САМО В ПИК! КАК СЕ РУШАТ УНИКАЛНИ КУЛТУРНИ ОБЕКТИ ЗА МИЛИОНИ ОТ ЕС! Скандали тресат крепостта "Ковачевско кале" - карат гид да е пазач, шофьор и градинар, а чистачка да изнася беседи (ВИДЕО)
Общински чиновници газят грубо Кодекса на труда, нехаят за охрана на огромния и скъп комплекс
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Изграден по европейски проект археологически комплекс за близо 4 милиона лева край Попово е разтърсен от скандали и е с мъгляво бъдеще, ако общината не разреши значими кадрови въпроси, включително с назначаването на достатъчно кадри там.
Екскурзоводът и историк Слави Димитров алармира в ПИК, че положението е нетърпимо, въпреки че става дума за общинска собственост, което означава, че Кодексът на труда трябва да се спазва повече от абсолютно стриктно.
Заедно с аниматорката в комплекса Елена Василева пишат жалба след жалба до отдел "Култура" и до кмета на община Попово Людмил Веселинов, но отговор досега няма. В дълбоката провинция никой не обръща внимание на двамата и на техните жалби. А целият комплекс от над 40 дка чака професионалния подход на общинарите, за да заработи на пълни обороти.
Какво представлява туристическия комплекс „Ковачевско кале”:
Проектът е реализиран и финансиран по оперативна програма "Регионално развитие" на стойност 3 937 872 лв. , със съфинансиране от община Попово . Комплексът включва : антична сцена с 250 места, посетителски център за туристите, в който се помещават екскурзоводът и аниматора, помещение за охраната, зони за разходка, барбекю, детски кът, пътища, паркинг, подходи.
„Ковачевско кале“ е късноримска крепост, която се намира на 6 км западно от гр. Попово, в непосредствена близост до съвременния път Попово – Бяла.
Първоначално крепостта става известна на науката, благодарение на чешкия археолог Карел Шкорпил под името "Ковачовешко кале", поради тогавашния изговор на най-близкото до нея село, наричано тогава "Ковачовец".
Крепостта е разположена в равна малка долина, образувана при вливането под остър ъгъл в река Ковачевска (Ерек дере) на нейния северозападен приток — Чепез дере. Пряка видимост към нея в древността е имало единствено от изток и от запад, по течението на малката река, а от север и от юг крепостта е оставала закрита от три средно високи плата.
В края на мезозойската ера, по време на горната креда, районът, в който милиони години по-късно е построена тази късноримска крепост, е бил дъно на топло тропическо море. За това свидетелстват многобройните, намирани в отлаганията, ростуми на белемнити — главоноги мекотели от клас Cephalopoda.
От началото на месец септември 2010 г. територията на крепостта от 40 000 кв. м е предоставена на община Попово от Министерския съвет на РБ за безвъзмездно управление, с цел кандидатстване за нейното развитие като туристически обект по европейските програми и фондове.
Крепостта е обявена за паметник на културата под № 19 в Държавен вестник, брой 70 от 31.08.1976 г.
Мощна крепостна стена с дебелина около 3,20 м, построена през IV век, е опасвала една обширна територия от около 40-45 дка. Била е снабдена със 17 издадени пред стената кули, 14 от които са били с U-образна форма, разположени почти симетрично по цялата ѝ дължина, с изключение на тези при портите, и 4 кули с кръгла форма, разположени в ъглите на крепостта. Две порти (северна и западна) и мост (днес обезличен), построен над река Чепез дере, са допълвали останалите елементи от крепостното строителство, а подземен водопровод, изграден от глинени тръби, спускащ се към крепостта от разположените северозападно на няколко километра от нея близки височини (хълм Калакоч), е захранвал крепостта с питейна вода.
Услугите, които предлагат и за които са назначени екскурзоводът Слави Димитров и аниматорката Елена Василева са: екскурзоводска беседа (включва разходка в крепостта и посещение в Посетителският център, където има макет на крепостта и музейна експозиция), анимация с антично облекло, прожекция на филм за крепостта. Двамата са назначени през ноември 2013 година и като общински чиновници се надяват правата им по Кодекса на труда да се спазват.
Уви, случва се точно обратното. Двамата сигнализират до преките си ръководители и до кмета, че са накарани да работят като охрана, че работят системно през почивните и празнични за страната дни без да им бъде заплащано както е по Кодекса и че подигравката с тях няма да доведе до нищо добро скъпия комплекс. Двамата са принудени да продават книги, да мият изкопани находки - "кокали и керамика", да описват откритото, опитват се да ги накарат дори да плевят трева и да косят.
"Ежедневно правим много компромиси в името на работата, но беззаконията достигнаха своя предел и сме принудени да се обърнем за помощ към Вас", пишат до кмета на Попово, до отдел "Култура" и до агенция ПИК потърпевшите. Заради отказа да им бъде обърнато внимание, двамата решават да дадат публичност на проблема и се обръщат към медиите, макар да знаят, че по този начин рискуват работното си място, оценено за 450 лв. месечна заплата. А в провинцията работа няма. Слави Димитров е категоричен, че поема риска, за да се разбере какво се случва в държавата и какъв произвол се упражнява върху хората, които нямат големи възможности да си намерят работно място. Димитров се притеснява, че сигналите се укриват и не стигат до висшестоящите в община Попово. Още по-лошо би било, ако се получават, но никой не им обръща внимание.
Ето и техния сигнал до г-жа Чобанова, от която дълго време чакат отговор, но и до днес не получават такъв:
Като служители ние сме пряко подчинени на Ръководител звено и на кмета на общината. Назначени сме през есента на 2013 г., като от тогава до сега ежедневно правим различни компромиси в името на работата, но в ущърб на нашите законови права. Така например още след назначаването ни екскурзоводът беше накаран да работи в продължение на 3 месеца и една седмица, като охрана на 24 часови смени, въпреки че по трудов договор е назначен, като екскурзовод. В продължение на период от 04. 2014 г до 05. 2015 г. бяхме принудени под заплахи от уволнение да продаваме незаконно книги на бившия ръководител звено, като парите от продажбите отчитахме директно на него.
По същия начин бяхме принудени да продаваме и брошури с логото на Евросъюза, които са от проекта за раздаване с рекламна цел. Бившият ръководител беше направил и опит да ни кара да плевим, копаем и косим зелените площи и градинките в обекта, при положение, че има назначени двама души за поддръжка, които се занимават с тези неща. Идеята му беше да работим в градинките, а когато дойдат туристи да се преобличаме в тоалетните и да ги обслужваме. Това ние категорично отказахме. Последва отново вменена допълнителна трудова дейност този път под формата на Вътрешни правила да оказваме спомагателна дейност при археологическите разкопки на обекта, но без допълнителна заповед и извънредно заплащане. Така през лятото на 2014 г. под заплахи и натиск трябваше да мием кокали и керамика от разкопките, като едновременно с това да обслужваме туристи, преобличайки се и миейки в тоалетните преди това. “
Аниматорът беше задължен да напише и обработи цялата документация по разкопките, нещо което няма нищо общо с това, за което е назначен. От 3 години работим всяка събота и неделя, като почивните два дни ги вземаме през седмицата, но не сме наясно с нашата присъствена форма. Имаме съмнения, че ни водят по присъствена форма 76, а когато поискаме информация по този въпрос, получаваме заплахи отново. Освен това многократно сме принуждавани да работим по официални празници без заповед и допълнително заплащане.
От началото на тази година има промяна в ръководството: нов Ръководител звено- г-н Йордан Костов и директор на Дирекция „Култура”-г-н Тихомир Трифонов. Техният основен метод на работа са отново заплахите, натискът и постоянният психически тормоз. Започнахме да продаваме сувенири и книги, вече законно, и ние се съгласихме на тази допълнителна трудова дейност в интерес на работата. Екскурзоводът е накаран да превозва персонала и охраната през събота и неделя без извънредна заповед и той отново се съгласи в интерес на работата, въпреки че е незаконно.
Първия ни конфликт беше за тазгодишните официални Великденски празници. Беше ни наредено да работим отново по празниците без извънредна заповед. Ние отговорихме писмено на ръководителя звено, че не отказваме, но искаме да е законно с извънредна заповед и допълнително заплащане и, че ние сме християни и като такива имаме право да празнуваме на празника. Дадохме пример с чистачката, която е мюсюлманка, и почива, на Великден и на техните мюсюлмански празници. Така се създава междуетническо напрежение на религиозна основа, тъй като явно се толерират мюсюлманите за сметка на християните. Беше ни казано от прекия ръководител, че ако искаме да почиваме на тези официални празници, да си търсим друга работа или да си подадем молбата за чистачи, защото така било в туризма и че Кодекса на труда : „Това са пълни глупости!”. Имаме и заплахи от г-н Тихомир Трифонов – Директор Дирекция „Култура”, който ни каза, че ще работим на празниците или ще си търсим друга работа, защото така било в туризма, с тон, далече от добрия. Въпросът бил принципен, ако платят на нас, трябва да платят и на хората в други звена, които работят също незаконно в дните на националните празници. Бяхме обвинени от същия този директор, че рекетираме управата със законните си права.
От кога форма на рекет е това да си потърсиш законовите права, които са дадени от Кодекса на труда? Ние отговорихме, че не отказваме да работим, но искаме да е законово. Така под натиск и заплахи бяхме принудени да работим отново през официалните празници незаконно.
Следващият голям конфликт възникна във връзка с премахването на дневната охрана на обекта, от която нямало нужда понеже ние сме били там. До този момент охраната беше натоварена с това да следи посетителите и да им продава билети за входна такса. Беше ни наредено да се преместим в стаята на охраната, тъй като там има камери, а от нашите стаи няма видимост към входа на крепостта и паркинга за гости. Устната заповед включва следене на камерите, (повече от които изобщо не работят), и наблюдаване за нередности. Площта на комплекса е голяма, неоградена, в близост е до централния път Попово-Бяла. Ние като екскурзовод и аниматор сме силно притеснени, тъй като това е напълно несъвместимо с нашата работа. От нас се изисква едновременно да се помещаваме в стаята на охраната, да наблюдаваме камерите, да следим за нарушения, да продаваме билети на паркинга, да водим беседи в крепостта, да правим анимации, да пускаме филм и да продаваме сувенири и книги в централната сграда, която е в другия край на обекта. За тези неща сме оторизирани и квалифицирани двама човека, а два пъти седмично и не рядко повече дни, се случва да работим и по един.
За да не се губят туристи новият ръководител прави опити да води непрофесионални беседи в наше отсъствие, като по този начин пада нивото на обекта и качеството на услугите, които ние предлагаме. Да не говорим, че понякога и чистачката е оставяна да „води беседи”.
Нашите помещения за работа са в централната сграда, но нямат видимост към паркинга и за това досега разчитахме на охраната, която поемаше и функцията да продава билети. Ние сме изключително притеснени от обективната невъзможност да изпълняваме функциите на охрана, да се помещаваме в стаята на охраната, да следим камерите (повече от половината, от които не функционират), да следим за нередности, да продаваме билети на паркинга на обекта, и едновременно с това да водим беседи в крепостта, да продаваме сувенири и книги, да правим анимации, да прожектираме филми в Посетителският център. Това е допълнителна трудова дейност, която е несъвместима с нашата основна работа и другите допълнителни задължения, които изпълняваме.
Силно сме притеснени и от факта, че спират най-различни хора, чиито цели не винаги са свързани с културния туризъм. Стигало се е до случаи да търсим полицията за съдействие и то при наличието на охрана, екскурзоводът е гонил наркомани от служебния паркинг, имали сме посетители във видимо нетрезво състояние, както и хора с малцинствен произход, катерещи се по зидовете на старините и много подобни примери свързани пряко със сигурността на обекта. Тези и много подобни случаи изискват наличието на дневна охрана, и при липса на такава ние не можем да носим отговорност за охраната на обекта. А продажбата на билети е изцяло несъвместима с отговорностите, които съчетаваме и с нашата професионална квалификация.
На тази устна заповед ние категорично се възпротивихме. Последваха редица заплахи отново за уволнение. Работим под постоянен психически тормоз, че ако не поемем функциите на охраната и продажбата на билети ще бъдем уволнени и цитирам прекия ръководител: „ Ще видите какво ще ви се случи! Ще ви накарам сами да си говорите!”.
Такова отношение е не само неетично, но и обидно. Бяхме привикани на оперативка при директора на дирекция „ Култура”. Аниматорът, вследствие на цялото напрежение и стрес, се разболя, не можа да присъства на оперативката и в момента е в болничен. Когато екскурзоводът отива на оперативката, му е подготвена нова длъжностна характеристика, на пръв поглед еднаква със старата, като беше добавено изречението: „ Изпълнява възложените задачи от прекия ръководител и други.”, което на практика означава, че ако подпишем трябва да вършим всяка вменена ни дейност, независимо дали има общо с нашия ценз и основните ни длъжности. След нужните консултации с юристи, екскурзоводът отказва да подпише тази нова длъжностна характеристика, изготвена от прекия ръководител.
Написахме докладни записки до кмета на общината с надежда за съдействие за разрешаването на всички тези проблеми.
На 21, 22, 23 и 24. 05. 2016 г. екскурзоводът работи сам на обекта, а аниматорът на 6,7 и 8. 05. 2016 г. и се получи точно ситуацията, за която ние сигнализирахме. Докато той водеше последователно две беседи в крепостта, и продаваше сувенири и книги в Посетителския център, десетки хора останаха необслужени и нетаксувани, и свободно се разхождаха по целия обект. Двама човека не могат да покрият този огромен периметър от 40-50 дка и да съвместят едновременно толкова много длъжности, пък какво остава за дните, когато работим по един.
Принудени сме ежедневно да работим под напрежение, натиск и заплахи, както от прекия ни ръководител, така и от по-големи шефове. Обичаме работата си и я вършим съвестно, но постоянните злоупотреби и заплахи ни принуждават да вземем крайни мерки и при нужда сме готови да се обърнем към всички институции, занимаващи се с подобен произвол на работното място.
От всичко това страда обектът и туристите, които не могат да бъдат качествено обслужени. Освен това туристическият комплекс губи приходи от пропуските, които неминуемо се получават при невъзможността да се обслужат посетителите на обекта. Именно така се създават условия за западането на обекта и се обезсмисля целият проект и милионите европейски и общински пари вложени в него. Едва ли когато е спечелен този проект се е мислило, че реализирането му ще бъде такова и ще бъде управляван по начин, който не само спира развитието му, но и води до все по-голямото му западане. Едва ли се е мислело, че и малкото приходи, които има днес, ще бъдат тотално ограничени поради невъзможността за обслужване на хората. Със сигурност са се разминали представите за това, което е заложено в проекта, като реализация и самото изпълнение.
Обръщаме се към Вас за помощ, намеса и съдействие за разрешаването на тези проблеми, които пряко влияят и върху развитието и запазването на обекта, тъй като по този начин съзнателно се пречи на популяризирането на културно-историческото ни наследство и максималното му достигане до повече хора. Едва ли за това са вложени толкова много средства и труд. Ние обичаме работата си и я вършим с удоволствие и с риск да бъдем уволнени заради написаното тук, Ви молим за съдействие, за да се сложи край на тези нередности.".
Ето какво пишат двамата и до кмета Людмил Веселинов:
"След нужните консултации с юристи по трудово-правни взаимоотношения ние смятаме, че е невъзможно да съвместяваме всички тези задължения, заедно с продажба на билети на паркинга и охрана на обекта. Това е допълнителна трудова дейност, която е несъвместима с нашата основна работа и другите допълнителни задължения, които изпълняваме.
"С риск да изгубим работата си и под заплахи за уволнение, ние се обръщаме към Вас с надежда, че нещата няма да останат така и ще бъдат взети нужните мерки!", посочват те.
Агенция ПИК е готова да предостави думата и на отсрещната страна - общинските чиновници и на кмета на Попово Людмил Веселинов за коментар.
Видеокадри, направени с дрон, показват комплекса "Ковачевско кале":