САМО В ПИК! Доц. Татяна Буруджиева: Румен Радев ще търси разширяване на периферията си в дясно с проекта „Василев-Петков“

ЧАС ПИК

САМО В ПИК! Доц. Татяна Буруджиева: Румен Радев ще търси разширяване на периферията си в дясно с проекта „Василев-Петков“

202383
на 04.09.2021
САМО В ПИК! Доц. Татяна Буруджиева: Румен Радев ще търси разширяване на периферията си в дясно с проекта „Василев-Петков“
Автор:   Симо Русев

Последвайте ни в Google News Showcase

Социологът и преподавател в СУ "Св. Климент Охридски" доц. Татяна Буруджиева направи пред ПИК дисекция на ситуацията около нереализирания от Корнелия Нинова трети мандат за съставяне на редовен кабинет. Защо другите парламентарни групи не подкрепиха БСП, кой кого изнудваше – БСП, ИТН, ДБ. Какво 47-о Народно събрание ще получим от поредния вот, трябва ли да падне табуто за разговори с ГЕРБ и ДПС и разширяване на периферията на Румен Радев в дясно ли би бил проект, олицетворяван от служебните му министри Асен Василев и Кирил Петков, разсъждава още Буруджиева.

WINBET – Ранно изплащане за брой голове за първи път в България! (18+)

препоръчано

- Г-жо Буруджиева, това, което се случи на Националния съвет на БСП – решението мандатът да бъде върнат нереализиран на 7 септември, по-скоро позитив или по-скоро негатив е за свършеното от Корнелия Нинова, от Изпълнителното и бюро и от преговорния и екип?

- Според мен няма как да кажем, че е позитив. Позитив е когато, си обявил една цел и си успял да я постигнеш. Беше обявено, че ще направят максимални опити за реализиране на мандата. И БСП се опита да го направи. В интерес на истината се опитаха да има разговори, преговори. Втората част на поетите ангажименти, че ще държат мандата, докато се направи актуализация на бюджета и се свършат няколко важни задачи през Народното събрание, не беше изпълнена определено. И сега на преден план излиза точно невъзможността парламентът да гласува важни законови решения.

- Защо не ги подкрепиха другите парламентарни групи, изнудвачи ли са ИТН, Христо Иванов, Манолова, имаше ли игра с наддаването за бюджета от страна на ГЕРБ, ДПС?

- Тук, разбира се, не е виновна само БСП. Беше ясно, че връчването на мандата на тази парламентарна група няма да доведе до реализация. Затова трябва да сме прагматици. Простата аритметика показваше, че този мандат не може да мине. Заради това, когато поемаш един такъв мандат, който в никакъв случай няма как да бъде реализиран, нямаш гласове, дори да се проведат преговори и да те подкрепят примерно част от партиите, самата аритметика – т.е. броят на депутатите на ГЕРБ и ИТН, е абсолютно достатъчна, за да не може да се състои гласуването. ИТН много ясно заявиха, че няма да подкрепят правителство и няма да участват в реализация на кабинет извън техния мандат. Така че оправданието, че Слави Трифонов, веднага след като е взет мандатът от БСП, едва ли не ги е попарил, според мен не е много коректно, защото ИТН обявиха своята позиция и чрез Слави Трифонов, която беше ясно обявена. Така че за какво изнудване можем да говорим, щом не можеш да съставиш правителство? Някак си на мен това не ми звучи логично.    

- Алтернативата очевидно са нови извънредни избори. В какъв формат ще са те – две в едно, дали БСП ще продължи коалиционната си политика, или ще търси разширяване на периферията, възможни ли са оттук нататък разговори с категорично дистанцираните ГЕРБ и ДПС?

- Ние отивахме на избори още след невъзможността да се реализира първият мандат. Така че би трябвало партиите да са по-подготвени, както и ние, избирателите, за това, което ще ни се случи. За съжаление, не е така. Не знам защо, но продължаваме да се самозаблуждаваме, което е много опасно, когато става дума за политически партии. Разговори между БСП и ГЕРБ не мисля, че са възможни.

Разговори между ГЕРБ и ИТН също трудно биха се случили. Те са на полето на любезността, която човек проявява към непознат на улицата. Казва му „Добър ден!“, просто защото е възпитан и любезен. В някаква такава форма изглеждат техните взаимоотношения. Въобще проблемът с изграждане на коалиции във връзка с управлението на държавата се корени във факта, че все още политическите партии говорят за онова, което ги разделя, а не за проблемите на хората, които те имат да решат, което би ги обединило. Т.е. непрекъснато се говори, че трябва да се решат проблеми на гражданите, но това не е основа за взаимодействие между партиите. Останалите политически субекти до такава степен успяват да преварят БСП в правенето на политически грешки, че тя напоследък изглежда доста по-смислена, зряла и уравновесена. Може би защото ситуацията е такава.

Това спокойствие и разумност обаче някак си не е вътрешно. То произтича от обстоятелствата и от твърде големия хаос навън, извън БСП. Това в момента работи позитивно за БСП. Какво точно ще се случи на изборите не е много ясно. Но основната задача пред БСП е да запази третото си място. Даже виждате, че ако на 4 април си говорехме БСП да запази второто си място, то сега вече си говорим социалистите да запазят третото си място.    

