САМО В ПИК! Емил Димитров-Ревизоро с шокиращи разкрития за контрабандата у нас: Мафията ни победи и тази година по отношение на горивата
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Седем души бяха задържани за реекспорт на лекарства. Неин лидер е сириеца Амир ал Хюсейни, фармацефт с български паспорт. Прокуратурата поиска постоянен арест, обаче се оказва, че той няма да бъде съден за контрабанда на цигари, защото такъв закон няма. Няма и други важни закони за контрабандата, която продължава да смучи милиарди левове от държавния бюджет. В края на годината потърсихме за коментар председателят на комисията за противодействие на контрабандата Емил Димитров-Ревизоро. Пред медията ни той разкрива едни шокиращи факти за контрабандата, лобитата и за това как по инициатива на главния прокурор се появява надежда, хората които ощетяват болните от лекарства и ги обричат на болка да получат адекватно наказание.
Интервю на Гергана Ингилизова
- Г-н Димитров, като шеф на комисията за противодействие на контрабандата как ще коментирате последните акции свързани с лекарствата и заловения сириец?
- Това е изключително наболяла тема, която за съжаление от години действа и до този момент органите не се бяха противопоставили. От една страна те нямат правомощия, защото Народното събрание така е гласувало законите, че те да не могат се справят с този проблем. От друга страна институциите са преподчинени на министри и те не могат да си контролират собствените началници, от където идва един порочен кръг. Хората които внасят лекарства, внасят освен тези, които са необходими за страната и по-големи количества с намерението почти веднага да ги изнесат за чужбина, за да ги пропадат на двойна и тройна цена. До тук всичко изглежда като нормален бизнес. Проблемът е, че в дадени моменти в Европа има глад за лекарства, а количествата, които са внесени в България са вече разпределени по аптеките. Тогава се започва едно прибиране и от болниците, и от аптеките с едничката цел отново да се изнесат в чужбина, дори и тези, които са нашето потребление, за да може да се изкара печалба. И когато хората отидат в аптеката и се окаже, че тяхното лекарство го няма, те не могат да си купят друго, тук говорим за медикаменти, които струват над 7 хиляди лв. и те чакат или следващия месец или държавата по някакъв начин да регулира пазара.
Акцията пък бе направена само три дни след като приехме Закона да държавния бюджет и този на НЗОК, където над 1,7 млрд. бяха отделени за болниците и за лекарства. Като се оказа, че и от тези лекарства е отделяно, събирано е в кашони и са приготвяни за транспорт в чужбина.
- Спомням си, че именно във вашата комисия главният прокурор Сотир Цацаров повдигна темата и каза, че това е голям проблем.
- Точно така. Ние виждайки сложността на проблема го поканихме в нашата комисия и той се съгласи, нещо което е безпрецедентно и е извънредна ситуация, но предвид големите очаквания на хората и това, че те остават на произвола на съдбата, той взе присърце този проблеми и се съгласи да дойде. Преди него ние изслушахме различни хора, от организации, изслушахме Изпълнителната агенция по лекарствата. Те донесоха доклад, който е наръчник на младия престъпник-фармацевт. Там бяха описани всички схеми. Получава се така, че някой използва привилегированото си положение за разрешение да внася у нас лекарства за лечение на българските граждани, именно те са му последната грижа, а за тях е важна огромната печалба, която може да реализира в чужбина. Главният прокурор разказа за всички схеми, за сложността на проблема и заяви най-важното, което всъщност нас ни касае, че всъщност в Наказателния кодекс, което касае контрабандни стоки, не са включени лекарствата и лекарствените средства.
- Това, което казвате е много опасно.
- Оказва се, че ние за всяко друго нещо имаме текст, за лекарствата нямаме и излиза, че имаме текст, който защитава животните, но не и хората. Тогава аз го помолих да каже какво е неговото виждате по въпроса, за да може ние да сложим такъв текст в закона, за да може прокуратурата и органите да си свършат работата, когато един такъв човек бъде заловен. Тогава той каза точно кои членове от Наказателния кодекс да бъдат променени. Съответно аз обещах да се снемат от стенограмата неговите предложения и да събера кворум от колеги и съгласие от всички парламентарно представени партии, тези текстове които ще помогнат, които ще помогнат да бъдат наказани онези, които злоупотребяват с живота на хората, да могат да получат подобаващо наказание. Защото в момента ние считаме, че прокуратурата трябва да ги накаже, а те всъщност нямат текст и методи да го направят.
- Лидерът на БСП Корнелия Нинова само преди няколко дни се похвали, че става инициатор на тези текстове. Да разбира, че тя всъщност е взаимствала идеята от главния прокурор и вашата комисия?
. Хубавите идеи нямат майка и татко. Главният прокурор беше изслушан в нашата комисия, предложенията ги направи в правната комисия, където се състоя този дебат и пред всички депутати изрази своето становище. Нормално е всяка една от групите в парламента да прегърне една такава идея. Единственото ми притеснения, е че понеже Корнелия Нинова първа го е заявила, другите да не решат, че това е само нейна задача и тя трябва да си събира кворум, за да си го прокара.
Повече бих се зарадвала, ако всички парламентарни групи се обединят около идеята на главния прокурор. Независимо обаче кой е първи или втори, аз се надявам всички парламентарни групи да се обединят в името на хората, да излъчат свои представители и да се направи един работещ текст.
- В случая сега какво ще се случи тези които са заловени, те ще понесат ли своята отговорност?
- В момента за съжаление няма текстове под които да бъдат подведени под отговорност. Ето това е очебиен случай на събиране на лекарства, а присъдата е под въпрос. Най-малкото защото те трябва да бъдат за фалшифициране на документи и други деяния, а не точно за контрабандата, която те са се готвели да извършат.
- Искате да кажете, че ще излязат чисти или с по-малки присъди?
- Това каза и главния прокурор, престъпление има, престъпен състав в Наказателния кодекс няма описан. Ние им търсим на тези хора всякакви други престъпления, данъчни, митнически режим, пране на пари, защото го няма истинския текст – контрабанда на лекарства. Но дори и сега да го приемем, той няма да важи за тези, а за следващите. Тези хора ще бъдат съдени за всичко друго, но не и за контрабанда.
Друг е въпросът, че търговците трябва да имат лимит на лекарствата, които трябва да имат в складовете. Знае се какви лекарства са необходими на хората, защото не може да се изнася и последната ампула в чужбина, а тук хората да остават без лекарства.
- Като председател на комисията за противодействие с контрабандата, смятате ли, че се справихте?
- Едно от нещата което направихме и никак не е малко, че успяхме да проследим целия път на контрабандата на горива. Сега остава да предотвратим това да не се случва и през следващата година. Не успяхме обаче да приемем закон за продажбата на горива. Пет пъти променяме Конституцията, което е в пъти по-сложно, а за един елементарен закон, за който да необходими 60-70 гласа, не намираме сили. Тъжно ми е да го кажа, но мафията ни победи и тази година по отношение на горивата. И тази година закона не влезе в зала, така се случи, че не успяха да го направят. Това вече е седма или осма година, все се намират такива, които да го върнат, да го спрат и да не го внесат в зала.
- Вие нали сте част от управлението, как не можете да се справите?
- Така, аз съм част от управлението, от три години говоря за злоупотребите по границата, показах какво се случва по пристанищата, дойдоха службите и го потвърдиха, заловихме бензиностанции, двойни резервоари, изяснихме какво трябва да се случи, предприехме много мерки. Самия премиер каза, но закон за горивата няма.
- Искате да кажете, че лобито е толкова тежко, че не позволява приемането на закона? Това е скандално!
- То е същото като проблема с лекарствата. Всички знаем какво се случва, всички искаме да го решим, но все не намираме време да променим закона. Същото е с горивата, твърдо решени сме да го преодолеем, но за поредна година не намерихме сили да внесем закона.
- Тук става дума за милиарди левове.
- Ние говорим и за здравето на хората, но някак от 7-8 години не се намира време да извикаме главния прокурор и да каже какво е решението. Нали знаете, че всяка година се е водил този разговор и след всеки недостиг хората излизат на улиците да протестират, но закона не е променен. Същото е и с горивата. Аз обаче бих предпочел да говоря за това, което не успяхме да направим и да си поставям цели, а не да се хваля. Важно е хората да живеят добре, ако са гарантирани лекарствата и бюджета, ще има за заплати и на лекарите, и на учителите, и за осигуровки, майки с деца.
- Не може обаче да не се говори и за хубавите неща.
- Така е. Ето с цигарите имаме огромен напредък, но предизвикателството ни е рязания тютюн. С алкохола има шанс да се изчистят нещата, в момента дори правим работна група, за това нелегално произведения алкохол да бъде санкциониран. Нямам предвид селските казани и големите производители, а единствено нелегалните казани. Сега хората, които ми заливаха снимката с джибре, в момента искат да седнем на една маса и да проведем разговор за съвместен интерес . Аз ще приема, ще ги изслушам и ще направя всичко възможно да се реши проблема.