САМО В ПИК: Жечо Станков за плана на "Промяната" да посегне на ТЕЦ-овете: България е №3 в Европа по износ на електроенергия. Пипнем ли енергетиката, изчезват милиарди, с които задушаваме инфлацията

Час Пик ГЛАВНА

САМО В ПИК: Жечо Станков за плана на "Промяната" да посегне на ТЕЦ-овете: България е №3 в Европа по износ на електроенергия. Пипнем ли енергетиката, изчезват милиарди, с които задушаваме инфлацията

81711
на 22.11.2022
САМО В ПИК: Жечо Станков за плана на Промяната да посегне на ТЕЦ-овете: България е №3 в Европа по износ на електроенергия. Пипнем ли енергетиката, изчезват милиарди, с които задушаваме инфлацията

Последвайте ни в Google News Showcase

Миналата седмица в кулоарите на парламента се разигра истински екшън, след като представители на ГЕРБ и ПП влязоха в пряк сблъсък заради поетия от България по времето на кабинета "Петков" ангажимент за затваряне на въглищните централи у нас като част от Плана за възстановянане и устойчивост. Едно от главните действащи лица бе депутатът от ГЕРБ-СДС Жечо Станков, който влезе остро на съпредседателя на "Промяната" Кирил Петков.

препоръчано

Репортер на ПИК потърси бившия заместник-министър на Енергетиката във втория и третия кабинет на Бойко Борисов по горещата тема:

Интервю на Елиана ВАСИЛЕВА

- Г-н Станков, отмина ли вече емоцията ви около брифинга на "Промяната", по време на който Кирил Петков буквално загуби ума и дума пред вас и Теменужда Петкова?

- Да. След това видях Кирил Петков в коридорите на Парламента. Просто му казах - не може така, трябва да търсим вариант, в който да помагаме на хората, а не да се обвиняваме взаимно. Поговорихме си съвсем човешки и му казах, че хората са ни изпратили в парламента да работим за тях. Тези хора очакват да има правителство, да има стабилна държава, да се спре инфлацията, да се види по какъв начин може да се помогне на домакинствата в битката с нея, дали санирането ще продължи... Това очакват от нас хората, затова аз вря и кипя.

- На въпросния брифинг наистина се видя, че "врите и кипите". Защо затварянето на въглищните централи, или както казват "Промяната" - не става дума за затваряне, а за намаляне на мощностите им, може да има катастрофални за българската енергетика последствия?

- Ще започна по-отдалеч... Европейската цел е до 2050 година да е налице въглеродна неутралност. Какво означава това? Искам вашите читатели да са наясно какво означава понятието "въглеродна неутралност".

Това означава, че емисиите на въглероден диоксид и други парникови газове, които се дължат на хората, трябва да се равняват на количествата, които се абсорбират от природата. Тоест Европа трябва да излъчва толкова емисии, колкото потребяват нейните гори, поля и т.н. Когато Европа гласува дали държавите членки подкрепят или не подкрепят съкращаването на емисиите от 40 до 55%, единствено България на този съвет гласува против. Защото в крайна сметка искахме да си защитим въглищните централи.

Обаче! Тука има едно голямо обаче! В плана "Климат Енергетика", който Европа изискваше да подадем до 2020 г., сме описали, че ако ни натискат да съкращаваме 40% от вредните емисии, те НЕ трябва да бъдат от енергетиката.

- Тоест ние сме поставили условие на Европа, а не тя на нас, относно въглищните централи?

- Точно така. НЯМА европейски документ, който да ни казва: "Затворете въглищната си централа". Няма такъв документ! Нито регламент, нито директива. Те просто казват: "Съкратете въглеродните емисии, за да спре глобалното затопляне!".

- Има ли обаче и други начини за тяхното съкращаване, освен затварянето на ТЕЦ-овете, каквото "Промяната" са вписали в Плана?

- Разбира се, че има. Вземете транспорта - знаете, че в България имаме един от застаряващите транспорти, индустрията, земеделието - в тях има голям потенциал, където да бъдат съкратени тези емисии, без това да повлиява на конкурентноспособността им. В Плана за възстановяване ние заложихме пари за микро, малки и средни предприятия - за да им даваме пари сами да си произвеждат зелената енергия. Това означава, че те, когато не черпят енергия от мрежата, а ползват зелена енергия, дефакто си намалят вредните емисиите. За градските транспорти - първоначално бяха на дизел, минаха на газ, сега минават на електричество, предстои да минат на водород. От там също ще съкратим голяма част от емисиите. Метрото в София до голяма степен намали автомобилния трафик, от което също спадат емисиите. И не на последно място - ще редуцираме емисиите и в земеделието, чрез обновяване на машини, модерни ферми и т.н.

Ние успяхме да докажем на Европа, че в тези три сектора без проблем ще намалим с 40% емисиите, без да се налага да пипаме енергетиката. Повтарям - БЕЗ ДА СЕ НАЛАГА ДА ПИПАМЕ ЕНЕРГЕТИКАТА!

Това е описано с графика и цифри в Плана "Енергетика, Климат". Така емисиите могат да бъдат намалени, без това да влияе на българската енергетика. Пипнем ли енергетиката изчезват тези милиарди, за които Делян Добрев говори, а това са парите, с които в момента задушаваме инфлацията. Защото тези пари в момента ги връщаме обратно на индустрията като субсидии и компенсации, за да не се вдигат цените на стоките и услугите от първа необходимост. С други думи - в момента Турция, Гърция, Румъния, всички наши съседни държави, техният народ плаща сметката на нашия бизнес, за да имаме компенсации.

- В такъв случай, след като има алтернативи за намаляне на вредните емисии, защо тогава "Промяната" е поела ангажимент за тяхното съкращаване именно през въглищните централи? Имате ли обяснение за това?

- Аз чувам различни спекулации, от колеги, че фактически този ангажимент е бил спазарен заради батериите. Това са 6000 контейнера с батерии, които са над 100 км., ако ги наредите един зад друг. Толкова батерии няма в нито една енергийна система, не само в Европа, а и в света. Във всички случаи, с този ангажимент на България - ТЕЦ-ове срещу батерии, изцяло се завърта филофосията на Европейския съюз за намаляне на емисииите, защото тя никога не е била свързана да минава на 100% през енергетиката.

- Според вас, като енергиен експерт, преувеличи ли г-н Борисов, когато каза тези дни, че затворим ли въглищните централи ни очаква едно модерно робство заради липсата на ток?

- Изобщо не. Беше много прав. Очаква ни режим, но не в този вид, който познаваме от 80-те години - 4 часа нямаше, два часа имаше ток. Сега ще имаме друг проблем - ще има ток по мрежата, евентуално, но всички ще са загасили лампите, защото няма да могат да го платят.

Ще ви дам един прост пример за това колко важни са въглищните централи! Вечер погледнете през вашия прозорец - всяка втора крушка в България свети благодарение на ток от въглищните централи. Добри, лоши, това е!

Въглищата в момента ни държат хем държавата да е на печалба, хем да дава помощи на бизнеса. Не може с лека ръка да се затворят. Да, ние винаги сме казвали, че рано или късно централите ще се затворят. Това не е нещо вечно. Но това може да се случи през 2040 г., през 2045 г., времето ще покаже. Аз лично преговарях с Европа и успях да ги убедя, че централите не са проблем. Докато правителството "Борисов 3" управляваше, единствено България, забележете - единствено България нямаше посочена дата за затваряне на въглищните централи.

- Как успяхте да убедите Еврокомисията да няма закована година?

- Ще ви кажа. Ние казахме така: Ангажимент към Европа за затваряне на въглищните си централи няма да поемем! Защо? Защото трябва да се вземат предвид националните специфики. През зимата България зависи на моменти дори на 60% от въглищните централи. Ние не можем да поемем такъв ангажимент, казахме. Искаме от вас да ни помогнете да постигнем европейските цели за енергийна ефективност, за възобновяема енергия... Дайте ни пари за бизнеса да може сам да си произвежда ток, дайте ни пари за домакинствата, за да може да им падне сметката за ток с енергийна ефективност или с други думи - със саниране, дайте ни също и пари за домакинствата те сами да си произвеждат ток. От там нататък оставете машинката сама да работи! Когато всички сами си произвеждат тока, той ще е много по-евтин от този на въглищните централи. И това ще се случи - дали през 2040 или 2045 г., от самосебе си си тези централи ще отпаднат. Еврокомисията се съгласи с нас.

- По сметки на вашия колега Делян Добрев, в момента износът на електроенергия от България е рекорден и е на стойност почти 3,2 милиарда евро за 2022 г. Логично е, че не бива да посягаме на сектор, който генерира такива стойности...

- Съгласен съм. Нещо повече - тези стойности ще продължават да растат, тъй като в момента България има запитване от Косово, от Северна Македония и от Молдова да им даваме ток. Последните, които са поискали, са Косово. Тези хора са на колене и искат ток от България, защото имат огромен проблем.

В цяла Европа, от всички държави, които са над 30 на брой, България е №3 по износ на електроенергия. Трябва да запазим това, да продължим да бъдем тази важна ключова фигура на картата на Европа. Загубим ли тази роля, означава, че българските граждани ще трябва да плащат ток от Сърбия или Македония, който пак ще се произвежда от въглища. Ангажиментът, който последното редовно правителство са поели, ако го сравним с ангажимента, който изпълнихме за присъединяването ни в ЕС, е два пъти по-голям - тогава затворихме 4 блока на АЕЦ, все едно сега закриваме 8 блока със същата мощност.

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за първия ден на май - възможни непредвидени разходи за Скорпионите, новина ще изнерви Стрелците САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за първия ден на май - възможни непредвидени разходи за Скорпионите, новина ще изнерви Стрелците
ПИК TV x
САМО В ПИК TV! Нинова разкри целите на БСП - защо Григорова и Йончева предадоха партията (ВИДЕО) САМО В ПИК TV! Нинова разкри целите на БСП - защо Григорова и Йончева предадоха партията (ВИДЕО)
ново
Днес: 73
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК