САМО В ПИК: Проф. Антоанета Христова за политическите екшъни: Радев не е президент на всички българи, а само на опозицията. Провалът на вота и протестите е тежък удар за БСП и Манолова
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Напрежението между "Дондуков 2" и главния прокурор Иван Гешев продължава да расте. Обвинител номер едно разкри днес, че секретарят на Радев Димитър Стоянов му пращал есемес за неофициална среща с Радев, след като стана ясно за воденото разследване от прокуратурата за нарушенията на Радев докато е бил командващ ВВС. Радев понася удар след удар. След като преди ден президентът отрече за подобно искане за среща, днес хората на президента се наложи все пак да признаят и излезе, че той е излъгал.
В същото време и положението на Корнелия Нинова и БСП никак не е розово. След проваления четвърти вота на недоверие и опитът неуспешно й да яхне протест на бизнеса, тя подви опашка и се скри.
Именно по тези горещи теми потърсихме за коментар социалният и политически психолог проф. Антоанета Христова.
- Проф. Христова, как ще коментирате думите на президента Румен Радев за разкритията на прокуатурата срещу него и създалото се напрежение между него и главния прокурор Иван Гешев?
- Радев изчаква. В такава ситуация е нормално да се изчака с реакция, докато обвинението не предостави цялата информация. От друга страна последното е трудно, защото предполагам и законът не позволява на главния прокурор да го направи.
Прочетох много коментари, че са недоволни от начина, по който президентът се е защитил. Смятам, че той нарочно не го е направил, защото изчаква още информация.
Виждаме само маркиране на реакция във връзка с чувството на облекчение, чувайки повода за конституционното питане. В същото време видими са противоречия, разминаване. Иска се тълкувание от Конституционния съд за измяна, а се занимаваме с прикриване на действия, свързани с жена и грешките на ръководството на ВВС.
- Тълкувателното искане е всъщност да се види до къде може да стигне и какъв е обхватът за разследване и повеждане под наказателна отговорност, която може да се търси от президента.
- Това е така, но в съзнанието на хората звучи по друг начин. Да искаш тълкуване от най-висшия орган да ти даде норма е правилно и положително и те прави обективен.
Но, от друга страна давайки пример само със случая с Радева като повод за това питане, нещата не звучат убедително.
Отношенията са на много по-високо ниво, много по-значими и подобен довод изглежда много дребен. Би трябвало мотивът да е друг.
- Странно ли ви се струва поведението на Народното събрание в тази ситуация и това, че от там нищо не се коментира?
- Ситуацията е много сложна и това е защото имате обект на прокурорско питане на много висока позиция в държавата. Първо, човек, който е избран с пряк вот. Второ той е президент, който има своите поддръжници. На трето място той е лицето на опозиционното говорене и постига ефекта да бъде опозиционна фигура в България за момента.
Той не е президент на всички българи, а президент на хората, които са опозиция на управляващите. В тази ситуация, ако представители на други политически партии излязат с позиция и взимане на отношение, то този човек може да се превърне в още по-голяма политическа опозиционна сила и да станат съучастващи в превръщането й. На Радев може да му поникнат крила, ако не излезе другата причина, скритата причина, заради която е направено питането към Конституционния съд.
- А как ще коментирате вчерашния протест, на който видяхме Мая Манолова, депутати от БСП, Йоло Денев, а стана ясно, че бизнесът се разграничи от тях?
- Тежка загуба за партия „Възраждане“, Мая Манолова, за опозицията и за всички, които се опитаха да се прилепнат към икономически искания. На опозицията и на малките извънпарламентарни партии, нервите им вече не издържат, защото действията им нямат резултат. Опитват се всяко нещо, за което могат да се прихванат да го превърнат в атака, в съживяване на самите себе си.
Само, че това нетърпение води до липса на точна преценка за време и място и води до грешка, след грешка. Грешка беше вота на недоверие, който показа безсилие, грешка беше излизането на протест, защото хората не искат да се припознаят с тях. Това са силни имиджови удари срещу тези хора и организации.