САМО В ПИК: Накъде в идващата криза? България трябва да отложи влизането в Еврозоната за 2021 - нашият данъкоплатец след 2 месеца иначе ще спасява италиански банки
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Вчера вечерта Европейската централна банка обяви своеобразна „надзорна“ ваканция за европейските банки и напълно отмени стрес-тестовете върху банковата система, планирани за лятото през тази година. ЕЦБ ще „напечати“ и допълнителни 120 милиарда евро, които директно ще подпомогнат финансирането на задлъжнелите западни правителства и индиректно ще укрепят изтънелите капиталови позиции на западните банки.
Засега мерките на ЕЦБ са правилни и изненадващо въздържани, но и онеоворят красноречиво – европейският банков надзор е наясно, че при продължаващ спад на държавните ценни книжа и акции на банки в някои страни, тези банки ще фалират – поне на хартия. И ефективен надзор върху тях по нормалните правила просто ще констатира тези фалити, създавайки банкова паника и пореден хаос дежа-ву от 2009 г.
Наместо това, ЕЦБ ще позволи на западните банки да „дишат“ свободно, дори и за сметка на нарушаване на редица правила – очевидно, кризата е сериозна и ще се работи в извънредна регулаторна рамка.
На този фон, България остава със свръх-капитализирана банкова система с рекордни печалби и резерви, до голяма степен независеща от движенията на капиталовите пазари и която най-вероятно ще „прелети“ през задаващата се икономическа криза без особени проблеми. Но и с амбиции да влиза в чакалнята за Еврозоната след броени месеци – вероятно в пика на пандемията от коронавирус и насред разразила се европейска рецесия.
Българската банкова система е готова за този ход и желае да го направи - първа стъпка към директен достъп до евтините напечатани в ЕЦБ пари. Няколкото месеца отсрочка поискана от Борисов бяха ясна политическа маневра, че той разбира както притесненията на над 50% от българския народ по тази тема, така и готовността на Радев и опозицията в Народното събрание да създаде спекулации и поредна изкуствена паника и криза.
Днес Борисов трябва отново да разчете правилно ситуацията и да поиска отлагане на процедурата за влизане в ЕРМ2 до справяне с пандемията от коронавирус и нормализиране на регулацията и надзора върху банковите системи на Еврозоната. Защото рискът е не да се провалим в кандидатурата си за чакалнята на Еврозоната, а да влезем точно в момент, когато италиански, немски и испански банки ще имат нужда от държавна помощ и българският данъкоплатец да се плесне по челото и джоба след като плати част от нея.
Насреща пък ще получи усукана по брюкселски забрана да се използват симетрично европейски средства за подкрепа на български банки в нужда и уверението „трай коньо за зелена трева... ама още непоникнала“ - евентуално ще поникне при пълното ни влизане в Еврозоната след 10-тина години – дотогава траем.
Въпреки че нашата банкова система е по-добре капитализирана от европейската и няма да изпадне в такава нужда, самият трансфер на държавни пари от най-бедния български народ за спасяване на най-богатите европейски банки без никакъв дивидент насреща и то броени дни след влизането ни в нежеланата от нашия народ „чакалня“ ще има тежки политически последствия за правителството и вероятно за самия Борисов.
Колкото и талантлив комуникатор да е премиерът, няма български гражданин който да приеме, че еврото е много хубаво, ама първото нещо като влезем в него е с парите на най-бедния народ да спасим банките на най-богатите народи в Еврозоната. Без значение какви ползи ще ни донесе този паричен съюз в дългосрочен план, трансферът на български държавни пари към черните дупки на фалирали западни банки ще даде аргумент на опозицията у нас да очерни както самата Еврозона, така и усилията на правителството да ни интегрират в нея.
Защото освен икономическите и финансови реалности, има и политически.
Българите днес сме сред най-убедените евро-оптимисти и това трябва да остане така като интеграцията ни в Европа продължи само и единствено с темпа, който нашият народ желае. Защото насила хубост не става.
Ама Брекзит става.