САМО В ПИК! Осман Октай: БСП и ДПС искат рестарт на моделите „Беров“ и „Орешарски“
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Бившият заместник-председател на ДПС Осман Октай проговори пред ПИК за коледните послания на Ахмед Доган от Сараите, имаше ли изненада с преизбирането на Мустафа Карадайъ на лидерския пост, както и какво се крие зад поздрава на Ердоган. Анализаторът прогнозира още как движението и БСП ще предложат след парламентарните избори управление по моделите „Беров“ и „Орешарски“. Дали Радев ще получи поредната порция подкрепа от Доган и компания Октай не се наема все още да прогнозира, но се надява хората да излязат и да гласуват масово, което би разтърсило статуквото.
- Г-н Октай, какво е традиционното послание от Сараите тази Коледа?
- Путин се изказа, тоест Доган отново имитира ментора си.
- Имаше ли изненада и знак за какво е преизбирането на Мустафа Карадайъ на лидерския пост?
- Това е знак за продължаване на изолационизма. Виновни са всички останали, само ние сме прави. На една крачка напред пред всички сме и затова ни мразят. Това е основната теза, която произтече и от доклада на Карадайъ, и от ръкоплясканията и позициите на т.нар. делегати. Видяхме имитация и повторение на конгресите на БКП преди 1989 година.
- Какво се крие зад поздрава на Ердоган към форума, с когото от ДПС доскоро не бяха в топли отношения?
- До ерата „Ердоган“ в Турция всички управляващи са имали резервирано отношение по създаването на ДПС още от 90-те години. Описал съм и в книгата си как посланик Ялчън Орал имаше резерви при създаването по проекта „Луканов“ на ДПС начело с Доган. Беше така, защото още в началото те смятаха, че ако се създаде етно-религиозна политическа формация, особено след драмата със смяната на имената, това неминуемо ще капсулира и ще изолира турското, мюсюлманското малцинство в България и ще го конфронтира с българското мнозинство, а това неминуемо ще доведе до сложни отношения между България и Турция. И нещо повече – в България ще се създадат антитурски настроения, а нищо чудно във времето да се появят и националистически формации. За съжаление, те се оказаха прави, както и такива от основателите на ДПС като мен, които винаги са поддържали тази линия през годините. Това всъщност раздели нашите пътища с Доган и неговия модел.
След идването на Ердоган, след 2005 година, когато ние, основателите на ДПС, организирахме алтернатива, регистрирахме я и тръгнахме на мероприятия в Турция, тогава имах сблъсък с турските служби. Тогава от името на управляващите и Ердоган те казаха, че искат всички мюсюлмани да са под едно знаме и те да имат контрола върху тази политическа формация. Тогава преустанових дейността на тази алтернатива и се прибрах. Оттогава не съм стъпил в Турция.
- Това ли означава поздравът на Ердоган?
- Така идвам на днешния ден. Когато Лютви Местан беше назначен за председател след свалянето от сцената на ДПС с газов пистолет на Доган и той стана почетен председател, той заблуди Анкара, че чрез Местан биха могли да поемат контрола върху партията.
- Е, да, ама не стана точно така.
- Искаха да отнемат този контрол от Путин и от Москва. В последствие обаче около сваления самолет и напрежението около Анкара и Москва се стигна до напрежение между Доган, който е прокремълски и пропутински кадър и Лютви Местан, който беше припознат като кадър на Анкара. И всичко това доведе до разрив. Местан беше изхвърлен. Тогава, за разлика от 2005 година, се направи опит, Ердоган си повярва с посланика тук, в София, че с Лютви Местан, бившия председател, и Касим Дал могат да създадат алтернатива и да заличат формацията на Доган. Това обаче не се случи. И Доган бълваше змии и гущери по адрес на „диктатора“ в Анкара, наричайки го „султана с имперски амбиции“. Така се стигна до забраната Доган и Пеевски да влизат в Турция.
Така сега на тази конференция, изведнъж, след проваления проект на Анкара ДОСТ, Ердоган се изяви, след като с Гайдар Алиев в Баку прие военния парад на победата над Армения. Най-интересното след това приветствие на Ердоган към мюсюлманите и ДПС, без да споменава Доган и Карадайъ, беше, че това се посрещна с изненадваща тишина.
- Защо, не беше ли ненормално, че никой не попита и не коментира?
- Когато Ердоган застана зад проекта ДОСТ и Лютви Местан, в България имаше толкова голям вой от всички медии и политически анализатори, партии, да не говорим за т.нар. патриоти и националисти. Изведнъж обаче, след като Ердоган подкрепи проекта на Москва и Путин, както и на мафията „Доган“, се оказахме в тишина. Това е смущаващо. Значи, когато „диктаторът“ Ердоган подкрепя Доган, е добре, а когато подкрепя политически проекти извън Доган – не е добре. Ето това са неща, които показват нестабилната, слугинажна политическа ситуация в България и поведението на т.нар. задкулисие по отношение управлението на страната. Ердоган директно каза, че ще направи всичко възможно да обедини мюсюлманите под едно партийно-политическо знаме.
- Така не се ли реализират проектите „Ислямска дъга“ и „Стратегическата дълбочина“ на Давутоглу с визия чак до Западните Балкани“?
- Винаги съм казвал, че целта на Ердоган е да изнася вътрешни, финансови и политически неудачи, съществуващи напрежения, като провокира агресия навън. И когато неговата агресия към Сирия и към Гърция, Кипър раздразни Европа, раздразни Америка, изведнъж той отиде и създаде това напрежение в Нагорни Карабах. Само че за разлика от Сирия, там имаха общи интереси заедно с Путин. Търсиха възможност за военна логистика, за да попречат на НАТО в този регион. И го постигнаха. В момента на дневен ред идва балканската логистика. Затова и за мен като турчин в България обръщението на Ердоган създава тревожност, че нашите и балканските мюсюлмани ще станат предмет на тази агресия. За нея апропо говори и министър Захариева.
- С кого – с Борисов и ГЕРБ или с БСП и други леви формации, ще се заиграе в опит да се домогне до управлението ДПС на предстоящите парламентарни избори?
- Ако анализираме добре поведението на Карадайъ, а това е вече поведението на Доган и на неговото задкулисие, което го прави всесилен в политико-икономическото и финансово пространство в България тайнствен посредник, всичко това, което говори от трибуната на парламента Крадайъ, е техните намерения за осъществяване на програмно-експертно правителство за развитие на страната. От 1991-1992 година обикновено, когато другите политически формации вече са дразнители в българското общество, задкулисието винаги прибягва до търсене на формулата на програмно-експертно управление и то с участието на ДПС и БСП. Ще ви върна в историята. След 1991 година по време на парламентарните избори за 36-ото Народно събрание и преди старта на парламента ДПС поискахме като условие за коалиция със СДС забрана на комунистическата партия БСП. Доган прочете това искане от трибуната, когато се откриваше сесията. По същото време БКП/БСП, нереформирани, сменили само едната буква, бяха сезирали Конституционния съд срещу ДПС като антиконституционна политическа формация, за да не бъде допусната до изборите. Въпреки това напрежение между двете формации, само една година след свалянето на Филип Димитров, в деня, когато Луканов излезе от ареста на 30 декември 1992 година, се осъществи програмното управление с мандата на ДПС „Беров“. Беров получи подкрепа от 83-ма народни представители от БКП/БСП. Как така, когато си сезирал за нелегитимността на една политическа формация, после подкрепяш нейния мандат? А мандатоносителят приема подкрепата на такава политическа партия, за която е поискал да е забранена?
- Казвате ли, че ДПС и БСП отново ще потърсят форми за управление по моделите „Беров“ и „Орешарски“?
- Всичко това говори, че тези два основни политически проекта са създадени с цел да си партнират и взаимно да се обслужват като патерици за управление с имитацията и залъгването на българските граждани с т.нар. програмни и експертни управления. Да, така беше направен и проектът „Орешарски“. Убеден съм, че се върви към такъв вариант.
- Да очакваме ли ДПС отново да подкрепи Радев за втори президентски мандат, или формацията ще търси изява чрез друго лице?
- Нямам представа още какво ще бъде поведението на ДПС. Но за да елиминира Ердоган проектите на Москва, трябва да отстрани Доган. Иначе няма как да стане. Надявам се обаче хората да излязат и да гласуват масово, което би разтърсило статуквото.