САМО В ПИК! Корнелия Нинова проговаря за ожесточената битка в БСП. Тя или Миков ще вземат короната?
Има възможност за жена лидер, казва кандидатката
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
БСП е като врящ котел в навечерието на 49-ия си конгрес през май. Рекорден брой кандидати за париен лидер ще се явят на изборите. А на пленума в края на миналата седмица социалистите спориха ожесточено за правилата на гласуване за ново ръководство. Въпреки споровете все пак червените успяха да приемат програмните документи за конгреса.
Дали това ще бъде най-инфарктният конгрес от началото на демократичните промени, как трябва да се реформира партията и какво трябва да се направи спешно, за да излезе тя от кризата - по тези и още актуални въпроси разговоряме с Корнелия Нинова, която е основен опонент на Михаил Миков за лидер на БСП.
Интервю на Албена БОРИСОВА
- Борбата за лидерския пост в БСП ще бъде "безмилостно жестока". Това се видя и на пленума в неделя. Защо е тази ожесточена надпревара в момент, когато партията е в криза и е явно, че много трудно ще бъде ръководена?
- Аз очакам да има избор между платформи и идеи. Да няма лични нападки и компромати. Трабва да заложим на политиките. Затова аз вече изложих платформата си за промяна в БСП, но и в държавата. Делегатите на конгреса да изберат между хората, които предлагат най-доброто за бъдещето на партията и на страната.
- Вие готова ли сте, госпожо Нинова, да поемете тежестта на тази ожесточена битка?
- Като съм тръгнала, ще вървя докрай. Когото го е страх от мечки, да не отива в гората. Ще работя почтено, без лични нападки. Моята цел не е БСП да е слаба, а аз да изпъквам колко съм умна. Напротив, искам много силна партия. Не влизам в черната част на кампанията, тази с компроматите.
- А БСП готова ли е да приеме жена за свой лидер? Ако конгресът ви избере, а вие сред най-сериозните кандидати, това ще бъде прецедент за столетницата...
- Има възможност и за жена лидер. Усещам го в желанието за промяна. Хората искат БСП да е по-социална партия. И в този аспект повече отива на жена да свърши тази работа. Защото имаме по-голям опит и като майки, и като дъщери, и като съпруги... Но в крайна сметка, важното е кой ще свърши най-добре работа.
- Държавата трябва да бъде регулатор, инвеститор и пряк участник в икономическите процеси - това казахте по време на представянето на платформата си за лидер на БСП. Как да го разбираме?
- Като лява политика. Като разделителна линия с дясното. Защото десните работят за това държавата да се изтегли отвсякъде. Свободата на пазара беше изкривена в полза на олигарсите за сметка на малкия човек. Трябва да се помогне на малките и средните фирми. Държавата да има акции и дялове във всички фирми. Става дума за всички акции, които се продават на пазара. За да може и държавата за участва при взимането на решенията. В земеделието - една екстравагантна идея, държавата да създаде поземлен фонд, който да се вкара като апортна вноска в едно дружество. Така да се отглеждат плодове и зеленчуци. Сега се внасят от целия свят и няма родно производство. По този начин хем земеделието ще се развива, хем ще се отворят нови работни места. Имам идея да се създаде Държавен инвестиционен фонд, на принципа на плана "Юнкер", който да инвестира в по-изостаналите райони. Сега се създаде такава ситуация в държавата, че 2% големи олигарси държат останалите 98% от обикновения народ.
- Всички кандидати за лидерския пост и обикновени членове на ръководството, които интервюирах напоследък за конгреса, повтарят едно и също - БСП трябва да стане силна алтернатива на сегашното управление. Всяка партия , дори и най-малката, се бори да печели избори и да стане първа политическа сила. С това изявление за алтернативата излиза, че БСП иска второто място, което е доста абсурдно?!
- За да станем първа политическа сила, трябва да минем през силна опозиция. За да можем да изчистим грешките от това управление, после да станем ясна алтернатива. Сега хората не харесват Бойко Борисов, обаче няма за кого да гласуват. Ние трябва да им дадем шанс да видят в нас тази алтернатива. Всичко с времето си. В крайна дума става дума за алгоритъм.
- Още Сергей Станишев, а след него и всички останали първенци в БСП, повтарят, че партията е далеч от народа. Вие как виждате слизането при хората?
- Най-важното е да се общува с хората. Да сме последователни, а не да кажем нещо, а после да правим дуго. Както и преди изборите обещаваме едно, пък после вършим друго. Вече няма да го допуснем. Трябва да си изчистим образа - да няма съмнения за зависимости от олигархични структури. Да изчистим и съмненията, че когато сме били в коалиция с ДПС, ние не сме участвали при взимането на решенията. Не си общуваме с партийните структури в страната като с равнопоставени. Трябва да им дадем сводоба те да избират кандидатите си, а не да им ги спускаме от София. Интелигенцията се чувства отритната. По време на управлението на Орешарски се случиха добри неща, но с едното предложение за Делян Пеевски всичко падна.
- Изгубихте много свои симпатизанти, а дори и голяма част от членовете ви не гласуваха за вас, заради политиката на правителството на Орешарски към Русия. Не можаха да ви простят изявлението на кабинета войските на НАТО да идват по-бързо да ни пазят от "лошите руснаци".
- Ние сме свързани емоционално, исторически и икономически с Русия. Политиката срещу Русия е пагубна за страната ни.
- Кои са най-наложителните промени в БСП, за да излезете от тоталната криза, в която сте изпаднали?
- Да покажем опозиционност. Още след конгреса внасяме пет ударни закона срещу монополите в България. Незабавно започваме разговори с недоволните от сегашното управление - синдикати, Съюз на майки с увреждания... Те не са доволни, но в момента търсят политическа сила, която да ги представя. А вътре в БСП трябва да се даде самочувствие на общинските организации да взимат решения и да не изцяло зависими от София.