САМО В ПИК! Истината за Иво Прокопиев и Аферата "Каолин"! Ето сигнала, който връчихме до главния прокурор! Има ли далавера за милиони?

ЧАС ПИК

САМО В ПИК! Истината за Иво Прокопиев и Аферата "Каолин"! Ето сигнала, който връчихме до главния прокурор! Има ли далавера за милиони?

101798
на 03.12.2014
САМО В ПИК! Истината за Иво Прокопиев и Аферата Каолин! Ето сигнала, който връчихме до главния прокурор! Има ли далавера за милиони?
Автор:   ПИК

Последвайте ни в Google News Showcase

Издателят на ПИК Недялко Недялков и главният редактор на медията Ивайло Крачунов подадоха днес сигнал до главния прокурор във връзка с дейността на Иво Прокопиев и дружеството му "Алфа Финанс Холдинг" в доскоро притежавания от тях "Каолин".

WINBET – забавление онлайн с над 2000 слот игри! (18+)

препоръчано

Ето най-важните части от този сигнал.

 

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ГЛАВЕН ПРОКУРОР,   

С настоящия сигнал Ви сезираме с молба, след като проверите основателността на изложените твърдения, да упражните властническите си правомощия, предвидени в Конституцията и Наказателно процесуалния кодекс, с оглед евентуалното ангажиране наказателната отговорност на виновните лица.

Сигналът се основава изцяло на журналистическо разследване на ПИК, публично изнесена информация, данни от ПК „Екогласност“, както и на данни от съответните публично достъпни регистри – Търговски регистър и Концесионен регистър.

Дружеството „Каолин” АД, ЕИК: 827182866, гр. Сеново, Община Ветово, е учредено през 1994г. (като еднолично акционерно дружество, собственост на държавата) с основен предмет на дейност проучване, разработване, добив и производство на каолинови и кварцови пясъци. Дружеството се управлява и представлява към момента от Димитър Ангелов Ангелов, Волф Харлфингер, Ивайло Маноилов Тиманов и Радомир Петров Чолаков.

През 2000г. „Каолин” АД е приватизирано, като купувач на дружеството (и мажоритарен акционер до 2013г.), съгласно приватизационен договор от 10.01.2000 г. за продажбата на 75% от капитала на дружеството, е „Алфа Финанс Холдинг” АД, ЕИК:130110044, гр.София, представлявано от изпълнителния директор Иво Георгиев Прокопиев (заедно и поотделно с Юри Богомилов Катанов – обстоятелство, вписано в Търговския регистър по партида на дружеството).

За периода 2000г. – 2007г. лицето Иво Георгиев Прокопиев е бил член на управителните органи на „Каолин” АД – съответно съвет на директорите и надзорен съвет.

През декември 2012 г. „Алфа Финанс Холдинг” АД сключва с немското дружество "Кварцверке" 67.32 % договор за продажба на 67.32 от акциите в „Каолин“ АД, като сделката е финализирана през май 2013 г. Към настоящия момент „Каолин“ АД е 100% собственост на „Кварцверке“ – Германия.

 

І. Факти и обстоятелства, свързани с концесионните договори на „Каолин“ АД.

През периода 2008-2009 г., а включително и към настоящия момент „Каолин” АД е единственото дружество, притежаващо концесия за търсене, проучване и добив на неметални полезни изкопаеми – индустриални минерали (каолинова суровина и кварцови пясъци), представляващи изключителна държавна собственост, в находища (рудници) „Вятово”, „Дойранци”, „Жълти дол”, „Средня”, „Дъбравино”, „Есенници”, „Саръгьол”, „Керешлика”, „Балабана”, „Свобода” и други, находящи се в района на Вятово и Сеново – Русенска област, район Каолиново – Шуменска област, в района на гр. Дулово

(С решение №3257 от 07.03.2014г. по адм. д. №5435/2013г. на Върховния административен съд, Петчленен състав, I колегия е отнета концесията за находище "Балабана" - "Западно гнездо" и "Източно гнездо" в землищата на с. Полковник Таслаково, с. Грънчарово и с. Секулово, община Дулово), Плевен и Варна и други.

Сключените концесионни договори, както и условията на предоставените на „Каолин” АД концесии са публични и се съдържат в електронния сайт на Национален концесионен регистър.

Съгласно договорите за концесия годишното концесионно възнаграждение се определя като процент от нетния размер на приходите от продажби на крайни продукти от добива и преработката на каолинова суровина и кварцови пясъци, на база утвърдена от концедента номенклатура на крайни продукти, и е в зависимост от рентабилността на производствената дейност, като процентът варира при различните договори в зависимост от находището и вида на добиваните продукти.

При промяна на номенклатурата на крайните продукти се променя съответно и стойностния размер на концесионното възнаграждение.

Във всеки концесионен договор е предвидена минимално допустима цена за един тон на добивания продукт, при която се определя концесионното възнаграждение, която е различна при различните договори в зависимост от добиваната суровина.

Съгласно концесионните договори концесионерът „Каолин” АД се задължава да предоставя на концедента периодични (месечни) отчети за действително добитите количества от всяко едно находище.

В разследване на в. „Телеграф“ през 2010г. (за което е сезирана и Прокуратурата), се установява, че при тези параметри на договорено концесионно възнаграждение и на база анализ на официална информация, предоставена от „Каолин“ АД под формата на справки на концедента Министерство на икономиката и енергетиката, счетоводни отчети и баланси на „Каолин” АД, обявени в Търговския регистър и Проспект за публично предлагане на акции на „Каолин” АД, публикуван на „Българска Фондова Борса”, са налице факти и обстоятелства, които евентуално водят до разминаване между предоставената от концесионера информация и данни, и действителното положение.  

В предоставените от „Каолин“ АД отчети (справки) за действително придобитите и продадени количества суровина от всяко едно находище, за 2008г., количествата са вероятно занижени.

Различен е и броят на крайните продукти (номенклатурата), посочен в справката, предоставена от концесионера „Каолин” АД на концедента от броя на продуктите, посочен в Проспекта за публично предлагане на акции на „Каолин” АД, публикуван на „Българска Фондова Борса”, с което възниква въпроса, защо концесионерът декларира пред концедента (държавата) по – малко на брой продукти (номенклатура) от реално предлаганите от него на пазара. Вероятно за да не се увеличи дължимото на концедента възнаграждение съгласно уговореното в концесионните договори.

Имайки предвид, че реално добитите и продадени количества продукти, както и крайната продажна цена на всеки продукт са евентуално по – високи, съществува вероятност концесионерът „Каолин” АД да не отчита част от действителния приход от продажби на продукти (съответно от добива, реализиран от находищата), а с това и да не заплаща дължимите върху тази част от прихода данъци. (Според твърдение на Политически клуб „Екогласност”, заявено пред вестник „Телеграф“ през 2010г., вероятно концесионерът не е отчел приходи от продажба на крайни продукти, за 2008г., в размер на 20 млн. лева.).

ПК „Екогласност“ също е сезирал Прокуратурата за тези факти и обстоятелства.

От счетоводните отчети на „Каолин” АД за 2009 г. и 2008 г. е видно също, че през 2009 г., при почти същите обороти, както и през 2008г., печалбата на дружеството е спаднала почти два пъти, от 10,3 млн. лева, на 5,2 млн. лева.

Налице е обаче ръст на материалните запаси – от 19 млн. лева през 2007г., до 34 млн. лева през 2009г., което предвид декларираната стойност на продуктите означава огромно количество каолин и кварцови пясъци (общо суровини и готова продукция) на „склад”, въпреки че същите продукти не предполагат да бъдат складирани с оглед материалните им свойства. Това положение, съпоставимо с данните от финансовия отчет на дружеството към 31.12.2009г., според който „Каолин” АД има да възстановява от държавата 3,4 млн. лева ДДС, обективно води до въпроса – дали дружеството евентуално не е извършвало продажби без същите да бъдат обективирани документално, и евентуално не се ли придобиват фиктивно материални запаси за възстановяване на данъчен кредит.

