САМО В ПИК! Комисар Явор Колев от ГДБОП с горещи разкрития за кибер атаките и опасностите за парите ни онлайн

Интервю

САМО В ПИК! Комисар Явор Колев от ГДБОП с горещи разкрития за кибер атаките и опасностите за парите ни онлайн

60514
на 17.08.2018
САМО В ПИК! Комисар Явор Колев от ГДБОП с горещи разкрития за кибер атаките и опасностите за парите ни онлайн
Автор:   Нели Пенкова

Почти всеки от нас, който има или е имал профил в някоя от социалните мрежи, е бил обект на злонамерена атака или дори кражба на профила. Не са редки случаите, в които с ужас установяваме, че във въпросните социални мрежи се е появил наш клонинг, който използва личните ни снимки и информация под чуждо име. Доста от родните звезди се оплакаха, че някой е нахлул в личното им пространство и е „отвлякъл“ профила им в Инстаграм или Фейсбук.

WINBET – забавление онлайн с над 2000 слот игри! (18+)

препоръчано

Опитни измамници крадат чужди идентичности чрез социалните мрежи, а след това изпращат на близките и приятелите ни, призиви за помощ с цел събиране на пари. Схемата разчита на прост сюжет. Измамниците, които се представят за вас, търсят спешно пари с обещанието, че те бързо ще бъдат върнати. Искат се суми от порядъка на няколко стотин лева, за да е по-лесно да бъде осъществена измамата.

Още по-страшни са измамине с директна кражба на пари от дебитни сметки онлайн. Според комисар Явор Колев, началник на отдел „Компютърни престъпления“ към ГДБОП, в подобна ситуация можем да се озовем, ако влезем в интернет от не добре защитена мрежа. Ето какви съвети дава той срещу кибер атаките.

- Комисар Колев, как да разберем, че сме станали жертва на кибертероризъм? 

- Ще стане ясно, защото ще се обърнат към вас с искане на откуп или извършване на определени действия.

- Как да се предпазим от злоупотреби?

- Лесно можем да се предпазим от такъв вид атака, като използваме способи за двуфакторна оторизация. Най-добрият и лесен за употреба инструмент за двуфакторна оторизация е приложението Google Authenticator за мобилен телефон, на който са кодовете за двуфакторна оторизация. Приложението на Google може да се асоциира с Фейсбук, Gmail и други акаунти, като при опит за вход в някой от акаунтите, с които е сдвоено приложението, се изисква кодът от Гугъл Аутентикатора.

- Как да защитим профилите си в социалните мрежи най-добре?

-  Гугъл Аутентикатора или наричан още Гугъл Удостоверител е ефикасното средство за защита. Разбира се, все още най-слабото звено на сигурност в областта на ИТ технологиите остава човешкият фактор - самите потребители. За това изграждането на дигиталната култура и поддържането й на високо ниво е нужно не само за подрастващите, но за всички, които използват интернет.  

- Защо все по-често ставаме свидетели на кражба на профили? Това нов процъфтяващ бизнес ли е?

- Да, ставаме все по-често свидетели на кражба на виртуални самоличности - профили от социалните мрежи. В страната основно се ползва Фейсбук - над 4 000 000 български профили, към януари 2018 г. по статистика на Фейсбук.

Това е така, защото атаката е лесно изпълнима откъм извършване на хакването на профилите, когато те не са защитени или по-невнимателното им използване, а същевременно тези наши виртуални самоличности са пълно дигитално копие на нашия живот и в тях е налична цялата важна информация за нашия реален живот.  Именно това ги прави привлекателни за кибератака. От тях се извлича информация като: приятелски кръг, семейно положение, личен живот – интереси, любовници и т.н. (Смее се).

Пък дори и информация за нашият ежедневен работен процес и работно обкръжение. Все повече хора по време на работа използват месинджър като комуникатор за обмяна на служебна информация с колегите си. Снимките също така в профилите ни предизвикват голям интерес, защото в тях за закодирани на пръв поглед леки ежедневни закачки, но всъщност разкриват много за това какви сме и какво правим в ежедневието си.

- През последните месеци станахме свидетели на редица кражби на профили на известни личности от страна на турски хакери, как си го обяснявате? Турските хакери ли са най-изобретателни в момента?

- Извършителите на този вид кибератаки са най-различни, мотивирани от различни идеи и възгледи. Например подрастващи често хакват профили на техни идоли. 

Понякога този вид посегателство става по поръчка на конкуренти с цел компрометиране на личности и разсейването им във важен момент. Чувството, че някой е хакнал профила ти и през цялото време се чудиш кой е, понякога разсейва в размисли и отнема доста от времето на жертвата. Понякога пък хакерите използват името на известна хакерска групировка, за да има по-голяма сериозност и достоверност пред жертвата и тя по-лесно да склони да даде искания откуп. 

- Случва се дори престъпниците да искат откуп за откраднатия профил, трябва ли да плащаме?

- Категорично не трябва да плащаме поисканият откуп на киберпрестъпниците, защото това е техният "бизнес модел". Трябва да покажем незаинтересованост към случващото се. Ако спре да се плаща такъв вид откуп, то и кибератаките от този вид ще изчезнат. Веднъж платена исканата сума, няма гаранция, че ще получим обратно профила си, а дори напротив. На престъпниците им става ясно, че тази информация е важна за нас и ще поискат още – влиза се в един омагьосан кръг. 

За това е много важно да не съхраняваме компромати в профилите си или информация от висока важност. Съветваме хората да се обръщат към отдел "Киберпрестъпления" при ГДБОП веднага щом установят че са жертви, преди да са направили, каквото и да било.

- Къде и как да подадем сигнал, ако имаме съмнение, че сме станали жертва?

- Най-добре на място в ГДБОП, където да получат и консултация от експерт за конкретният им случай, а ако нямат възможност, може и на сайта - cybercrime.bg 

- Има ли все още сигурен и защитен начин за кореспонденция и паролите ни за плащания в интернет?

- Все още най-слабото звено на сигурност в ИТ сферата е човешкия фактор - потребителите на интерент пространството. Изграждането и поддържането високите нива на дигитална култура е задължение на само на подрастващите, а на всички потребители на интернет. 

Високата дигитална култура е и един от основните „убийци“ на все по-бързо набиращите скорост фалшиви новини, с които се манипулират обществените нагласи и възгледи. Друг способ за борбата с тях е мигновенното им опровержение, чрез наложилите се достоверни медии в страната. 

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 18 март - Близнаците могат да изгубят част от спестяванията си, емоцията е водеща за Скорпионите САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 18 март - Близнаците могат да изгубят част от спестяванията си, емоцията е водеща за Скорпионите
ПИК TV x
САМО В ПИК TV! Социологът Мира Радева: Бойко Борисов е с най-голям политически опит, разбирам защо не е обичан, но алтернативата е едни вдетинени 40-годишни мъже (ВИДЕО) САМО В ПИК TV! Социологът Мира Радева: Бойко Борисов е с най-голям политически опит, разбирам защо не е обичан, но алтернативата е едни вдетинени 40-годишни мъже (ВИДЕО)
ново
Днес: 5
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК