Подсладители вместо захар съсипват стомаха
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
„Не ме интересува как е произведен козунакът, нали е апетитен и най-важното е евтин!” – каза възрастна жена от Варна. Макар че все още ни делят повече от две седмици от Великден, пенсионерката бързаше да се запаси с тестения сладкиш, предлаган тези дни „на сметка”. Вярно, традиционният за Възкресение Христово козунак, който присъства на всяка българска трапеза, се продаваше в кварталната бакалница на варненката само за 2,50 лв. И нещо наистина изкусително – имаше срок на годност цели 6 месеца. Това обаче, освен да радва домакините, не ги навяваше на никакви други мисли.
Ето я голямата уловка! Не съществува истински козунак, замесен с масло или маргарин, с яйца, мляко и захар - както повелява нормалната рецепта, който да издържа повече от 3-4 дни при 18 градуса температура. След което изсъхва или мухлясва. Много хора обаче не обръщат внимание на това предупреждение както на опитните майстори - пекари, така и на лекарите - диетолози. И се доверяват сляпо на алчните търговци, които вече масово пробутват по рафтовете на обектите своите козунаци ментета. Тяхната максима е „търсенето определя предлагането”. Иначе казано – повечето българи пазаруват според джоба си. Затова магазините и складовете им отдавна са заредени с евтини великденски козунаци, които ако са истински, в никакъв случай не могат да издържат до Великден.
С много малки различия всяка година се повтаря една и съща история около Възкресение Христово и Гергьовден. Да припомним: вместо със споменатите по-горе продукти пекарниците, някои от които нелегални, преди празниците денонощно бълват ментета козунаци. Правят ги от т.нар. козуначен микс. Що за чудо е това? Яйчен прах, оцветители, подсладители, консерванти – т.нар. Е-та. И хич не им пука на производителите, че заблуждават клиентите с некачествените си продукти – нали от няколко години козунакът попада в групата на печивата, а не на хлебните изделия, за които важат железни контролни правила. Статистиката сочи, че през изминалата година инспекторите от Агенцията по храните са хванали само 80 козунака, които не отговаряли на изискванията. Едва ли обаче някой ще повярва, че наистина ментетата са били само толкова. Още повече че миналата седмица 3 петгодишни малчугани от детска градина, хапнали от първите козунаци, са получили алергични обриви по ръцете и телцата си.
Целият материал и още интересни материали четете на Retro.bg