С оглед на гореизложеното, моля да бъде извършена проверка, при която да се установи дали „Каолин” АД, гр. Сеново, с информацията, обективирана в подадените до Министерство на икономиката и енергетиката справки относно изпълнението на концесионните договори за добив на полезни изкопаеми – каолинова суровина и кварцови пясъци, не е затаило истината относно действителното финансово състояние за 2008г. и 2009г., с оглед евентуално деяние по Глава VІІ „Престъпления против финансовата, данъчната и осигурителната система” на НК, извършено от конкретни лица.

 

ІІ. Факти и обстоятелства, свързани с продажбата на акции в „Каолин“ АД от „Алфа Финанс Холдинг“ АД на „Кварцверке“ – Германия.

Както посочихме и по-горе, през декември 2012 г. „Алфа Финанс Холдинг” АД продава на немското дружество "Кварцверке" 67.32 % от акциите в „Каолин“ АД, като сделката е финализирана на Българска фондова борса на 31.05.2013 г. по данни от медиите.

В разследване на ТВ 7 от 2013г. (намерило широк отзвук и в други медии) е посочено, че основният акционер в "Каолин" АД – дружеството "Алфа Финанс Холдинг" АД, купува в края на м. май 2013г. допълнително 3,5 млн. акции от капитала на "Каолин" за цена в размер на 1,73 лв. за една акция. След този покупка „Алфа финанс холдинг“ АД препродава близо 2 млн. броя от акциите на две офшорни дружества регистрирани в Никозия, Кипър, а именно  – "Столбърг инвестмънт лимитед" и "Уиклеф холдинг лимитид", за цена в размер на 1,45 лева на една акция.

На 27.05.2013г., "Столбърг инвестмънт лимитид" и "Уиклеф холдинг лимитид" продават, за цена близо 4 лв. за една акция, придобитите от предходната сделка акции от капитала на "Каолин" АД, на немската компания "Кварцверке".

По този начин, чрез опосредяването на сделката между „Алфа Финанс Холдинг“ АД и немската компания „Кварцверке“ чрез двете вероятно свързани с Прокопиев офшорни компании „Столбърг инвестмънт лимитид“ и „Уиклеф холдинг лимитид“, вместо в първоначалния продавач „Алфа Финанс Холдинг“ АД цялата печалба от сделката (от разликата в цените) се получава в двете свързани офшорни компании. Това положение от една страна вероятно уврежда „Алфа Финанс Холдинг“ АД, неговите акционери и неговите кредитори, уврежда и публичния финанси, тъй като печалбата не се облага в България, като от друга – обогатява (без на пръв поглед логично правно илиикономическо основание) двете офшорни фирми и естествено техните реални собственици (вероятно лицето Прокопиев).

Също края на май 2013 г. дъщерното дружество на „Каолин“ АД – „Солар Венчърс“ ЕООД продава 5.32 % от притежаваните от него акции в самото „Каолин“ АД на „Кварцверке“. В началото на юни същата година, след финализиране на сделката по придобиването на „Каолин“ АД, „Кварцверке“ пък продава на „Алфа Финанс Холдинг“ АД дяловете на „Каолин“ АД в „Солар Венчърс“ ЕООД. Цената на тази сделка не e обявена, но според изнесеното в медиите (цитиращи източници от финансовите среди) става дума за около 13 млн. лв.

Така реално „Алфа Финнас Холдинг“ АД връща обратно на новите собственици парите от продажбата на акциите на „Солар Венчърс“ ЕООД в „Каолин“ АД.

Публично известен е фактът за голямата задлъжнялост на групата „Капитал” към български и чуждестранни банки и търговски контрагенти – от Консолидирания финансов отчет за 2012г. на „Алфа Финанс Холдинг” АД (част от Групата „Капитал”), в който отчет е включен и „Каолин” АД е видно, че групата има дългосрочни заеми в размер на 179 млн. лева, краткосрочни заеми (пасиви) в размер на 247 млн. лева, и търговски задължения в размер на 66 млн. лева.

Групата е приключила финансовата 2012 г. със счетоводна загуба в размер на 24 млн. лева. При това финансово състояние, отклоняването на приходите от продажбата на активи на „Алфа Финанс Холдинг” АД (акциите в „Каолин” АД), чрез свързани офшорни компании, несъмнено ощетява кредиторите на групата. От своя страна офшорните фирми "Столбърг инвестмънт лимитед" и "Уиклеф Холдинг Лимитид“ са реализирали огромна печалба от препродажбата на акциите на „Алфа финанс холдинг“ АД в „Каолин“ АД, на немската „Кварцверке“.