- Не е ли възможно връщането на втората позиция за червените, има някакви такива плахи социологически податки?

- Според мен такъв шанс е почти невероятен. Възможно е заради близостта на президентските до парламентарните избори да има свързване и преливане от гледна точка ентусиазиране на избирателите на БСП. Но истината е, че това са избиратели, които правят много ясна разлика между парламентарен и президентски вот. И трудно може там да се очаква някаква вълна, защото е необходимо сериозно усилие. А и различните социологически изследвания показват малко странни резултати, които са обичайни за сезона. Не е време, когато можем да получим чисти и коректни данни. За това ще можем да си говорим през октомври. Но дори тези данни показват голяма близост между двойките – между първия и втория, между третия и четвъртия. Това кара анализаторите да твърдят, че има проблем с класирането на последните и оттам местата, които могат да заемат партиите като мандати. Тази близост е много трудно преодолима. Говорим за места около трите процента, които се разпределят в рамките на социологическата грешка.

- Има вече дата за президентските избори – 14 ноември. Въпреки решението на Националния съвет на БСП за подкрепа на Румен Радев и с оглед на това, което говорите за евентуално изпадане на по-малките, тук влияе ли този формат, за който се говори и гадае – формата на държавния глава през Асен Василев и Кирил Петков, това може ли да бъде проблем, за кого и възможно ли е да се случи технологично?

- Технологично според мен е възможно да се случи регистрация на нова партия за участие в изборите. Тази регистрация може да стане чак след септември заради отпуските в съдебната система, но така или иначе, ако имат такъв голям напън за участие на някои лица в изборите, няма проблем. Както знаем, помним и от времето на НДСВ, може да се участва и с чужда регистрация. Така че чисто технологичният проблем е преодолим. За БСП подобна формация не би могла да е проблем, тъй като тя се цели в електората на „Демократична България“. Т.е. това ще е поредният проект, който ще се настанява вдясно.

Де факто обаче има огромни освободени полета вляво. Затова неслучайно Румен Радев по този начин и с тези думи даде мандата на БСП. Защото потенциалната периферия от избиратели на президентския вот вляво е много по-голяма, отколкото тази вдясно. Вдясно, каквото може, ще се получи. Но активизацията на леви избиратели, които не подкрепят БСП, вижте резултата на БСП колко е нисък, твърде малки са там, вляво, другите партии. Това е сериозен резервоар обаче за мажоритарни избори. Виждате, че на места това се реализира в кметските кампании. Примерно Перник, Русе.

- Да разбираме ли, че формат около Румен Радев е по-скоро с таргет разширяване на периферията към дясното?

- Това би могло да бъде. Но съдейки от заявките на спряганите лица, този проект едва ли ще се реализира преди президентските избори. Затова е много рано да говорим за неговото съществуване, а и за влиянието му по време на тези избори.

- Ако получим 47-о Народно събрание в същия състав и качество, то ще надскочи ли себе си и ще видим ли по-висока степен на диалогичност?

- Ако не видим, ще трябва да стигнем до 48-о събрание. Както казва една приятелка, аз знам, че прането се плакне, докато водата стане абсолютно чиста. Все пак изборите не са точно този вид плакнене. Няма как през избори да направим промените. Промените могат да се правят през управление. Така че партиите на протеста е крайно време да осъзнаят, че без партиите на статуквото и без участието и подкрепата на тези партии те не могат да направят правителство. А партиите на статуквото са с избиратели, които също са българи и също са заинтересовани от решаването на техните проблеми. Идеята – да пренесеш предизборната борба вътре в парламента, е абсолютно нелепа в политическия процес. В парламента трябва да можеш да създадеш политики, които да получат подкрепа и да могат да бъдат реализирани. И това няма да е формална коалиция за властта, но ще бъде достатъчно изградена върху уважението и отчитането мястото, ролята и значението на тези партии и техните избиратели в България. Иначе няма да може да бъде изградено достатъчно стабилно управление.

- А докато не изплакнем това пране, ще ни управляват служебните кабинети на Румен Радев или на който и да е легитимен президент ли?

- Ако партиите продължават да отхвърлят отговорността да съставят правителство. Виждате, че и след този парламент основна грижа на партиите е кого да нарочат за виновен за това, че не са съставили кабинет. Но те трябва да са наясно, че след следващите избори, ако нямаме кабинет, няма да има никой друг виновен, освен партиите на протеста. Партиите на статуквото няма да са виновни. Така че плакненето няма да продължи твърде дълго.     

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 23 април - материалното положение на Близнаците ще се подобри, Козирозите ще жънат успехи САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 23 април - материалното положение на Близнаците ще се подобри, Козирозите ще жънат успехи
ПИК TV x
САМО В ПИК TV! НСО дала секретна информация, че Гешев е следен от Мартин Нотариуса. Бившият главен прокурор: Потресен съм от некомпетентността на Атанас Славов! Борисов прави всичко само и само да не влезе в Магнитски (ВИДЕО) САМО В ПИК TV! НСО дала секретна информация, че Гешев е следен от Мартин Нотариуса. Бившият главен прокурор: Потресен съм от некомпетентността на Атанас Славов! Борисов прави всичко само и само да не влезе в "Магнитски" (ВИДЕО)
ново
Днес: 1
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК