САМО В ПИК: Лъсна скандална версия защо Асен Василев постави под риск делото за 2 милиарда с ЧЕЗ
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Часове, след като излезе наяве най-новото безчинство на министъра на финансите Асен Василев - реалната опасност България да загуби милиарди от делото, което ЧЕЗ води срещу страната ни, плъзна скандална версия какво се крие зад всичко това.
Само седмици преди България да се изправи в последното изслушване на арбитражното дело, с което чешката енергийна компания ни съди за 2.13 млрд. лв., Министерство на финансите (МФ) е спряло плащанията към адвокатската кантора, която ни представлява. Делото е заведено пред Международния център за разрешаване на инвестиционни спорове към Световната банка във Вашингтон. Преди ЧЕЗ дела срещу страната ни заведоха "ЕнергоПро" и EVN, които страната ни спечели.
Сега обаче успешният изход от делото за милиарди изглежда все повече като химера, тъй като България отново е задлъжняла с просрочени плащания. Това се случва всеки път, когато Асен Василев прекрачи прага на Министерството на финансите.
Канторите са наети от дирекция "Съдебна защита" към Министерството на финанстите, която организира, координира и ръководи защитата на държавата по международни арбитражни дела. Дирекцията функционира в неговата структура още от 1878 г., като за последните 20 години няма нито едно загубено арбитражно дело.
И въпреки че "Съдебна защита" може да се похвали със своята 100-процентова успеваемост, веднага след като стана отново финансов министър, Асен Василев направи пореден опит за нейното закриване. Това се случи през лятото на тази година. Но ГЕРБ, заедно с още две парламентарни групи - ИТН и ДПС, блокира намерението на министъра да прехвърли международните арбитражи дела на правосъдното министерство.
По всички обаче личи, че Асен Василев не се е отказал от задкулисните си планове, свързани с подчинената му дирекция.
Малко предистория... По времето на кабинета "Петков", заради своеволията на финансовия министър, България заборчля с 11 милиона евро към две от най-големите адвокатски дружества в света. В периода 2021 г. - 2022 г. българската държава активно се защитава в две международни арбитражни дела - "Моти Рамот и Рами Леви ("Витоша Ризорт 2000" ООД) срещу България (ICSID case No. ARB/18/47) и ЧЕЗ срещу Република България (ICSID case No. ARB/16/24).
За защитата по тези дела МФ наема съответно "White & Case" LLP и "Arnold & Porter Kaye Scholer" LLP - международни адвокатски дружества, които според редица авторитетни класации заемат първо и второ място в сферата на международния арбитраж за последните няколко години.
След встъпване в длъжност Асен Василев спира плащанията на фактурите към "Arnold & Porter Kaye Scholer" и "White & Case", като месеци наред ръководството на министерството не предприема действия за изплащане на дължимите суми.
Същото се случва и в момента - просрочията към адвокатската кантора, която ни представлява в арбитражното дело срещу ЧЕЗ, са в размер на 600 хиляди евро. Какво би могло да се крие зад това и защо подобна практика се превръща в рецидив, когато Асен Василев получи правомощията да се упражнява с финансите на държавата?
Една от версиите е, че генерално спирането на плащанията, което поставя под сериозен риск защитата на България, е с цел международните кантори, които ни бранят, да преустановят отношенията си със страната ни по наша вина. От което да последва подмяната им с кантори, близки до една от управляващите формации - "Продължаваме промяната". Подобни опасения лансираха още през лятото депутати от "Възраждане".
Този план не можа да сработи по време на предишния престой на Василев в Министерството на финансите. Кабинетът "Петков" бе свален с вот на недоверие, а служебното правителство на Гълъб Донев изчисти многомилионните задължения по фактурите, натрупани по времето на Асен Василев, и адвокатските кантори продължиха работата си по арбитражните дела.
Очаквайте подробности в ПИК!