САМО В ПИК! Проф. Генчо Начев с горещ коментар за ескалиращата зараза: Легла има, но ситуацията с броя на болните е трагична
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Изпълнителният директор на Университетската болница „Св. Екатерина“ проф. Генчо Начев даде ексклузивно интервю за агенция ПИК, в което коментира темата за разпространението на коронавируса, както и проблема с леглата в болниците и липсата на достатъчно лекари.
- Г-н Начев, как ще коментирате моментната ситуацията със сериозно нарастващия брой на заразени с коронавирус у нас?
- Трагична.
- Здравният министър вчера обяви, че не са разкрити всички предвидени легла в лечебните заведения в София, затова и някои болници са препълнени. Той каза, че е гневен на директорите на болници, защото не спазвали заповедта му. Защо не се спазва тази заповед?
- Не знам коя заповед визирате. Аз тази заповед я имам от 24 октомври. От РЗИ ми е изпратена тази заповед на 24 октомври.
- Вашето лечебно заведение разкрило ли е всички предвидени легла за Ковид?
- Да.
- Има ли здравната система капацитет да се справи с този нарастващ брой на заразените у нас?
- Баба Ванга, Бог да я прости, само можеше да отговори на този въпрос.
- Тревожна ли е ситуацията от гледна точка на дефицит на медици и дефицит на достатъчно легла?
- Дефицитът на медици е нещо, което се знае много отдавна. Той не е само на лекари, но и на специалисти по здравни грижи. Не вярвам, че е дошла пандемията, за да ни каже, че имаме дефицит на кадри.
По отношение на липса на легла - аз не вярвам в това. В България има излишък на легла, така че този може да поеме нарастващите хоспитализации заради пандемията.
- Изключителна тревожна е статистиката и що се отнася до починали хора от коронавирус. Днес излезе информация за момиче на 21 години и 33-годишна жена без други заболявания, които са загубили битката с коронавируса. Трябва ли да търсим причина в здравеопазването, или в сериозността на заболяването?
- За да говорим за тежи ужасно трагични неща, трябва да има статистика. Това не е статистика. Статистиката казва колко са починали, но от тях колко са имали придружаващи заболявания, колко умират всеки ден през годините, това е статистика.
- От Министерството на здравеопазването обаче посочват кои от починалите лица са с други заболявания и кои нямат? За тези млади жертви на коронавируса няма информация за придружаващи заболявания.
- Не съм я гледал тази статистика.
- С въвеждането на новите мерки се отмени плановият прием и плановите операции в болниците. Как гледате на тази мярка?
- Това се прави с цел, за да има легла за болни от коронавирус.
- Застрашават ли се обаче животите на останалите болни хора, които очевидно имат затрудения с достъпа си до лечебните заведения?
- Не мисля, че се застрашават, защото всички пациенти, които имат показания за спешна операция или дори показания за интервенция или диагностика, дори при отложена спешност, пак се приемат и се дигностицират и лекуват. Дали е е хирургично, дали е интервенционално, или е медикаментзоно - това няма значение. Няма пациент, на когото да е отказано лечение. Тези, които са за планови операции, са пациенти, за които няма значение дали сега ще направят операцията, или след 1-2 месеца. Разбира се, ако този човек се влошава или се появят допълнителни симптоми, той трябва на всяка цена да отиде да се прегледа и да се реши дали от планова операция тя трябва да се превърне в операция с отложена спешност или дори спешна.
Никой не е върнат заради това, че има коронавирус, ако има показания за спешна операция.
- Колко пациенти имате във Вашата болница с коронавирус?
- В момента са пет.
- Има ли в тежко състояние?
- Не. Всички се лекуват. Не са интубирани.