САМО В ПИК! Димитър Делчев разкрива ще вземат ли Реформаторите мандата, ще подкрепят ли Патриотите и какво охлади отношенията им с ГЕРБ
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Димитър Делчев е сред младите депутати от Реформаторския блок, като е част от партията на Меглена Кунева - ДБГ. В периода 2006-2014 г. работи като юридически консултант в правна кантора „Евролекс България“. Практикува право в сферата на европейското право, административно право, дружествено право и търговски сделки. През 2011 г. е съветник в кампанията на Кунева като независим кандидат за президент на България. Взема участие в подготовката на позиции и изготвянето на управленски програми в сферата на правосъдието, вътрешния ред и сигурността.
През 2012 г. става съучредител на политическа партия "Движение България на гражданите", впоследствие е избран последователно за областен координатор в София област, председател на юридическата група, член на Националния съвет и член на Изпълнителния съвет на партията.
На парламентарните избори през 2014 г. Димитър Делчев е издигнат единодушно за водач на листата на Реформаторския блок в София област, като резултатът на РБ в избирателния район е оценен като отличен.
Интервю на Гергана Ингилизова
- Г-н Делчев, вчера бюджета за 2017 бе окончателно приет, но не мислите ли, че тази година за разлика от предходни всичко беше много бързо и без особени дебати?
- Наистина бюджета се прие бързо. За жалост без много обсъждания, без препиране от страна на колегите от ГЕРБ и най-вече за жалост без предложенията, които ние от Реформаторския блок бяхме направили между първо и второ четене. А именно да се дадат повече пари за наука, 10 млн. които бяха предвидени да се дадат за БАН, за обсерваторията в Рожен, която е в изключително лошо състояние и за Софийския университет.
Въпреки, че бяха приети и в комисия и в пленарна зала, колегите от ГЕРБ подходиха изключително безотговорно и в нарушение на всякакви правила прегласуваха това, което бяхме приели, до момента в който то не отпадна като текст, само и само да стане на тяхното, което е изключително некоректно.
- Според ГЕРБ не е имало достатъчно представители от тези, които са искали пари за БАН и затовай дебатите не са били конструктивни.
- Това не е така, защото когато гласувахме и приехме текста бяхме 16 народни представители от Реформаторския блок от 22-ма, т.е. 2/3 от групата беше налична. Това, че с хитрост са използвали и са прегласували текст, когато са видяли, че няма достатъчно хора от РБ в зала точно в този момент, защото винаги се налага на някой да излезе за малко, това не им дава право да се подиграват с нас.
- Колегите ви от БСП бяха категорични, че ще оспорват това гласуване, защото чл. 16 беше прегласуван няколко пъти, което е против правилника. Вие ще ги подкрепите ли?
- Ние смятаме, че чл. 16 беше приет и всяко следващо прегласуване, което е извън правилата е нелигитимно. При това положение този член, както беше предложен от нас и беше приет би трябвало да се приложи от министерството на финансите, няма какво да оспорваме. То по-скоро те трябва да докажат, че тяхната процедура е била правилна, а те не могат да направят това, защото правилника ясно показва кога един текст се гласува и се прегласува.
- Това, че правителството подаде оставка ли нажени обстановката между вас и обърна отношенията ви на 180 градуса през последните няколко дни?
- Тук не става въпрос за няколко дни. Шест месеца антикорупционния закон не е дори подхванат за гласуване на второ четене на комисия. Това е достатъчно време, можеха поне работна група да сформират. За това време се приеха какви ли не други неща, а най-големия преоритет в държавата, което е реалната борба с корупцията, седи на трупчета и чака. Когато Европейската комисия попита "защо", отговор няма. При това положение тук не става за нещо, което се е случило вчера или онзи ден, а става въпрос за натупване на различни проблеми.
- Антикорупционния закон, ако не се лъжа, беше част от вашето коалиционно споразумение, да разбираме ли, че ГЕРБ не го спазва?
- Има още четири седмици работа до края на това Народно събрание, в рамките на тези седмици може да се приеме закона на второ четене. Но ако с бездействие и саботажи това не се случи, ще означава, че са в нарушение на нашето коалиционно споразумение.
- От Реформаторския блок готови ли сте да вземете мандата и взели ли сте решения, какво ще правите, ако ви бъде връчен?
- Тепърва предстои да се обсъжда този въпрос в рамките на Изпълнителния съвет и на Реформаторския блок и на Движение България на гражданите, но съм на мнение, че с наш мандат стабилно правителство не може да се реализира, за учредяване правителство с ясни цели, които са базирани в този парламент са изчерпани и ще предложим на колегите да вървим към предсрочни парламентарни избори.
- Изборния кодекс стои ли на дневен ред до края на този парламент?
- Няма достатъчно време да се приеме Изборен кодекс, който да отговори на очакванията на гражданите, а именно такъв който да предвижда смесена система пропорционална с мажоритарен елемент, подобна на германската.