САМО В ПИК! Красимир Вълчев за връщането на децата в клас: Очаквам хаос следващата седмица. Много ученици ще бъдат лишени от правото на образование. А това не трябва да се допуска!
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
В разгара на четвъртата вълна на COVID пандемията, когато България под едноличното управление на Румен Радев оглави най-черните класации за брой заразени и починали от коронавирус, служебният му образователен министър Николай Денков, реши да прехвърли на училищата отговорността дали да се върнат децата в училище. След дълго умуване и няколкочасово отлагане Денков даде най-накрая обещания брифинг, на който обяви условията за връщане на най-малките в клас.
Темата коментира специално за ПИК бившият образователен министър Красимир Вълчев:
Не знам вече доколко да им вярваме. Най-напред казаха, че последни ще затворят училищата. Затвориха първо и само училищата. Децата и тази седмица могат да ходят навсякъде другаде, но не и да учат присъствено. След това казаха, че от 2 ноември ще възстановят присъствения учебен процес. И това не се случи. Сега разбирам, че от сряда ще го направят. Очаквам хаос следващата седмица. Има много неясни въпроси. Поставят ги учителите, родителите директорите. Кой ще прави тестовете, ще има ли достатъчно време учителят да направи тестовете, ще има ли достатъчно други лица, които да му помагат - родители, медицински сестри, как ще се ангажират родителите, къде ще се изхвърлят биологичните отпадъци, кой извозва тези биологични отпадъци. Това са все пак технически проблеми. Те могат да бъдат решени. Но все пак връщането на децата е положителна крачка и то трябва да се направи, особено за 1 и 4 клас. Грешка беше затварянето на 1 и 4 клас. Да не говорим как беше направено - за една нощ, без да имат възможност да реагират родителите.
Но по-големият проблем, който се очертава, не са тези въпроси, а какво се случва с класовете, в които по-голямата част от децата не желаят да се тестват. Те ще бъдат ли оставени вкъщи? Как ще се организира този "раздвоен" учебен процес. Въпреки че сега е правено за единици деца, когато трябва да се прави за половин клас, на практика няма да може да се осъществява дори синхронно електронно обучение на тези деца. Което означава, че тези деца ще бъдат лишени от правото на образование. А това не трябва да се допуска! Особено за деца, чиито семейства нямат подкрепа за образование - това е, което най-много ме притеснява.
Министерството се опитва да върне децата чрез филтър-механизъм за тестване, но проблемът на този механизъм, е че създава рискове. Това го видяхме и в други страни и затова някои от тях се отказаха. Този механизъм ограничава достъпа до образование на определени лица - тези, които не са се тествали. И тъй като тестовете няма да може да се осъществяват вкъщи, някои деца ще бъдат върнати от училище. От друга страна - учителят не може да работи два пъти повече часове. Най-вероятно ще се уведомяват учениците какви уроци са взели и те ще трябва сами да си ги учат. Ако няма синхронно електронно обучение, аз не виждам как ще стане това нещо. Тези деца ще бъдат лишени на практика от правото на образование.
Може би в тази ситуация има и предизборен момент. Те набързо и изцяло затвориха единствено училищата. Стигна се до парадокса дискотеките да се пукат по шевовете, децата да могат да отидат на кафе или на мол, но не и присъствено да учат в училище. След това се чудеха как да излязат от тази ситуация, включително и да измъкват кандидат-президента от нея. И затова го правят сега предизборно. Тестовете, които са напазарували, стигат за една седмица. Така че имаме основание да се съмняваме, че това се прави предизборно.
Цялата тази организация, която е създадена с раздвоение на учебния процес, е и незаконосъобразна. Няма такива нормативни уредби, които да организират целия процес.