САМО В ПИК! Проф. Михаил Мирчев: Въпросът с партийните оставки ще е актуален след евровота
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Социологът проф. Михаил Мирчев коментира пред ПИК технологията за подредбата на листите за евровота на водещите политически формации и шансовете на партиите за вота на 26-и май.
- Професор Мирчев, ясни са вече листите на водещите политически формации за евровота на 26 май. Каква беше технологията за номиниране?
- В различните партии процедурите и технологиите са различни. Някъде са демократични, след номинации отдолу и колективен орган, който прави окончателното подреждане и преподреждане. Така е в БСП и „Демократична България“. Другаде има някаква демократична видимост, но реално някой партиен господар отгоре вади и налага имена, подрежда листата. Така е в ДПС и ГЕРБ. Различно е. Точно как го правят може само отстрани да се досещаме. Ние виждаме само крайния резултат и четем в медиите всякакви упражнения като анализ.
- Социологията дава в момента известен превес на БСП, но не се ли стигна до тази листа точно след скандален пленум и опит за подмяна на заявеното от низовите организации, след силово налагане от страна на председателя Корнелия Нинова желание президентът на ПЕС Сергей Станишев да не е в отбора за Брюксел?
- Не знам дали имаше скандал, но имаше огромно напрежение. И това напрежение беше по линия на Сергей Станишев – дали ще е вътре, или вън от листата. Тезата на Корнелия Нинова беше, че той няма място вътре в листата, защото той не отговаря на критериите по линия на Истанбулската конвенция, по линия на Пакта за миграция, както и изборът на европрокурор Кьовеши. Това са политическите им разделения. Но на Националния съвет го предложиха и си го гласуваха на пета позиция. Освен Станишев вкараха и Валери Жаблянов, това също е важно, не го забравяйте. Петър Корумбашев пък дори не беше гласуван, защото е казал, че е обиден, след като са му предложили девето, а не второ място. В края на краищата, въпреки многото плюсове и минуси, мисля, че корекциите в листата са по-скоро за добро.
- Неособено популярните млади Петър Витанов и Цветелина Пенкова по-скоро позитиви ли ще донесат, или това е слабост на листата?
- И двамата ги познавам. Те не бяха предвидени като водачи в първоначалното предложение. Не бяха в избираемата част на листата – до 7-мо място. Бяха девети и десети. Беше им предвидена една подкрепяща функция за лидерите. Но двата фронта в Националния съвет се сблъскаха и се получи така, че двамата млади бяха изстреляни напред. Това е технологията на демократичното гласуване. Сега ролята им е друга, защото вече са в избираемата част. Припомнете си феномена 15:15 от 2014 година - младият Момчил Неков въпреки нежеланието на Станишев. Те безспорно имат качества, но трябва да убедят и другите в това в хода на кампанията.
- Нямате ли притеснение за това, че на първомайския митинг около Нинова, освен хората от листата, ги нямаше много други социалисти и леви интелектуалци?
- Какво значи леви интелектуалци? Разделението в партията е факт. Има такива, които са се покрили и злобничко потриват ръце в очакване лидерите да се провалят. Това, разбира се, не е много честна позиция.
- Какъв е анализът ви за листата на ГЕРБ, както и за императива да не се заиграват членовете и симпатизантите на партията с преференции?
- В различните партии подходът е различен. За всички би трябвало да е ясно, че Бойко Борисов се прави на диктатор, включително в собствената си партия. Но там има още един, втори, много силен човек, който се казва Цветан Цветанов. Между тях не зная дали има някаква договорка за баланс на силите или има тиха борба за лично надмощие. Така че за демокрация в ГЕРБ трудно може да се говори. Там те са господари на всички останали. Това е типично двулична тоталитарна партия. Механизмът за редене на листите обаче е много интимно нещо. Как го правят, те си знаят вътре. Интересно е и какви ще бъдат преференциите в листата на ГЕРБ и дали ще се достигне до някакво разместване. В листата на БСП виждам двама или трима души с потенциал да прескочат прага за преференции. А за ДПС сме чували, че има партийна забрана да не се гласува с преференции. Може би затова изобщо не са сложили в листата Филиз Хюсменова, за да не набере преференции.
- Действително ли смятате, че има напрежение и противопоставяне между Цветанов и Борисов, както и делегиране на специални отговорности по реденето на листата и произвеждането на изборите?
- Не го знам. Просто подозирам, защото линиите на разделение между тях са очевидни. Цветан Цветанов по милост беше оставен след отстраняването от парламента да е ръководител на щаба. От друга страна, всички медии обявяват, че той е човекът, който знае механизма за печелене на избори, т.е. изкуствено печелене на избори. Някои избързаха да обявят, че Борисов елиминира Цветанов, след като се обяви за председател на щаба на коалицията като цяло. Но това се съмнявам, че може да бъде направено така лесно и бързо. Цветанов е човекът, който владее техниките за печелене на избори.
- Какви са шансовете на Обединените патриоти, които се разделиха така, че всяка една от трите формации – ВМРО, НФСБ и „Атака“, се явява със собствена листа? Те дори и в момента си разменят нападки по повод на циганските изстъпления и разделението по оста Русия – ЕС, санкции.
- Нещата вървят натам нито една от патриотично-националистическите партии да не може да вкара свой депутат. Те се разделиха. Това се отнася и за ВМРО, която в последните два месеца повиши своя декларативен рейтинг. НФСБ, „Атака“ и „Възраждане“ са много далеч от високата бариера от 5,9 процента. Те се явяват по-скоро, за да пробват формулите си, да си тестват и преброят хората. На кого могат да разчитат за местните избори, а и за предсрочни парламентарни.
- Ако в ДПС първият Карадайъ се оттегли, това няма ли да е груба манипулация и обидна подмяна за техния електорат?
- Никой от лидерите на ДПС не се интересува за собствения си електорат, те го имат за крепостни селяни. Там няма значение какво правят лидерите, другите са длъжни да гласуват. Отново сме свидетели на цинизъм без предел. Ако Карадайъ се оттегли след избора, това би била поредната подигравка с избирателите им.
- Мислите ли, че има основание в тезата на Осман Октай, че силният човек в листата на ДПС е Искра Михайлова, защото в Европа през кохезионни проекти тя мултиплицира модела на Доган за обръчи от облагодетелствани фирми?
- Това не го зная, но вероятно има нещо такова. Практиката на ДПС през институциите в България да се разпределят бизнес порции има своята проекция и в Европа. По-скоро за мен е изненада елиминирането на Филиз Хюсменова, която е евродепутат от доста време с много добър имидж. Това за мен е индикатор, че в ДПС продължават да текат много тежки вътрешно-партийни битки, по подобие на ситуацията в ГЕРБ и БСП.
- Същевременно, скандалите „Апартамент гейт“ и „къщите за гости“ няма ли да доведат до електорално отвращение и общ наказателен вот за всички партии?
- Донякъде сте прав, защото хората са обезумели вече от всичко това. В момента стрелите са насочени към ГЕРБ, защото там са особено драстични и масови злоупотребите, но може би всички власти така или иначе са правили някакви подобни неща. По тази линия се актуализира усещането, че „всички са маскари“. Но това води към масово негласуване, а това е деструктивно. Защото в политиката, ако не харесваш някоя партия, в процеса на гласуване трябва поне да избереш по-малкото зло. Защото негласуването облагодетелства най-големите злосторници. При налагането на формулата „всички са маскари“ има емоционално мачкане на хората, за да се откажат и да се намали изборната активност. Тогава само три партии ще имат евродепутати. От друга страна, заради огромното количество корупционни безумия, на хората им дойде до гуша и те може би няма да са пасивни, а ще им писне и ще се настроят агресивно срещу управляващите в момента, може да гласуват масово срещу тях.
- Ако ГЕРБ загубят на евровота, ще бъде ли това достатъчно основание за предсрочни парламентарни избори?
- От БСП обявиха вече – както водещите от ръководството, така и от вътрешно-партийната опозиция, че след изборите ще има зов за оставки. От „Позитано“ 20 казаха, че ако победят на евровота, ще искат предсрочни парламентарни избори, оставка на правителството на ГЕРБ. От опозицията в БСП пък казаха, че ако не победят на тези избори, те ще искат оставки във вътрешен план. Така че въпросът с оставките е гореща тема. Досега вече имаме 13-14 оставки на висши правителствени фигури поради имотните скандали. Темата с оставките предстои да се вихри до европейските избори и особено силно и поразяващо след тях.