САМО В ПИК И "РЕТРО"! Георги Марков: Бойко, не си Дядо Коледа! Стига прошки

Партии

САМО В ПИК И "РЕТРО"! Георги Марков: Бойко, не си Дядо Коледа! Стига прошки

158516
на 01.03.2017
САМО В ПИК И РЕТРО! Георги Марков: Бойко, не си Дядо Коледа! Стига прошки

Г-жа Нинова говори небивалици и е като новородена, ДСБ на Радан Кънев е най-вредната партия

Последвайте ни в Google News Showcase

Георги Марков е кандидат за народен представител от гражданската квота на ГЕРБ в 24-ти МИР в София. V Той е политик и конституционен съдия (от 1994 до октомври 2003 г.). На президентските избори през 2006 г. е кандидат за държавен глава и получава 75 478 гласа (2,716%). Обявява се за „единствения автентичен седесар“ сред кандидатите.

WINBET – персонални бонуси всеки ден! (18+)

препоръчано

Роден е на 20 март 1950 г. в София. Преди 10 ноември 1989 г. е юрисконсулт на Столичната община, адвокат, асистент по административно право в СУ и главен секретар на списание „Държава и право“. Депутат e от СДС и член на законодателната комисия във ВНС от София и в следващото Народно събрание. През 1994 г. е назначен за конституционен съдия от президента Желю Желев. От декември 2005 г. е председател на партия „Ред, законност и справедливост“ (РЗС).

- Г-н Марков, влизате в надпреварата за 44-тото Народно събрание, какво ви мотивира – личната ви ангажираност към лидера на ГЕРБ Бойко Борисов или конкретна кауза? 

- Като се замислих, аз съм единственият депутат от Великото народно събрание, който е в листите за следващия парламент. Това е и една от причините да приема поканата на г-н Борисов, защото имам опит. С Бойко се познавам от 1996 г. Правили сме си добрини. Той се оказа най-добрият управленец в България за всичките години на прехода. И неслучайно е единственият министър-председател, който спечели избори, след като е управлявал. А аз във Великото народно събрание направих закон заедно с моя приятел Васко Гоцев и със Сашо Джеров, с който бяха върнати 25 000 магазина на български граждани, без оглед на това кои са собствениците – сини или червени. Вкарах в предизборната платформа на СДС възстановяването на административното правосъдие. Тогава даже Желю ми каза: „Как така два върховни съда?“. Обясних му, че е имало Върховен административен съд преди 9 септември. Правният ми опит е безспорен. 

- Точно с опита ви на конституционалист не мислите ли, че основният закон за пореден път бе погазен – с отмяната не на задължителното гласуване, а само на санкцията, предвидена за неотиване до урните? 

- Задължителното гласуване, макар и прокарано от наши партньори, е абсурдно. То е най-тежкото нарушение на Конституцията в годините на прехода. Това беше отменено от Конституционния съд с помощта на омбудсмана г-жа Мая Манолова. По българската Конституция правото да гласуваш е основно гражданско право. Съгласно чл. 57 от Конституцията това право е неотменимо. И ако един ден има задължително гласуване, то не може да стане, както казва проф. Близнашки, без промяна на основния закон – Конституцията. Това беше много лош акт на Народното събрание, защото ако някой беше казал на 7 юни 1990 г. на митинга на Орлов мост, че ще има задължително гласуване, всички щяха да го обесят на орлите. Браво на Мая Манолова. Когато аз съм в парламента, мисля, че ще мога да предотвратявам такива неща. 

- Не са ли прекалено сходни обаче програмите на ГЕРБ и БСП, как да се ориентират избирателите? 

- Борисов още като кмет, след като победи кандидата на БСП Татяна Дончева със 70 на 30, сам, гол като пушка, само с един Цветанов, без партия, спря движението по бул. „Витошка“, което беше като на магистрала – щураха се баби и майки с колички, трамваи. Той и Фандъкова, и въобще ГЕРБ, направиха зрими неща. С метрото за 22 минути за половин евро се ходи от центъра до аерогарата. Можеш да отидеш да гледаш Григор, независимо дали си социалист или какъвто и да е. Защото преди нямаше зала. Борисов направи така да има пречиствателни станции, а не да ни е пълно морето с фекалии, да можеш да ходиш за три часа с кола до Бургас, да минеш Видин – Калафат не с раздрънкания ферибот за един час, а за пет минути. На църква не можеше да отидеш, защото тия атеисти, комунистите, бяха забранили празнуването на Коледа и Великден и нанесоха най-големия удар по християнството. Борисов им направи църкви да могат и те да ходят да се молят. Всичко това го направи ГЕРБ. И големият въпрос сега е – защо не го направи БСП.

