САМО В ПИК! Проф. Радослав Гайдарски: Борисов е авторитарен, защото не вярва на хората около него. Ръководството преди Нинова доведе БСП до провал

АВТОРСКИ НОВИНИ

САМО В ПИК! Проф. Радослав Гайдарски: Борисов е авторитарен, защото не вярва на хората около него. Ръководството преди Нинова доведе БСП до провал

92880
на 19.02.2021
САМО В ПИК! Проф. Радослав Гайдарски: Борисов е авторитарен, защото не вярва на хората около него. Ръководството преди Нинова доведе БСП до провал
Автор:   Илиян Радков

Последвайте ни в Google News Showcase

В БСП страстите отново са нажежени до червено. Вътрешнопартийните скандали при социалистите следват един след друг. А парламентарните избори вече чукат на вратата.

WINBET – забавление онлайн с над 2000 слот игри! (18+)

препоръчано

Какво се случва в БСП, какви са плановете на левицата са коалиционни партньори в бъдещия парламент, ще подкрепят ли социалистите Румен Радев за втори мандат и какъв е скритият скандал между президентството и партията?

Отговори на тези въпроси, анализ на опонентите и любопитните нови коалиции за изборите, както и коментар на COVID-кризата, потърсихме от проф. Радослав Гайдарски.

Ето какво обясни ексклузивно пред ПИК  бившият здравен министър:

- Проф. Гайдарски, наистина ли да очакваме референдум в БСП с кого да се управлява след изборите, ако получите мандат да сформирате правителство?

- Не е толкова лесно да се прави референдум в страната. Но ние сме заявили, че с тези политически партии, които имат сходни с нашите виждания, сме готови да се коалираме с всички. Изключението е ГЕРБ, за което има решение на Конгреса и не много сигурно ДПС.

- Как да разбираме това „не много сигурно“ с ДПС?

- Става въпрос, че това е общо становище на партията – без коалиция с тези две партии.

- Въпреки че постоянно се отрича, има решение, но все пак напълно изключена ли е коалиция с ГЕРБ?

- Да. Напълно е изключена тази възможност. Дори и ръководството, дори  Изпълнителното бюро да вземе решение, сегашното решение е взето от Националния съвет и Конгреса на партията, които са над Изпълнителното бюро.

- Какво е лично вашето мнение по този въпрос?

- То е същото. Аз не мога да имам друго, освен това, което сме решили Изпълнителното бюро. А сме го взели колективно.

- Изборите вече чукат на вратата, а поне отстрани изглежда, че БСП се тресе от скандали. Те няма ли да доведат до демотивиране на част от червения електорат?

- БСП не се тресе от скандали, а някои се опитват да създадат такава атмосфера в обществото, че едва ли не има разцепление. Аз мисля, че всеки, който е добронамерен и е встрани от БСП, вижда, че става въпрос за отделни личности.

Например, по време на избора за председател на партията, първоначално се явиха 4-5 човека. Те бяха готови на всичко, ходеха и говореха против Корнелия Нинова. В края на краищата обаче болшинството от членовете на партията, което всъщност е силата на една партия, предпочетоха именно нея. Няма по-голяма демокрация от тази всички членове да участват в избора. Нинова спечели с 80% и веднага започнаха да говорят, че някой ходел с някакви списъци и заплашвал хората – такова нещо абсолютно няма. Как ще се заплашва някой, след като ние не сме управляваща партия, ние не сме в позиция да имаме и хора в управлението и тези хора да бъдат заплашени от нас като управляваща партия, че ще бъдат свалени или изгонени от постовете, които заемат и т.н. Напротив, членовете на партията ни са свободни граждани, всеки можеше да даде своето становище. Те го дадоха и се видя какъв е резултата. Какво да говорим повече?!

- Защо тогава информациите сочеха, че е имало манипулации?

- Разбира се, че тези, които загубиха, както и в спорта, когато един отбор или отделна личност загуби даден мач, винаги се търсят някакви причини. Примерно, прекарал някакво заболяване, което се случило преди да загуби срещата и т.н. Тук е горе-долу същото. Все пак загубилите трябва да намерят някакво оправдание. Нали знаете, че преди избора всеки дава своето становище какво ще направи за партията, че ще бъде най-добрия ръководител за нея, ако го изберат и прочие. Изведнъж обаче получава, както се случиха при нас – единият получил 0,7%, другият получил 1 %, третият 2% и така резултатите бяха неприятни за някои от нашите другари. Те трябваше да си намерят някакво оправдание. Това е положението.

- На какво се дължи тази фрапантна разлика между Корнелия Нинова и опонентите й? Как да го тълкуваме?

- Аз мисля, че е ясно. Преди избора й имахме един председател и едно ръководство, което доведе БСП до един изключителен провал. Спомнете си, че партията ни никога не е имала 39 депутата в Народното събрание. Е, имахме преди Нинова 39 депутата, с един повече от ДПС. Ако бяхме загубили още 2 места, щяхме да бъдем трета политическа сила. След смяната на онова ръководство, като виждате, че някои постоянно плачат и говорят: „Ама, такива личности като бивш председател на партията не е член на Националния съвет или не избран, или бил отстранен от ръководствата на парламентарната група и на партията“.

С нейния избор първото, което направихме, е да подкрепим избора на президент на републиката, който спечели. Второ, след като имахме 39 депутата в парламента, веднага след смяната на онова ръководство и идването на Корнелия Нинова и новото ръководство – вече сме с 80 депутата, т.е 100-процентово увеличение на народните ни представители. Даже мисля, че тогава можеше да спечелим и повече, но се случиха някои събития. Какво говори това? На всеки член, който не е предубеден, му става ясно, смяната на онова ръководство и решението да не се избират повече депутати, които са били повече от 12 години, т.е 3 мандата, беше една положителна тенденция при нас и доведе до тези добри резултати.

- Споменахте президента Радев. В момента като че ли има отдръпване от него от страна на БСП, дори се говори за скрит конфликт между партията и държавния глава. Каква е истината за отношенията с президента – чувства ли се напрежение по тази ос?

- Пуска се и в медиите, че има някакво напрежение във въздуха. Няма такова нещо. Ние не сме заявили, защото такова решение се взима от Националния съвет, а не от Изпълнителното бюро. Тепърва трябва да съберем Националния съвет и той да реши как и кога ще подкрепим президента. Предполагам, че разбирате колко е трудно за нас да направим това. Виждате, че най-фрапиращите въпроси, които бяха тежките за нас в този период на Ковид пандемията, все още не събираме подписи, защото не можем да се съберем 180 човека на едно място. Затова, защото още не сме дали съгласието си, веднага се получават тези атаки и казват: „А, има нещо между президента и БСП, между Корнелия Нинова и Радев и т.н.“. Но няма нищо подобно. Аз мисля, че при срещата, която се проведе на консултациите при президента, Корнелия Нинова заяви ясно и категорично и той го каза същото. Но се търси някаква дупчица, отворче, за да може да се продълбае и да стане по-широк отвора и да се забие клин между президентството и БСП.

- По думите ви излиза, че по-скоро ще го подкрепите за втори мандат …

- Ако питаме мен лично – „Да“. Но не мога да кажа от името на партията, защото ние сме колективен орган и не взимаме еднолични решения.

- Какви са лично вашите доводи да подкрепите Радев?

- Подкрепям го, защото той се оказа личност, която много ме учуди. Честно казано в началото аз не бях много убеден, че той може да ръководи държавата и може да се представи като един широкоскроен държавник. Но го показа. За мен той е човек, който държи на думите си и не съм чул да каже нещо, след което да се отрече от думите си, както го правят някои други. 

- Кои са хората, които  визирате?

-  Например, премиерът много пъти казва едно, а след това се отрича. След това другите обясняват какво искал да каже и т.н. Имаше и такива президенти преди Радев, при които винаги трябваше някой да дообяснява какво е искал да каже държавният глава. Докато той е ясен, категоричен, излиза и говори. Какъв кусур да му намерим друг?

- В светлините на прожекторите попадат доста от неговите съветници, които се забъркват в различни скандали. Как се отразяват тези случаи?

- Не виждам да има някакви скандали. Имайте в предвид, че те  обикновено търсят слаби места, което е ясно. Особено правителството търси слаби места в някои от неговите хора за нещо старо, дали се е случило точно така. Просто се търси някоя слаба страна и веднага се атакува точно там. Това е положението. Аз не виждам да е станало нещо кой знае какво при някой от неговите съветници. Вдигна се аларма за единия от съветниците, че бил на една среща с Корнелия Нинова и че веднага след това президентът го бил свалил. Доколкото знам, няма подобно нещо. Той си заяви, че има други разбирания, което е нормално. Става въпрос за интелигентни хора, които за разлика от някои от министрите, които слушат само какво ще каже премиерът. Те си имат свое становище и щом не са съгласни с нещо, което президента каже или с някои действия, подават си оставката и това е. Той не е уволнил досега нито един.

- Името на Пламен Узунов е забъркано в скандал, разследван от ОЛАФ …

- Не мога да коментирам. Честно казано него не го и познавам.

- Избърза ли Радев със заявяването на кандидатурата си за втори мандат и точно на въпросната дата?

- Той си е решил. Не ние питал нас, визирам БСП. Той е президент, държавен глава и така е преценил. Радев е офицер и стана и го обяви.

- ГЕРБ за първи път ще участва на парламентарни избори в коалиция. Какво прозира според вас зад този ход?

- Това говори за слабост на ГЕРБ. Те разбират и виждат какви са процентите – 1-2% разлика. Затова тук страхът е много голям и се съюзяват с една партия, която отдавна не съществува. В началото тя бе втората политическа сила, даже в един момент и първа. Всички знаем какво се получи от тази партия, която се разпадна на хиляди парчета. Сега те за взели един малък сегмент от тази партия, смятайки че все пак тези малки проценти разлика между БСП и ГЕРБ ще бъде наваксана с участието на СДС. Мисля, че това е целта на тази коалиция.

Знаете, че СДС е чисто антикомунистическа партия. Голяма част от ръководството на ГЕРБ, начело дори с министър-председателя са бивши членове на БКП. Това не е скрито и се знае. Почти всички от бившето ръководство на ГЕРБ са били членове на БКП. Щом се съюзяваш с най-крайни леви и десни, значи работата е ясна, че те търсят …, т.е страхуват се, че ще загубят изборите.

-През последните дни от парламентарната ви група искат премиерът Бойко Борисов и Йорданка Фандъкова да бъдат изслушани в парламента заради инцидента със загиналото след токов удар момче в София. Дори кметицата на столицата ще бъде дадена на главния прокурор, ако мога така да се изразя. Вие какво мислите като цяло по този случай?

- Това е една позорна ситуация, която се създаде в България – да загине човек, ходейки по улицата. Предполагам, че ако се беше случила в една от демократичните държави в Европа, може би цялото правителство щеше да падне. А тук вече цяла седмица се усуква, не могат да разберат кой е извършил тази глупост. Ясно е, че има действие, някой е влязъл там и е изкарал тези проводници и ги е извел на улицата с цел и никой да не знае. Само по това ще се разбере колко слабо е нашето правителство.

Ето сега се говори, че г-н Борисов управлява тоталитарно. Да ви кажа съвсем честно, той как да управлява – вижте какви министри има?! Може ли министър, който е бил счетоводител, да управлява енергетиката? Човек, който е бил на най-нисшето ниво в здравеопазването, да бъде шеф на парламентарната група? Отникъде дойдоха тези млади момичета. Примерно, секретарка на Плевнелиев е министър на външните работи. Да не говорим поотделно за всички…

- Какво визирате с това – проблемът може би не е в премиера Борисов, а в хората около него ли?

- Той няма с кого да управлява. Затова е авторитарен, защото не им вярва много на тях. