Само в ПИК! Защо Ахмед Доган и Пеевски са мишени на "Капитал"? Ползва ли Иво Прокопиев медиите си за щит от прокурорски разследвания? Влиза ли Слави в политиката? Проф. Тадаръков проговори пред медията ни по горещите теми!
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Ръководителят на катедра "Икономика на туризма" в УНСС проф. Димитър Тъдаръков се завърна преди няколко дни от Колумбия, където участва във форум на Световната организация по туризъм.
Генералният секретар на Световната туристическа организация проф. Талеб Рифай е професор в ръководената от Тадаръков катедра, а паралелно с това е носител на званието Доктор Хонорис Кауза на УНСС.
С проф. Тадаръков разговаряме за горещите точки в родния туризъм и за мишените в политиката.
Интервю на Ивайло Крачунов
- Проф. Тадаръков, какви са впечатленията ви от форума на Световната туристическа организация в Колумбия, в който взехте участие?
- Радвам се, че участвах в такъв престижен форум заедно с представители на 17 университета от целия свят. Получихме специален поздрав от президента на Колумбия и видеообръщение от генералния секретар на ООН.
На форума стана ясно, че туристическият бизнес има 17% ръст в световен мащаб. За съжаление показателите на туризма в България не са добри.
- Смятате ли, че България ще преодолее кризата с отлива на туристи от черноморските ни курорти?
- В Колумбия видях и министър Ангелкова, която бе придружена от трима души. Но те бяха по друга програма и не знам какво са правили там и какво са обсъждали. Аз съдя по действията им. За мен те не управляват правилно. Според мен министърката на туризма е грешка. Само това, че си спал в хотел или че си обядвал в ресторант, не означава, че разбираш от туризъм.
Туризмът е наука, която се изучава дълго време.
- Каква според вас е рецептата за подобряване на родния туризъм?
- Рецептата е много проста. Всичко трябва да се остави в ръцете на професионалистите. В целия свят туризмът се управлява от професионалисти и по тази причина има постоянен ръст.
Рекламата на туристическите дестинации заема достойно място в бюджета на всички министерства на туризма.
В България има 1 400 000 легла, има 17 национални асоциации отговарящи за различни сфери на туристическия бизнес и един единствен асоцииран член на Световната туристическа организация в лицето на УНСС.
Докато не се избират професионалисти, които да управляват туризма, докато не се чуе мнението на професорите не само от УНСС, но и от другите ВУЗ-ове, и докато не се направи едно ударно експертно и професионално управление, няма да тръгне туризма.
- Защо упреквате министър Ангелкова?
- Плажните ивици трябваше да преминат на управлението на общини, хотели и хотелски комплекси, а не да бъдат на подчинение на съвсем друго отделно министерство. Това е една от грешките на министър Ангелкова.
Ако това беше направено и уредено със закон преди 6 месеца, нямаше да има проблеми това лято.
Същите проблеми с плажовете ни очакват и през следващото лято.
- Проф. Тадаръков, вие сте активен участник и в политическия процес. Вие сте един от близките приятели на Ахмед Доган. Как си обяснявате целенасочените атаки срещу Доган и Делян Пеевски от медиите на Иво Прокопиев?
- Вече над 25 години съм приятел на Ахмед Доган, но не съм член на ДПС. Познавам и Делян Пеевски, но с него съм се виждал сравнително рядко.
Докато в България политиците, медиите омаловажават този ум, този гений в политиката Ахмед Доган, който е прочел само като студент 25 000 тома книги, нито вестник "Капитал", нито неговите редактори и журналисти са помирисвали толкова страници, не говоря, че изобщо са ги прочели.
- Защо "Капитал" и "Дневник" громят Доган и Пеевски, но издигат на пиедестал Татяна Дончева и Георги Кадиев, които никога не са печелили избори?
- Всички тези техни удари бият в празното пространство. Личности като Дончева и Кадиев, и хора като тях, които са били изгонени от партии или са се отцепили, не са толкова интересни.
Лидерът Доган е друга мерна единица. Хора като Дончева и Кадиев не могат да стъпят на нокътя на малкия му пръст.
- Как ще коментирате твърденията, че Иво Прокопиев ползва медиите си като щит срещу прокурорски разследвания?
- Никой в България не може да се спаси от прокурорски разследвания доживотно. Рано или късно всички проблеми на някой, който е извършил нарушения на закона, ще излязат на бял свят и той или другите ще си получат заслуженото. Техните защитни действия са временни.
Докато един Ахмед Доган е доказал, че може и преди 10 ноември 1989 година и след това.
Мисля, че тези хора от "Капитал" са забравили кой разреши на самолетите на НАТО да бомбардират Белград. Много бързо го забравиха и трябва да ги попитате. Кои бяха тогава тези госпожици, госпожи и господа от "Капитал"? Никой!
- Смятате ли, че Слави Трифонов ще влезе в политиката?
- Всеки, който има индивидуален подход, действа самостоятелно и може да убеди масата да гласува за него, е достоен за политик.
Но си достоен, когато получиш подкрепата на над 4, 10 или 15% от гласовете на българските избиратели.
Едва ли са достойни тези, които получиха по 1% на изборите. Мерилото, което ще покаже дали Слави Трифонов е достоен да влезе в политиката, ще е мерилото на народа.