 - Няма ли потенциал нещо да направи и Корнелия Нинова, ако стане министър-председател? 

- Аз уважавам българската дама и майка г-жа Корнелия Нинова. Не мога да я обиждам, но тя говори неща, които са небивалици. Тя се държи като председател на новоучредена партия. Като новородени са. Абе, извинявайте, да оставим периода на комунизма. След демократичните промени не един, не два пъти – пет пъти имаха възможност да управляват. В 1990 г., докато в другите социалистически страни комунистите паднаха от раз и демократичните форуми взеха абсолютни мнозинства, в България те спечелиха първите избори с абсолютно мнозинство – дали честно, дали нечестно – все едно. Страхът беше голям. Какво им пречеше да правят реформи? Хората припадаха по опашките. Заплатите бяха под едно евро. Как при заплати от едно евро след 20 години можем да искаме доходи като в Люксембург? Те направиха паралелната държава, когато по времето на Беров преструктурираха пространството. Свалиха Филип Димитров, свалиха Стефан Савов и заедно с техните приятели от ДПС започнаха да управляват задкулисно. Тогава Илия Павлов започна да управлява държавата и се създадоха силовите групировки.

Да не говорим за тройната коалиция на Станишев. Тя доведе на власт ГЕРБ, защото хората отхвърлиха разпределянето на порции. Да не говорим за безхаберието на Орешарски, който ни постави в изолация. За какви програми говорим? Хората не четат програми. Не сме на 28-ия ден на прехода. Хората знаят кой какво е направил. ГЕРБ направи зрими промени, без да има нито един път абсолютно мнозинство поради идиотския избирателен закон – пропорционална система с нисък праг за влизане. Стигнахме дотам да имаме 40 партии в парламента. Борисов се държа джентълменски, когато спечели изборите през 2014 г. Макар че победи БСП и ДПС заедно, можеше да хвърли страната в още едни избори и да ги довърши. Той, в името на България, направи широка коалиция, въпреки че му казвах: „Бойко, не я прави!“.

Качи на гърба си протестъри, бившия кандидат на БСП за президент Калфин, та Кунева, та партията убиец на СДС – ДСБ, най-вредната българска партия. Само и само мир да е. Беше така добър да покани Мишо Миков за председател на НС, а Мая Манолова - за омбудсман. Срещу това получи обругаване. Наричат го мутра. А при него на крака дойде най-финият министър-председател Дейвид Камерън, два пъти идва легендарният Виктор Орбан. В Будапеща го награди с кръст. И тогава, на 30 ноември, аз вече реших окончателно да стана депутат от ГЕРБ. Бойко вика: „Викторе, Викторе, ела да си направим обща снимка с Жоро Марков. Той ми е най-добрият риторик“. Няма за какво да четем програми. 

- Социолозите предвещават паритет между двете големи политически сили, възможно ли е след 26 март да се състави коалиционно управление във формата ГЕРБ – БСП? 

- На първия тур от президентските избори и уважаемият г-н Радев, и шефката на парламента г-жа Цачева заедно не можаха да вземат 50 процента. В този разпарцалосан български политически живот това, което трябва да се направи, е нов избирателен закон, по който поне половината от депутатите да се избират мажоритарно. Не само защото е имало референдум и така са гласували 2,5 млн. души, а за да има по-стабилни парламентарни мнозинства. Изключвам всякаква коалиция между БСП и ГЕРБ. Аз казвам дори на Бойко: „Не с БСП, моля ти се, приятелю Бойко, заяви, че няма да правиш коалиция с никого?“. Защото никой не заслужава ГЕРБ. Той направи коалиция с ДСБ, влачи го и го качи, да не кажа на какво, Радан Кънев. Заведе го да види на живо Меркел, цели министерства им даде, за да му викат „Бай Х*й“. Ако ГЕРБ спечели, трябва да има самостоятелно правителство на ГЕРБ. ГЕРБ държи управлението в големите градове. Другите няма да могат да изкарат и една година. Затова не коалиция, никакъв диалог. 

- Е, не са ли естествени партньори на ГЕРБ партиите от семейството на ЕНП? Защо сме свидетели на това разслоение в дясно – „Нова република“, „Да, България“, РБ-3? Хората напълно се объркаха, дори не ги идентифицират. 

- Реформаторският блок никога не е бил десен. Целият им речник и всичките им публични изяви са неолиберални. Бойко прояви голямо великодушие, типично за него. Аз му казвам: „Стига с тия подаръци, бе. Не си Дядо Коледа и стига с тия прошки. Не всеки ден е Заговезни“. Трябваше отдавна да е написал писмо на ЕНП да изхвърлят ДСБ. Какво правят там, щом гласуват с БСП вот на недоверие на правителството „Борисов“. И сега държат по-лош език от социалистите. Реформаторският блок беше изкуствено формирование. Събрани с по един, два и три процента, за да минат заветната четирипроцентова бариера. Тези хора за три години не можаха да си изберат председател. Едните бяха яко във властта, другите се переха в опозиция, но и те бяха във властта. Това е пародия на демокрация и парламентаризъм. 

- Що за партньор могат да ви бъдат Патриотите, част от които откровено гравитират около Нинова? Ще има ли отново златни пръсти в следващото Народно събрание? 

- Аз уважавам някои от становищата на Патриотичния фронт и на Краси Каракачанов. Дали могат да правят коалиция с ГЕРБ – ГЕРБ да си реши. 

- Ще успее ли кабинетът „Герджиков“ да гарантира честни избори, или те ще бъдат купени, както казва Борисов? 

- Основната цел на това правителство е не да прави ревизии, а да подготви честни и демократични избори. Надявам се, че на Герджиков ще му стигне капацитетът. Той е много добър юрист. 

- Ако не се реализира машинното гласуване, може ли да се иска касиране на изборите и служебният кабинет да продължи работата си заради този казус? 

- Аз се надявам, ако вляза в следващия парламент, да предпазвам ГЕРБ от подобни глупости под въздействието на коалиционни партньори. Ние не сме земеделски производители, та да ходим да гласуваме с машини. Гласуването не е аграрен процес, че да има редосеялки и комбайни. Нито сме някакви военни, та да има танкове. Каква е тая глупост – да има машинно гласуване? Това трябва да се премахне. Да сте видели някъде в Европа някой държавен глава или министър-председател да гласува с машина? Това е политическа олигофрения, както и гласуването с квадратчета „не подкрепям никого“. 

- Няма ли риск все пак от еднолично управление на президента Радев, ако процедурно животът на служебния кабинет бъде удължен? 

- Не, защото рано или късно ще има правителство. Най-много да има още едни избори през лятото или наесен. 

- Листите сега са пълни с артисти и журналисти. С какво те могат да бъдат по-добри законотворци от вас или Янаки Стоилов, това мода ли е?

 - Аз се изненадах, че Янаки Стоилов е отлюспен и не е в листите. Той щеше да е другият добър юрист, колега от Великото народно събрание. Връщам се назад. Във ВНС имах честта да се запозная с много видни представители на българската култура: Тошко Колев, Борис Димовски, Кирчо Маричков, Вили Цанков, Валери Петров, Васил Михайлов, Петър Слабаков. Беше елитен парламент. 28 години по-късно толкова слаби станаха парламентите, че „депутат” стана мръсна дума. Надявам се тези артисти, повечето от които не ги и познавам, поне да допринесат за по-интересни дебати, ако не друго.

 Още интервюта, коментари и интересни четива вижте на Retro.bg! 

 

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 18 април - денят носи успех за Телците, Стрелците имат възможност да попълнят банковата си сметка САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 18 април - денят носи успех за Телците, Стрелците имат възможност да попълнят банковата си сметка
ПИК TV x
СКАНДАЛНО БЕЗДЕЙСТВИЕ: Още не са разпитвали Бойко Рашков и Асен Василев за ОПГ-то в митниците (ВИДЕО) СКАНДАЛНО БЕЗДЕЙСТВИЕ: Още не са разпитвали Бойко Рашков и Асен Василев за ОПГ-то в митниците (ВИДЕО)
ново
Днес: 100
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК