САМО В ПИК! Отстраненият от ръководството на БСП депутат Александър Симов проговори - има ли чистка в столетницата, кое наложи крутите мерки на Нинова, превръща ли се партията в лидерска
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
БСП се превърна в кошер след последния пленум, на който лидерът Корнелия Нинова направи крути организационни промени. Напрежението, което отдавна клокочи в партията, между поддръжниците на председателката и нейните противници е напът да избуши.
От ръководството бяха освободени депутатите Красимир Янков, Иван Ченчев, Стоян Мирчев, Александър Симов и Весела Лечева. Кирил Добрев пък напуска парламента, за да запази мястото си в ИБ на БСП. Нинова си избра четирима заместници. Това са Стефан Данаилов, който ще отговаря за публичните политики. Кирил Добрев пък ще води партийната дейност. Деница Златева ще бъде заместник по международната политика. А Владимир Москов ще отговаря за местната власт.
Засега все още и поддръжниците на Нинова, и опонентите й запазват мълчание и се ограничават само с вътрешнопартийните си разпри. Пред ПИК веднага след пленума Янаки Стоилов, който е сред острите критици на соцлидерката, направи недвусмислен намек за бъдещото развитие на проблемите в партията с думите: "Коментарите не са за днес. Те тепърва предстоят".
Потърсихме отстранения от партийното ръководство депутат Александър Симов да внесе яснота за проблемите в БСП.
Интервю на Албена БОРИСОВА
- Какво се случва в БСП, г-н Симов? Има ли чистка?
- За чистка не може да се говори. Идеята за разделението между парламентарната група и ръководството на партията е отдавнашна. Важното е БСП да не се развива в дясна посока.
- Има ли такава опасност?
- БСП няма друг изход, освен да върви в лява посока. Все още обаче партията не е отговорила на въпроса кого представлява. А трябва да го направи час по-скоро. Трябва да каже готова ли е да се хвърли на барикадата в защита на хората, които представлява. В момента БСП продължава да раздвоява - например има ли Гергов или няма.
- И все пак защо вие петимата депутати бяхте отстранени от ръководството? Има и други депутати, на които не беше наложена тази мярка. С какво заслужихте тази участ?
- Корнелия Нинова каза защо оставя другите. Крум Зарков и Драгомир Стойнев ще са връзка между ръководството на БСП и парламентарната група.
- Някак не разбирам този подход. Не съществува ли риск БСП да се скъса връзката между ръководството и депутатите си? Партията взима решения, как ще ги доведе до знанието на народните си представители, след като вече ги е отстранила?
- Приемам това ваше опасение. Затова Корнелия Нинова е длъжна час по-скоро да обясни какви са тези промени. Заради интерпретациите, които се правят вече в обществото, че БСП се превръща в лидерска партия. Ако сега Нинова не го направи, ще влезе в обяснителен режим, от който излизането ще бъде трудно. БСП трябва да показва сила. А не по будистки да се взира в пъпа си и да тича след събитията.
- Напоследък прави впечатление, че БСП точно това прави - взира се в пъпа си, вероятно от незнание по какъв път да поеме? Трудно се върти такава огромна машина?
- Корнелия Нинова е последователна във визията си за промяна. В това число влиза и отделянето на ръководството от парламентарната група. Може би Нинова си представя партията като оперативен механизъм. Дали обаче ще стане това, все още не е ясно. Затова тук ролята на лидера е много голяма. Корнелия Нинова се натоварва с огромни отговорности. Тази свръхконцентрация на власт трябва да се впрегне в нещо позитивно. А да не бъде само власт, която не знаем как да използваме.
- Корнелия Нинова избра "стари муцуни" в своето най-близко обкръжение от заместници. Нямам предвид само възрастта на хората, но и техния дълъг партиен стаж. Това не е лив разрез с идеята й за подмладяване на партията?
- Тук ще бъда малко адвокат на Нинова. Вероятно тя се опитва да търси някакъв баланс. Парламентарната група е пълна с млади хора. Изпълнителното бюро вероятно трябва да бъде нещо като съвет на старейшините. Може би точно това е търсеният баланс. Няма да се мине само с един пленум. Трябва да се даде отговор кое предизвика тези промени.
- И в крайна сметка, след като се отделя ръководството на партията от парламентарната група, това би трябвало да важи с пълна сила и за лидера?! Не би ли било справедливо като върховен жрец той да даде пример и да избере един от постовете си?
- За лидера едва ли ще се постави въпрос за такъв избор.