САМО в ПИК и "Ретро"! Телевизионната легенда проф. Юлиан Вучков на 80: Шарън Стоун пълни мъжката ми фантазия
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Един от най-големите български критици и безпощадни коментатори проф. Юлиан Вучков, доктор на филологическите науки, наскоро чества 80-годишен юбилей. Той е известен не само у нас, но и в странство като талантлив публицист, театрален, литературен и телевизионен критик. Създател, коментатор и водещ е на редица тв предавания. Проф. Вучков е автор на 30 книги и повече от 150 публикации. Той е почетен професор в три университета – УНСС, Софийския Медицински университет и Университета по библиотекознание и информационни технологии. Професорът е и почетен доктор във ВМА.
Интервю на Мира Радева
- Предстои ви грандиозен юбилей – навършвате 80 години, проф. Вучков. Как се чувствате?
- Чувствам се така, сякаш съм най-много на 45. Душата ми все още е млада, дори буйна. Но моят суров и строг ум я дърпа за опашката, преди тя да е направила нежеланите нередни, грешни или просто глупави ходове. Само че той я владее така, че да не я пречупва.
- Бихте ли споделили какви върхове постигнахте през тези осем десетилетия?
- Почти 30 книги в най-различни области – театралната, телевизионната и литературната критика и теория, история, есеистиката, публицистиката, мемоаристиката. Създал съм три 3-часови телевизионни предавания: „Ум робува, ум царува”, „Размисли и страсти”, „Времена и нрави”. Те са произвели стотици предавания в 8 телевизии.
- Сигурно сте заобиколен от хиляди фенове. Най-ценната награда, която сте получили от хората, които ви обичат и уважават?
- Винаги съм се трогвал, а често и се просълзявам, когато прекосявам всякакви публични пространства и забелязвам, как тъжните или мрачните лицеизражения на много минувачи светват, и даже грейват, щом ме видят. Едни спират и се усмихват почтително, други учтиво ми казват: „Здравейте, професоре!”. Но най-много са спиращите ме и желаещите да получат автограф, да се снимат и да разговарят с мен за свои лични, но и за политически, социални проблеми. Често държат да узнаят каква е темата в следващите ми телевизионни изяви.
- Не е тайна, че творчеството ви до голяма степен е свързано с театъра. Кажете – магия ли е той и каква?
- Театърът е моята първа любов, висшето ми образование е свързано с него. Наследил съм тази любов от моята майка. Но още през детството ми се оказа, че аз съм далеч по-надарен актьор от нея. Още тогава имитирах нейни некадърни колеги. И бях най-пълноценен партньор, когато тя работеше над ролите си у дома. Вдигах ученическата зала на крака, когато рецитирах стиховете главно на наши огнени поети. Не станах актьор, защото аз съм индивидуалист. Не исках да бъда само един от героите на спектакъла. Желаех моята професия да бъде състезание на отприщените чувства с интелекта, с разума. Обичам много моята работа пред камерите, защото там аз съм анализатор, но и оратор по актьорски начин. Премислям, но и преживявам всяко мое изречение. Често стигам до върховете на моите словесни импровизации във вид на афоризми и люти преценки, цветисти характеристики, имитации на политици. Позволявам си да се ядосвам и да се карам на зрителите с актьорски вдигнати ръце, когато им казвам, че българите са талантливи, любознателни, но и страхливи, че ги мързи да бранят правата си, че все се оплакват, мърморят, вместо да се борят, докато извоюват благополучието си.
- Обичате поезията, нали?
- Чета много стихове на забележителни поети. Докато ме гледаше покойната Таня Масалитинова възкликваше, че не разбирала какво говорят сегашните актьори. А чувала всяка дума, всеки звук от моите телевизионни изявления. Наши некадърни актьори, режисьори и драматурзи ме мразеха, защото четяха и слушаха моята остра критика за тях. Но бях приятел с такива легенди в театралната среда като Славка Славова, Маргарита Дупаринова, Таня Масалитинова, Любомир Кабакчиев, Стефан Гецов. Те и аз взаимно изповядвахме нашите радости и огорчения, като много емоционални, но и мислещи хора. И сега почти всеки ден се чуваме по телефона с културните, ярките и обичаните актриси Мария Стефанова, Емилия Радева, Гинка Станчева.
Цялото интервю и още интересни четива може д видите в Retro.bg