Следва да се има предвид също, че са налице и преки договорни отношения между Иво Прокопиев като физическо лице, и "Уиклеф холдинг лимитид“. Видно от документите в Търговския регистър, на датата 12.10.2012г. Иво Прокопиев продава дяловете си в „Доспат пропъртис“ ЕООД (чрез пълномощника си Юри Катанов) на кипърското офшорно дружество „Уиклеф холдинг лимитид“ (окончателният договор е сключен на 18.10.2012г.), като цената на сделката е неизвестна.

 При така описаните обстоятелства се поставят въпросите:

 - Ощетено ли е дружеството „Алфа Финанс Холдинг“ АД, и по този начин и останалите акционери в "Алфа Финанс Холдинг" АД, от реализираната отрицателна разлика в продажната цена на акциите (предвид и голямата задлъжнялост на дружеството).

 - Налице ли е свързаност между Иво Прокопиев, „Столбърг инвестмънт лимитед" и "Уиклеф холдинг лимитид“ по линия на продажбата на „Каолин“ АД, която да обуслови акумулиране на парични средства в кипърските офшорни дружества „Столбърг инвестмънт лимитед" и "Уиклеф холдинг лимитид“, вследствие на препродажбата на акциите от капитала на „Каолин“ АД – както в ущърб на акционерите в „Алфа Финанс Холдинг“ АД, на самото дружество и на неговите кредитори, така и с оглед евентуалното избягване заплащането на данъчни задължения в България.

 - Налице ли е ощетяване на миноритарните акционери в „Каолин“ АД от извършената продажба на дяловете на „Солар Венчърс“ ЕООД и „връщането“ на част от цената в „Кварцверке“ – Германия.

Горното поставя въпроса, дали с препродажбата на акциите на „Каолин” чрез свързаните с продавача „Алфа Финанс Холдинг” АД (Иво Прокопиев) офшорни компании не се цели избягване на данъчното облагане в страната на приходите от продажбата и увреждане на интересите на кредиторите.

 

ІІІ. Факти и обстоятелства, свързани със заведено дело от „Кварцверке“ срещу „Алфа Финанс Холдинг“ АД пред Арбитражен съд в Лондон.

Според изнесена в публичното пространство информация (включително и от Стоян Мавродиев – председател на КФН пред ПИК), „Кварцверке“ – Германия води в момента дело за 30 млн. евро обезщетение в арбитражен съд срещу „Алфа Финанс Холдинг” АД по повод нарушения при продажбата на акциите на „Каолин“ АД.

По наша информация арбитражът е заведен от „Кварцверке“ в арбитражен съд в Лондон, заради установени несъответствия между декларираните от  „Алфа Финанс Холдинг“ АД и Прокопиев в договора за продажба на акции обстоятелства и установените в последствие действителни факти, свързани с „Каолин“ АД. Купувачът „Кварцверке“ е установил  съществена разлика в декларираните количества кварцов пясък и липсата на средства за рекултивация, които са били предварително декларирани пред него.

Тези установени впоследствие факти значително намаляват цената на продадения актив, а се поставя и въпросът, ако счетоводно са налични количества добит материал, а същите фактически липсват, не са ли налице извършени продажби, неотчетени по надлежния ред.

Преценката, дали са налице “достатъчно данни” за осъществен наказателен състав, е от компетентността на съответните органи в досъдебното производство.

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена - ето какво вещаят звездите за всяка зодия на Лазаровден САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена - ето какво вещаят звездите за всяка зодия на Лазаровден
ПИК TV x
Виктор Димчев пред ПИК TV: Борисов е преценил, че ППДБ ще са малкото братче на ДПС, а не големият ръжен в ръката на Агата (ВИДЕО) Виктор Димчев пред ПИК TV: Борисов е преценил, че ППДБ ще са малкото братче на ДПС, а не големият ръжен в ръката на Агата (ВИДЕО)
ново
Днес: 56
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК