САМО В ПИК! Проф. Донка Байкова разкрива последните тенденции в храненето! Какво включва "Балканската диета" и как да се преборим със затлъстяването?

Здраве

САМО В ПИК! Проф. Донка Байкова разкрива последните тенденции в храненето! Какво включва "Балканската диета" и как да се преборим със затлъстяването?

126958
на 05.01.2020
САМО В ПИК! Проф. Донка Байкова разкрива последните тенденции в храненето! Какво включва Балканската диета и как да се преборим със затлъстяването?
Автор:   ПИК

Free Bet Бонус за специалистите в Спортните Залози на efbet.com (18+)

Кетодиета, високобелтъчна диета, диета без хляб, средиземноморска диета - как да се храним правилно и как да се спасим от натрупването на килограми. Коя е най-подходящата диета за българина според последните тенденции в света, кой е бичът на съвременния свят за здравето по отношение на храненето? По тези въпроси потърсихме коментар от топ диетоложката професор Донка Байкова:

препоръчано

- Проф. Байкова, учените постоянно правят проучвания в областта на храненето, излизат нови и нови диети и препоръки, последно четох, че за нас е най-подходяща средиземноморската диета плюс млечни и без алкохол. Действително ли това е най-доброто за нас?

-  Диететиката отдавна има своите закономерности. Специалистите определят своите насоки по отношение на здравословното хранене съобразно с региона и националните особености на населението, което живее там. Новост е, че най-полезната храна е тази, която е произведена на не повече от 80 км от мястото, където даден човек живее. Ето защо, примерно, скандинавците прокламират дивечовото месо. Средиземноморската диета си е средиземноморска и е подходяща за средиземноморския регион. А ние имаме своите особености, които оформят "Балканската диета".

Нашенските зеленчуци - кореноплодните през зимата като ряпа, гулия, алабаш, цвекло, моркови, зелето целогодишно, тиквата, през есента позабравената мушмула, ябълките, крушите, трябва да присъстват в нашата диета. Ние имаме отношение към маслиновото олио, но си имаме и нашето слънчогледовото, против което нямаме нищо. По отношение на млечните продукти имаме уникалния за нас кашкавал, който не е жълто сирене, а си е кашкавал, киселото мляко със своите полезни бактерии и саламуреното сирене. Ние, българите, имаме и аналог на киноа и това е просото. А то расте по нашите хълмове и е устойчиво на всякакви вредители. Затова може да се смята за биологично чист продукт, а киноато не знаем откъде идва и много често в него откриват наличие на пестициди. 

Да не пропускаме, че имаме аналог и на годжи бери и това е нашата шипка. Позабравени са чаят и мармаладът от шипки. Имаме и уникалната пробиотична туршия, която е богата на лактобацили. 

Свинското месо вече го наричат розовото месо и когато имаме шол, бон филе, без тлъстини, по състав то е много лесно усвоимо за българите. Имаме и птичето месо, особено това без тлъстини, от свободни птици, което е част от нашето хранене.

Това са новите насоки през 2019 г. за храненето. 1500 експерти по хранене са обединени около националното обособяване на храните, подходящи за всяко население на дадена географска ширина. Това са водещите препоръки на този експертен комитет за новите тенденции. 

Да не пропуснем, че ние сме и страна с излаз на Черно море и рибата също е една добра храна за нашето население. 

Има и завръщане към бобовите храни - боб и леща. Сега по света се говори да се включват два пъти седмично варивата. 

- Кои са най-добрите диети? Напоследък се говори много за кетодиетата...

- Има доста проблеми около кето диетата. Знаете, че и високобелтъчната диета на Пиер Дюкан докара доста неприятности за здравето на хората, които я спазваха. В последно време се наблюдава връщането към умереността.

- За колко време е препоръчително да се пази един режим с ограничения?

- Може да се използват елементи от всички съвременни предложения на диети, но за не повече от 3 седмици, защото организмът ни, макар и с определени дефицити, както е при кето диетата, се адаптира за такъв срок към даден режим. 

- В последно време се наблюдава бум, особено и сред младите хора, на страдащи от инсулинова резистентност.

- Малко се знае, че мастната тъкан е една гигантска ендокринна жлеза, която отделя много допамини. Те превръщат хормоналния баланс в дисбаланс. Обърква работата на всички ендокринни жлези, в т.ч. на панкреаса. Отслабването намалява риска от инсулинова резистентност и човек трябва да вземе мерки. Бумът на инсулиновата резистентност се дължи на пандемията от затлъстяване по цялото земно кълбо. Ние знаехме, че 85 процента от хората със сръхтегло развиват диабет, но не знаехме причината. Сега знаем, че това е заради уголемените мастни клетки. 

- Как можем да разпознаем един застрашен човек?

- По обиколката на талията и съотношението ръст-тегло. Знаем как да пресметнем по индекса на Брока за нормалното човешко тегло колко трябва да тежим. А това е ръстът в сантиметри минус 100. Или, ако сте висок 175, трябва да тежите 75 кг. Над това тегло трябва да се замислим сериозно.

- Знам, че вие не одобрявате изкуствените заместители на захар, но напоследък се лансира, че употребата на стевия не застрашава хората, които иначе са в риск от диабет...

- Стевията сигурно е добър заместител, но аз лично считам, че не би трябвало да се използва толкова масово нито един изкуствен заместител на захар. Защото ние усещаме в устата си сладост и моят център в мозъка нарежда и изпраща сигнал към панкреаса да отдели инсулин, който да се справи с глюкозата. Инсулинът очаква да получи глюкоза, но такава всъщност няма, а инсулинът вече е синтезиран. Така той остава излъган и разочарован, защото той е излят излишно, тъй като неговото предназначение е да метаболизира глюкозата, а течността в подсладителите е по-скоро аспартам или нещо друго.

Затова, когато човек има нужда от сладко, нека го хапне. Единственият източник на енергия за мозъка е глюкозата.

- Какво смятате за меда, при условие, че затлъстяването е пандемия, а застрашените от диабет вече се срещат и сред най-младите хора?

- Медът е нещо много хубаво, уникат от природата. В него има над 400 полезни биологично-активни вещества и той има бактерициден ефект. Той дори може да се използва като консервант. При него има и глюкоза, и фруктоза, така че не натоварва толкова инсуларния апарат.

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Вижте ексклузивния хороскоп на Алена за 28 март - Близнаците завладени от добро настроение, изкушения дебнат Стрелците САМО В ПИК: Вижте ексклузивния хороскоп на Алена за 28 март - Близнаците завладени от добро настроение, изкушения дебнат Стрелците
ПИК TV x
ИЗВЪНРЕДНО В ПИК TV! В парламента гледаха два проекта за сексуалното насилие над деца. ИТН скочиха на Асен Василев заради финансови акробатики. Заместник-председателката Кирова с ехидни подмятания към Тошко Йорданов (ОБНОВЕНА) ИЗВЪНРЕДНО В ПИК TV! В парламента гледаха два проекта за сексуалното насилие над деца. ИТН скочиха на Асен Василев заради финансови акробатики. Заместник-председателката Кирова с ехидни подмятания към Тошко Йорданов (ОБНОВЕНА)
ново
Днес: 118
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК