BG EN

САМО В ПИК: Проф. Антоанета Христова анализира тежките думи на Борисов: Прозира дълбока обида и отхвърляне на Цветанов

Интервю

САМО В ПИК: Проф. Антоанета Христова анализира тежките думи на Борисов: Прозира дълбока обида и отхвърляне на Цветанов

165588
на 25.06.2019
САМО В ПИК: Проф. Антоанета Христова анализира тежките думи на Борисов: Прозира дълбока обида и отхвърляне на Цветанов
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

"Цветанов е извън ГЕРБ. Така че, колкото БСП могат да ги питат за Жан Виденов какво прави, или ДПС - за Лютви Местан, така можете да питате и мен дали Цветанов е там, или не. Може да го питате него".

препоръчано

Тези думи на Борисов ще оттекват дълго време в публичното пространство. Именно тези реплики показват колко дълбока е станала пропастта между лидера на ГЕРБ и Цветанов, който през последните дни се изявява единствено във фейсбук и чрез приближените му медии.

Агенция ПИК потърси за коментар най-подходящия човек, който може да анализира думите на премиера, а именно политическия психолог проф. Антоанета Христова. Нейната експертиза разкрива какво прозира извън тяснопартийните игри. Ето какво каза тя пред репортер на ПИК. 

- Проф. Христова, какво послание отправи премиерът Бойко Борисов сравнявайки Цветан Цветанов с Лютви Местан и Жан Виденов? Че окончателно ще бъде изключен от ГЕРБ или нещо по-сериозно?

- Не мога да коментирам дали е изключен, защото е въпрос на фактология. Но личи категоричното разграничаване на Борисов. Думите му, които се отнасят до Цветанов, винаги са в кратки изречения и са обикновено отговори на въпроси. Много причини може да има зад тази аналогия. На първо четене,  без  информация,  посланието в тези думи, е че има някаква много дълбока обида и отхвърляне на Цветанов. Това е повърхностният прочит, който се вижда от вербалната изява и ситуациите, в които Борисов споменава Цветанов.

 - Лютви Местан беше отлъчен от ДПС, а БСП всячески се старае да се разграничи от кризата, свързана с Жан Виденов. Затова тази аналогия бе доста изненадваща.

- Мисля, че има нещо по-дълбоко, отколкото до този момент коментираните причини за тяхната раздяла.

 - „Апартамент гейт" е само формалният повод ли?

- Мисля, че това не е основната причина. Такава реакция може да имаш, само когато си много дълбоко засегнат от някого.

 - Разбраха ли се според вас коалиционните партньори след този съвет днес?

 - Този стил на отношения ще продължи и в бъдеще. Пак ще има ситуации, в които няма да са доволни. Пак ще има сближавания и раздалечавания, спешни съвети, в които да решават проблеми на комуникацията между тях - фази в голямата коалиция, които ще продължат да се редуват. Но, остават сериозни проблеми в партиите от коалицията, които се виждат и с невъоръжено око. Сега имат месец и половина да решават ситуацията със субсиите, доколкото разбрах до края на юли ще правят предложения и за закона за партиите.

Моята дълбока убеденост, за която виждам, че обществото не е готово, е, че нещата трябва да се назовават с истинските им имена. Три са ключовите понятия - осветляване, контрол и истинските имена на проблемите, които все още не се доизказват по темата за финансирането на партиите. И едно правило – колкото повече ограничаваш, толкова повече създаваш условия за заобикаляне и криене.

 - От какво се притесняват политиците по темата?

 - Струва ми се, че не знаят откъде и как могат да бъдат атакувани. Това създава несигурност. Предпочитат да не правят резки завои. Да не забравяме и, че наистина малките партии се чувстват застрашени. Като че ли е лошо да се каже, че до този момент в нашата държава малките партии много повече манипулират, отколкото решават проблеми. Те имат малък капацитет от човешки потенциал и хора, които биха могли да участват в управлението.

В същото време е лош знак за демокрацията малките партии да бъдат ограничавани. Разбирам и едното, и другото. История на развитието на демокрацията е показала, че прекалената отвореност на системата към нови проекти, я прави нестабилна. Както и че устойчивостта на партиите ги прави с традиции и по-стабилни. Но ние винаги неумело се опитваме да се адаптираме към развитието на демокрацията в другите държави.  Защото ние не сме на този етап на обществени отношения и на традиции, които имат те.

 - Вие сте привърженик на консерватизма в политическия живот и знаем, че не приемате роенето на малки партии. Нормално ли е наистина в годините на прехода да се задържи само БСП?

- Да, БСП е оцеляла, но със серизни проблеми в момента, а по отношение на десницата, се опитваме по много труден начин да я окрупняваме. Очевидно е, че ГЕРБ работи упорито да покрие това пространство. Една система не бива да ограничава малките партии, но е въпрос на зрялост и традиция, когато имаш позиция, да залагаш на големите. У нас  това за момента за ГЕРБ, БСП и ДПС.

Патриотите страдат и искат да ги има, но не се учат. В момента са се прихванали към управлението и устойчивостта на правителството се дължи на получилата се конфигурация. Но страховете, са това, което спира развитието и взимането на по-категорични решения.  

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за последния понеделник на ноември: Ракът да не бърза със смяната на работното място, Лъвът да не е алчен САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за последния понеделник на ноември: Ракът да не бърза със смяната на работното място, Лъвът да не е алчен
ПИК TV x
ИЗВЪНРЕДНО В ПИК TV! ГЕРБ отговори на ППДБ - лидерската среща се отлага... засега. Борисов: След седмица можем да имаме редовно правителство, ако се подпишем аз да бъда премиер, ген. Атанасов - председател на НС (ВИДЕО) ИЗВЪНРЕДНО В ПИК TV! ГЕРБ отговори на ППДБ - лидерската среща се отлага... засега. Борисов: След седмица можем да имаме редовно правителство, ако се подпишем аз да бъда премиер, ген. Атанасов - председател на НС (ВИДЕО)
ново
Днес: 1
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК