ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
За брутална гавра с паметта на покойния проф. Юлиан Вучков алармират потребители на фейсбук. От няколко месеца насам анонимници са създали фалшив профил на известния критик и телевизионна легенда, като са откраднали самоличността му. От негово име те ежедневно публикуват политически коментари, анализи и иронични статуси по повод актуалните събития в страната.
Още по-възмутително е, че са си позволили да сложат автентична снимка на професора, както и да опишат някои детайли от биографията му в полето за информация, като местожителството му приживе, както и работата му като водещ в телевизия Евроком и като автор на статии в различни печатни медии. Не е ясно кой стои зад фалшивия профил и какви са мотивите му, но е въвел в заблуждение над 200 души, които е добавил за свои приятели.
Самият проф. Вучков приживе нямаше официални социални мрежи и не обичаше да борави с интернет. Обичайно, когато му се налагаше да ползва новите технологии, викаше познати да му помагат.
„Потресени сме що за хора има. Как може да откраднеш самоличността на покойник и да пишеш глупости от негово име. При това не случаен човек, а такъв, който е познавала цяла България. Това е кощунство и гавра с паметта на професора!“, коментират афектирани почитатели на проф. Вучков.
„А и само като видя стила на писане, веднага разбирам, че тези думи не са негово дело. Той владееше до съвършенство риториката, сарказма и боравеше виртуозно с езика, имаше енциклопедични познания“, коментира друга потребителка на фейсбук мрежата, ядосала се на подигравката.
Припомняме, че професорът почина на 22 септември 2019 г. от инфаркт. Той се бе почувствал зле в дома си, а на място бе извикан екип на ВМА, който го откара в болницата в тежко състояние. Сърцето му обаче не издържа и той почина в реанимацията там. На погребението му се стекоха десетки, сред които и неговият полубрат – актьорът Михаил Петров, с когото приживе не общуваха. Именно той наследи двустайния апартамент на професора на столичната улица „Христо Белчев“, както и спестяванията му.