BG EN

САМО В ПИК И "РЕТРО"! Екатерина Михайлова: Референдумът на Слави е сбъркан! Ново правителство в рамките на този парламент не изглежда възможно

Интервю

САМО В ПИК И "РЕТРО"! Екатерина Михайлова: Референдумът на Слави е сбъркан! Ново правителство в рамките на този парламент не изглежда възможно

90860
на 27.11.2016
САМО В ПИК И РЕТРО! Екатерина Михайлова: Референдумът на Слави е сбъркан! Ново правителство в рамките на този парламент не изглежда възможно

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Екатерина Михайлова е родена на 24 октомври 1956 г. в Пазарджик. От 2013 г. е щатен преподавател в департамент „Право“ на Нов български университет. От 17 юни 2013г. е член на Комисията по помилванията към президента на републиката. През 2009 г. е избрана за народен представител в 41-вото НС от ПГ на „Синята коалиция”. Заместник-председател е на Народното събрание. Член на Комисията по правни въпроси. Заместник- председател на двете временни комисии по промяна на Конституцията на Република България.
 
- Г-жо Михайлова, свидетели сме на сложна и безпрецедентна ситуация след избора на ген. Радев за президент и оставката на Бойко Борисов като премиер. Възможен ли е следващ кабинет в рамките на това Народно събрание?
- Зависи дали отговорът трябва да бъде даден през Конституцията или през политическата ситуация. Конституцията казва – да, възможно е. Открит обаче е въпросът има ли мнозинство, което да излъчи правителство. Това на този етап не изглежда възможно.
- А в правомощията на сегашния президент ли е да състави служебен кабинет, който да подготви предстоящите парламентарни избори, или трябва това да е съвместен кабинет на Плевнелиев и на Радев?
- Напълно е възможно като политическа воля. Нормите на Конституцията казват кой е в правомощията. Те в момента са на действащия президент Росен Плевнелиев. Неговият мандат изтича на 22 януари 2017 г., когато би трябвало да се закълне новоизбраният Румен Радев, след което той встъпва в длъжност. Тогава, когато имаме ситуация за назначаване на служебен кабинет, той ще бъде назначен. Кой ще го назначи – зависи от това кога ще се случи. Защото има срокове, но и няма срокове в Конституцията. Виждали сме и бързо правене на служебен кабинет, виждали сме и бавна процедура. Зависи от конкретната политическа ситуация.
- Правомерно ли е служебният кабинет да е формиран от двамата президенти?
- Това е въпрос на политическо съгласуване и на желание от страна на двамата президенти. Правомерно ще е това, което направи действащият президент. Напълно възможно е обаче съгласуване на политическите позиции. То може да върви, без да е разписано в Конституцията. Но когато се търси приемственост, когато се търсят решения, се водят консултации. Това сме го виждали в много случаи. Когато има криза, именно тогава държавният глава влиза в своята резервна и арбитражна функция. И тогава трябва да търси решенията. Прави го, като се консултира с политическите сили или с други институции.
- Имаме ли криза в момента и разбраха ли хората, гласувайки за референдума на Слави Трифонов, на какви рискове подлагат себе си и политическата система в страната?
- За съжаление, това, което се случи, беше нещо, което не трябваше да се случва. Трябваше да се направи кампания преди референдума, а не сега да се разяснява какво следва от всеки един от трите зададени въпроса. Партиите, както и инициативните комитети, които се регистрираха за разясняване на референдума, всъщност не направиха това. Никой не говореше за плюсовете и минусите на първия, втория и третия въпрос. Тук поначало има един дефект. Обикновено се прави референдум само по един въпрос, за да могат хората да са добре информирани. И защото отговорът е само „да“ или „не“. Няма нюанси в него. Очевидно в България все още я няма политическата култура на страните, в които се провеждат референдуми. У нас референдумите все още се броят на пръсти.
- Защо ГЕРБ и БСП веднага прегърнаха идеята за мажоритарния вот?
- Защото мажоритарният вот донася предимство за големите партии. И това го пише в учебниците.
- А може ли тази идея, за мажоритарността, да се реализира още за предстоящите предсрочни избори за Народно събрание?
- Отговорът е свързан с много неизвестни, защото, освен да се създаде правната рамка, тя трябва да може и да бъде приведена в действие. Изборната администрация ще трябва да направи поредица действия. А и гражданите ще трябва да знаят какво ще се случва. Т.е. веднъж имаме промяна в закона, после имаме доста по-сложни действия, които са свързани с изборната география и с прекрояване на страната. Следват много въпроси. Може да се случи така, че да има големи бонуси за някоя от политическите сили. Добре се знае кой къде какви позиции има.
- Прав ли е Бойко Борисов, като иска промяна на Конституцията, време ли е за това, дефектен ли е основният закон?
- Тя че има дефекти, има. Аз искам да разбера защо ще се сменя. Аз например съм привърженик да се променя в частта „Съдебна власт, съд и прокуратура“. Но не съм чула какво казват нашите политици, какво ще се променя в нея.
- Задължителното гласуване не е ли противоконституционно с оглед на това, че е формулирано като право?
- Има въпрос, зададен на Конституционния съд. Надявам се той да отговори в близко време.   

препоръчано

Още интервюта, коментари и интересни четива вижте на Retro.bg! 

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 23 ноември - успешен ден за Близнаците, увеличение на приходите за Скорпионите САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 23 ноември - успешен ден за Близнаците, увеличение на приходите за Скорпионите
ПИК TV x
Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО) Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО)
ново
Днес: 66
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК