САМО В ПИК! Директорката на българското училище в Москва д-р Мария Бълхова бие аларма заради изгонените от Кирил Петков руски дипломати: Закриване на посолството ни би било катастрофа
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
В остра криза изпаднаха отношенията между София и Москва, след като България изгони безпрецедентно 70 руски дипломати. Затворихме нашето консулство в Екатеринбург.
Дипломатическите отношения между двете славянски православни страни са на ръба. Има опасност от затваряне на посолствата.
Във водовъртежа на тези шпионски и политически игри никой не се сеща за обикновените хора и за опасностите, които ги грозят при евентуално преустановяване на дипломатическите отношения. В България живеят много руснаци. Не малко са и българите в Русия.
Потърсихме директорката на българското училище към посолството ни в Москва д-р Мария Бълхова за коментар на случващото се с българчетата, които живеят и учат в руската столица.
Интервю на Албена БОРИСОВА
- Какво се случва във вашето училище, г-жо Бълхова? Какви са настроенията в тези трудни времена?
- Ние сме оптимисти. Но не мога да не призная, че се притесняваме, защото, ако се стигне, не дай боже, до затваряне на посолството, ще останем без училище.
В Москва има две официално регистрирани в регистъра на МОН български училища, които са към посолството на България. Третото е в Санкт Петурбург. То е към Генералното ни консулството в града.
- Колко деца учат при вас?
- В нашето училище тази година се обучаваха 50. В другото са 53, а в Санкт Петербург – 18.
Нашето училище е най-старото училище към дипломатическа мисия в чужбина. Догодина ще празнуваме 50-годишнина.
Абсурдно е такова училище с такава история и традиция изведнъж да бъде закрито. Посолство трябва да има. И училище трябва да има.
При нас работи и най-възрастната преподавателка в българско училище в чужбина. Тя е на 74 г. и се казва Маргарита Маринова. Преподава български език. Няма неин ученик, който да не проговаря нашия език чудесно.
- За българските училища в Русия у нас не се знае почти нищо. За разлика от школата в европейските столици...
- Да, така е. Медиите в България някак предпочитат да отидат в Европа, не се сещат за нас. А ние полагаме неимоверни усилия за нашите ученици. Тук учат няколко поколения деца вече. Баби и дядовци, възпитаници на нашето училище, водят своите внуци тук. Само и само да поддържат българския език, да не го забравят.
При нас се изучават български език и литература, история и георграфия на България по програми и учебници, утвърдени от МОН. Има и допълнителни дейности, като танци, правим фолклорни тържества.
Дипломите на нашите възпитаници се признават в България.
Всички държавници, посещавали Москва през последните години, са гостували на нашето училище.
- Какви деца учат при вас? Говорите за поколения ваши възпитаници...
- Преимуществено това са деца от смесени бракове. Разбира се при нас са и децата на служителите в посолството.
Има и деца на руски семейства. Повечето от тях имат имоти в България. Но не всички са така. Има и хора, които си пращат децата, защото просто имат сантимент към нашата страна.
Наши ученици са дипломати, известни музиканти, лекари и учени. Както вече ви казах, имаме семейства, които вече трето поколение учат в нашето училище.
Много, не можете са си представите какво огромно количество българи живеят в Русия и в частност в Москва. Аз дойдох през 1986 г. като аспирант. А през 1990 г. получихме уведомление, че договорите ни към учрежденията, изпратили ни за специализиция в СССР не действат. И аз останах в Москва. Много мои колеги се разпиляха по света.
- Много тъжно ми звучите?!
- Не става дума за тъга. Ние сме българи, нашите възпитаници са българи, които много се гордеят с произхода си. Някак много ми се иска хората в България да знаят, че имат сънародници в Русия, които обичат страната. За някои тя е родина, по-малките не са се родили в нея. Но всички я чувстват като родина.
- Ако се разиграе най-черният сценарий и се прекратят дипломатическите отношения между Русия и България вие какво ще правите?
- Не искам да мисля за такава възможност. А и не вярвам да стане.
Ние в училището ще продължим, каквото и да стане. По време на пандемията се научихме да работим и онлайн. Няма начин да няма начин, както се казва.
Но евентуално закриване на посолството би било голяма катастрофа. Защото българите в Русия няма къде да могат да решават юридическите си проблеми и не само тях. Аз например си правя задграничните паспорти в Москва. Как бих могла да плащам скъпите билети до България? Затвори ли мисията, ще бъда принудена летейки, пълзейки да търся начини да решавам неотложните си задачи.
Временното закриване на консулството ни в Екатеринбург беше ужасно. Та то обслужва Сибир, цяла източна Русия. Там живеят най-много българи. И за да решат елементарен въпрос, трябва да пътуват по 7-8 часа със самолет до Москва.
- Няма смисъл май да ви питам какви са настроенията сред родителите в българско училище в Москва?!
- Те се притесняват дали ще има училище. Вижте, моят род е потомък на Раковски. Кръвта вода не става, както се казва. Никога не губя надежда.
Докато има посолство, ще има и училище. Винаги има изход от всяка ситуация.
Въпреки притесненията си, родителите са настроени положително. Вярват, че ще се намери изход от ситуацията.