САМО В ПИК И "РЕТРО"! Димитър Дъбов от БСП: Хвърлят кал по Гергов и Корнелия! Всички партии вадят скелети от гардероба, задкулисието в България е факт
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Димитър Дъбов е от последните лидери на столетницата преди 1989 г. Заместник-председател е на Комисията за контрол на специалните служби в 43-тото Народно събрание. В медийното пространство, а и сред колегите си е известен с прякорите Дъбчето, Сивия кардинал и Тихата стъпка на „Позитано“ 20.
Роден е на 14 април 1948 г. в Шумен. Има висше икономическо образование. Бил е регионален директор на “ПИМ Банка” АД. Бил е президент на Българската федерация по вдигане на тежести.
Става член на Висшия съвет от конгреса на БСП през декември 1996 г., когато тогавашният лидер Жан Виденов хвърля оставка от партията и правителството. Влиза в бюрото през 1998 г., когато следващият председател Георги Първанов връща секретариата. За първи път става главен секретар на БСП през 2002 г. в екипа на Сергей Станишев. От 2006 г. е зам.-председател на партията.
Женен е, има две деца.
- Г-н Дъбов, вие сте от ръководството на БСП преди Корнелия Нинова, имате безспорен управленски и кадрови опит от „Позитано“ 20, какво се случва сега в партията? Тръгват ли деструктивни процеси и реваншизъм, или нещо се чисти след срещата Цацаров-Дончев, домакинствана от Георги Гергов?
- Трудно ми е да кажа какво се случва, тъй като според мен тази среща не касае БСП по никакъв повод. Това е непартийна инициатива.
- За бизнес интереси ли става въпрос?
- Най-вероятно са преследвани други някакви цели. Доколкото разбирам, Дончев, освен че е бизнесмен, е и издател и собственик на медии. Предметът на срещата по никакъв повод не касае БСП.
- Да, но в резултат на тази среща беше поискана и получена оставката на Гергов като член на Изпълнителното бюро, отговарящ за коалиционната политика. Кой ще вади скелети и от чий гардероб? За задкулисие ли говорим?
- Мисля, че това се случва във всички партии. Факт е, че има системен проблем и задкулисието е съпътстващо обществено-политическия живот в България явление.
- Това ли е паралелната държава, за която говори Корнелия Нинова?
- Не мисля, че това точно е паралелната държава. От една среща, един разговор не бива да се правят такива внушения. Много неща в политиката често се изясняват в такива частни разговори. Чак след това се формализират, когато се уточнят параметрите. Тази среща обаче не е партийна, не е на БСП. Тя е имала друг повод. Провела се е, приключила е. Определени фактори са били заинтересувани да я раздухат, да я превърнат в център на внимание в обществото. И това става близо месец след като се е състояла срещата. Най-вероятно се цели общественото внимание да се отклони от други важни текущи въпроси. Това, за съжаление, е обичайна картина в нашия живот. Няма нищо невиждано.
- И все пак – тази среща очевидно е била достатъчен дразнител и провокация, за да се случи пленумът буря на „Позитано“ 20.
- Всеки пленум, който разглежда кадрови въпроси, е тежък, защото става дума за съдби, за характери, за хора.
- Вие чудесно познавате Гергов, бяхте кандидат от областта, която той ръководи. Имате ли притеснения за коректността на партийното му поведение?
- Не, не се притеснявам, защото той е партиен човек. Друг е въпросът, че той има и широк кръг от бизнес интереси. Има много срещи извън партията. Неслучайно затова и отговаряше за коалиционната политика на БСП – защото има много контакти и извън партията. Но аз не поставям под съмнение и взискателността на Корнелия Нинова. Още повече че факторите, които раздухаха тази среща, поставиха акцента не на това, че Георги Гергов е бизнесмен, а на това, че е член на ръководството на партията – все едно срещата се е провела на „Позитано“ под егидата на социалистическата партия, а не в ЦУМ. Тези, които са искали този шум, очевидно са постигнали целта си.
- Кои са те, да не подозирате ГЕРБ или някоя от формациите от т.нар. градска десница?
- Не е непременно това да е някоя друга партия, пък била тя и ГЕРБ. Възможно е да се икономически кръгове. Рано или късно ще се разбере кои са.
- Корнелия Нинова говори за нови избори, но в състояние ли е да овладее собствената си партия, след като се освободи от т.нар. стари лица с мандатността, а разчиства терена и от депутатите в ИБ?
- БСП е самоорганизираща се партия и е в състояние да се мобилизира. Така решава проблемите си и постига целите, които си е поставила.
- Говорите за сценарий около срещата Дончев-Цацаров в ЦУМ. Затова ли Гергов е представян като лошия бизнесмен, а Нинова е чиста, светла и праволинейна въпреки компроматите „Техноимпекс“ и „Булгартабак“?
- Трудно ми е да коментирам, но не мога да се сетя за сериозен политик в България, около когото не е имало и компромати, и подобни коментари. Не се сещам някой да е останал чист и неоплескан.
- А каква в случая е ролята на Румен Овчаров?
- Мисля, че той няма някаква особена роля в тази пиеса. Името му е вкарано в оборот може би за да изглежда по-атрактивен сюжетът.
- Не остава ли все пак у широката аудитория усещането, че в БСП се купуват постове, в това число и председателското място, и то по време на конгрес, на който един от кандидатите за лидер бе Гергов?
- (Смее се.) Със сигурност мога да ви кажа, че това е абсолютно невъзможно – да се купуват постове. Няма как да се случи. Всеки, който стане председател на партията, а и на другите по-ниски позиции, е спечелил мястото си. Напълно логично е на балотаж, след като се стигне до финала, да има прегрупиране на гласове. Тези гласове отиват при някого. Въпрос на преценка е. И никой не може да твърди 100%, че той е направил нещо. Вярно е, че всеки един от тези 7-8 души, които се състезаваха за председателското място и не е стигнал до балотажа, е имал своите предпочитания кого да подкрепи на втория тур. Но той не може сто процента да накара своите съмишленици и привърженици за малкото време между първия и втория тур да се прегрупират около определен човек. Гледах някои от протоколите, след като бяха оповестени по секции. Има хора, които на първи тур са гласували за Миков, а на втори – за Корнелия Нинова. То ако ставаше така – с купуване на гласове, много лесно щеше да става изборът за председател на която и да е партия.
- Възможно ли е в този сценарий да прозира опит за подмолен партиен реванш – не по процедура, не по устав?
- Не, не мисля. Струва ми се, че се започна от това пусто пиене на кафе в ЦУМ. От там нататък нещата главоломно нараснаха, започнаха да се правят обобщения и генерализирани изводи, които нямат общо с действителността. Конците се дърпат някъде отстрани – вън от БСП. Възможно е да има отделни хора в партията, които да са заинтересувани да поощряват тази пиеса, но те нямат ресурс да я докарат даже до това ниво, на което се намира тя сега като драма.
- Възможно ли е атаката срещу Гергов да е заради опита му да сближи БСП и ГЕРБ от времето на формирането на кабинета „Борисов 2“?
- Не допускам.
- А не става ли дума за енергийни проекти, защото Гергов е почетен консул на Руската федерация, а Сашо Дончев е обвързан с доставките на газ?
- Изключено е. Гергов има интереси в областта на туризма и Панаира.
Още интересни материали може да намерите на retro.bg