САМО В ПИК! Доц. Антоний Гълъбов: БСП няма да има свой президент! Не е възможно Румен Радев да спечели на първи тур - кризата се задълбочава
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Социологът и политически наблюдател доц. Антоний Гълъбов проговори пред ПИК какви са шансовете на ГЕРБ да формира кабинет при отрежданата му от сондажите преднина от близо 9 процента пред втората засега БСП. Дали обаче червените отказват разговори с ПП „Продължаваме промяната“ заради казуса с канадското гражданство на Кирил Петков, или защото Харвардите крадат от техния електорат и им дишат във врата от третата позиция, анализира Гълъбов, като коментира и възможността за четворна коалиция между партиите на протеста и социалистите. Не е възможно Румен Радев да спечели на първи тур, категоричен е ученият.
- Доцент Гълъбов, сондажите отреждат на ГЕРБ първо място с близо 25 процента одобрение. Дали обаче това ще е достатъчно те да формират кабинет, след като са нежелан партньор заедно с ДПС, за които пък има около 11 на сто заложен вот, което им отрежда петото място след ИТН?
- Преди всичко засега тези резултати имат ориентировъчен характер. Аз не смятам, че все още тези резултати са показателни за онова, което ще имаме като вот на изборите. Те са показателни обаче за състоянието на обществените нагласи и за ясно изразеното разбиране за това, че не е очевидно решението на политическата криза след предстоящите избори.
Мнозинството от българските граждани разбират, че в съществуващата ситуация поведението на политическите партии е такова, че не се върви към сближаване на позициите. Затова има и известно очакване за нещо ново, което в крайна сметка изглежда в полза на „Продължаваме промяната“, но ми се струва, че общественият фон е по-скоро скептичен от гледна точка на възможността следващото народно събрание да излъчи устойчиво управление.
- Същевременно обаче БСП си връща като че ли втората позиция, макар и далеч зад ГЕРБ с 9 процента разлика. Дали това е реален резултат и на какво се дължи?
- Много е трудно да се каже със сигурност дали това са истинските намерения за участие в изборите. Може би по-скоро е сигнал, който се опитват симпатизантите на БСП да дадат, че партията им се опита в предишното Народно събрание да се държи конструктивно.
В същото време проблемът пред БСП продължава да бъде в това, че няма да има свой президент и че участието им в бъдещо управляващо мнозинство ще бъде проблематично от политическа гледна точка. Така че – струва ми се, че в момента по-скоро една по-широка сфера симпатизанти на БСП изразяват готовност да ги подкрепят, но дали това ще се случи – е много рано да се каже.
- От друга страна обаче БСП не искат да водят или поне заявяват, че не искат да водят разговори с ПП „Продължаваме промяната“. Това имиджово поведение ли е заради казуса с канадското гражданство на Кирил Петков, или защото Харвардите крадат от техния електорат и им дишат във врата от третата позиция?
- Изглежда, че има напрежение. От една страна, първо, защото и самата нова коалиция дава разнопосочни сигнали, но от страна на БСП според мен съществува ясното разбиране, че тази коалиция е част от проекта на Радев, който не предвижда ключова роля на БСП. Така че разбирането за това, че тази коалиция трябва да изиграе ролята на някакъв тип свръзка, някакъв тип снадка по отношение на сформирането на следващо мнозинство, даже един от говорителите на тази тенденция ги определи като лепило, чрез което да се слепи ново управляващо мнозинство, напълно разбираемо е, че БСП се отнася скептично към подобна конструкция, още повече че на нея ще и бъде отредена просто ролята на необходимия четвърти.
- Вие вече изразихте скепсис по отношение формирането на стабилен кабинет в следващото Народно събрание, но ако картината се запази такава, не е ли възможно все пак т.нар. партии на протеста плюс БСП да направят поне опит в името на държавността и срещу поредицата от заливащи ни кризи?
- Това е единствената възможност, тъй като поне засега не изглежда вероятно политическите формации, които се брандираха по този начин, които се опаковаха като партии на протеста, като партии на промяната, те сега трябва да се разопаковат, защото практически вече не са носители на още от същото. Но така или иначе не изглежда вероятно те да могат да формират самостоятелно мнозинство.
Така че перспективата за четворна коалиция изглежда като че ли най-прагматичното решение, въпреки че ние само веднъж сме имали четворна коалиция, но в парламент с осем политически формации. При парламент с шест политически формации четворна коалиция, която да управлява, ми се струва твърде рисково политическо решение.
- Дори анализатори на ГЕРБ заговориха за победа на Румен Радев на първи тур. Това сигнал за отказ от битката ли е, и дали действително ситуацията предполага реализирането на такъв сценарий, когато при сегашния държавен глава и двата му служебни кабинета има цунами с цените на храни, горива, ток?
- Няма такава възможност. Безспорно ситуацията е точно такава. Няма според мен възможност да бъдат спечелени изборите на първи тур, тъй като условието е да има повече от 50 процента гласували и повече от 50 процента от гласувалите да са гласували за една и съща кандидат-президентска двойка. Такава перспектива ми се струва абсолютно нереалистична. Сигурно е, че изборите ще бъдат решени на втори тур. Така че в това отношение - по-скоро е елемент от пропагандната война говоренето, че е възможно изборите да бъдат спечелени на първи тур.