САМО В ПИК! Един от важните хора в ДПС Али Байрам: Опитват да разцепят партията с активни мероприятия! Няма война между Доган и Пеевски
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Председателят на областната структура на ДПС в Пловдив Али Байрам коментира ексклузивно пред ПИК събитията в партията и раздора между Делян Пеевски и Ахмед Доган. Според Байрам хора в партията правят активни мероприятия с цел разцепление. Въпреки това - война между председателя на ДПС и почетния председател няма.
СК: Господин Байрам, изглежда, че има истинска война в ДПС между д-р Ахмед Доган и г-н Делян Пеевски. Вие на чия страна сте и кой смятате, че в момента представлява интересите на електората на Движението?
АБ: Ами аз не мисля, че има война. Темата е малко повече преекспонирана. Аз съм с ДПС, аз съм в ДПС и ще бъда в ДПС и ще работя за идеологията и каузите на ДПС.
СК: Кой представлява сега ДПС - Джевдет Чакъров ли, Делян Пеевски ли, Ахмед Доган ли? Кой е лидерът?
АБ: Тези, които са избрани на официална национална конференция.
СК: Вие следвате това, което прави г-н Пеевски като председател на ДПС, така ли?
АБ: Да, естествено, следваме хората, които са избрани на националната конференция. Така е по устав и така би трябвало да е.
СК: Какво очаквате да се случи от тук насетне? Очевидно, че има напрежение, изключени са депутати, заменени са председатели на организации…
АБ: Аз очаквам това напрежение просто да, как да кажа, просто да отмине и да проявим разум. Няма за какво да се делим. Трябва да седнат големите и да се разберат, защото електоратът се обърква, не знае какво се случва. А виждате и тази пасивност на нашия председател Чакъров в последно време изобщо даже и аз не успявам да го видя.
По отношение на акта, който направи Областният съвет в Пловдив спрямо господин Аталай, това е провокирано от неговите действия и бездействия в областта.
Аз съм почти сигурен, че нашата партия има изграден имунитет, ще дойде време, ние ще се съберем, аз така се надявам - големите: председателите, почетният председател, ще седнат, ще се разберат и това ще даде едно голямо облекчение на всички нас като членове или ръководни кадри.
СК: Днес пред медиите, г-н Аталай каза, визирайки г-н Пеевски, ако премахнеш авторитети, ти самият не трупаш повече авторитет. Тоест г-н Аталай се смята за авторитет. Той авторитет ли е в Пловдив, откъдето е депутат?
АБ: Г-жо Колтуклиева, самият акт на областния съвет ви отговаря на въпроса. Самият акт от вчера на областния съвет би трябвало да даде и отговора на въпроса.
СК: Така е, но ви моля да дадете аргументи, защо се стигна до неговото отстраняване? От какво не бяхте доволни?
АБ: Аз имам наблюдения над процеса, понеже аз съм председател на 16-и МИР Пловдив, имам и наблюдения над неговата работа. Той успя да създаде лагери, разделяйки общините на негови и на не негови. Създаде разнобой в организацията. Може би по този начин той се чувстваше по-комфортно, така че областният съвет, след анализи на неговото поведение, което според мен не кореспондира с порядките на нашата партия, се взе решение да бъде снето доверието, което е пак казвам чисто самостоятелен акт. Това нещо не може и не трябва да се намесва и да се смесва с всичко случващо се в нашата партия - едното не кореспондира с другото.
СК: ПИК публикува писмо, подписано от 30 души, които искат вашата оставка.
АБ: Нашата оставка?
СК: Вашата оставка искат и оставката на областния председател…
АБ: Да де, ама вижте сега, аз също мога да направя някакъв такъв текст и да го пусна в медийното и публичното пространство, но за мен това е анонимно, тъй като ние вчера след публикацията на това нещо, се събрахме, говорихме – няма такава дейност, няма такъв акт.
СК: А хората подписали се отдолу, те…
АБ: Значи няма, те, няма имена. Там няма имена. Там има един текст и с маркер задраскано всичко останало. Там няма имена. Според мен това е някакво… поредното активно мероприятие, което се извършва с цел разделение на партията. Няма такова нещо.
СК: А възможно ли е да се стигне дотам, че г-н Доган като почетен председател, той има право по устав, да свика Конференция на ДПС и да изключи г-н Пеевски, да го отстрани като председател? Възможно ли е според вас?
АБ: Ами аз честно казано не знам дали е възможно да се случи, но за всяко едно изключване трябва да има и съответните аргументи.
СК: Според вас настроенията в партията какви са – по-старите за г-н Доган, по-младите за г-н Пеевски ли?
АБ: Не, настроенията са такива, че хората наистина не знаят какво се случва и накъде да тръгнат. Просто не знаят.
Има някаква обърканица, има супер тишина, нали случват се разни неща, но хората само анализират, кой какво е казал, как, кой какво е направил… И нищо повече, и нищо повече. Просто наистина електоратът е объркан и не знае какво се случва. Получава много различна информации и вече хората не знаят как да си подредят нещата в главата.
СК: Това е лошо предвид на възможността, която изглежда все по-вероятна, да има нови предсрочни избори. Не е добре това за резултатите на ДПС.
АБ: Ако ме питате, аз твърдо не съм за нови избори, защото наистина хората се умориха от избори, от избори, от избори, а и държавата влиза в една спирала. Просто наистина трябва да има правителство и България наистина трябва да върви напред, а не да се готвим за поредните избори. Защото даже да има нови избори, според мен, конюнктурата няма да се промени, ще се запази такава, каквато е. Ако има съвсем малка разлика в отделни партии.
СК: Тогава решението какво е? Правителство с втория мандат на ДПС или с третия мандат?
АБ: В ДПС има достатъчно много експерти, доказали се експерти в своите си области, и ако ДПС има възможността да получи втория мандат и да състави правителство, аз съм убеден, че ще бъде стабилно, което ще изкара 4 години.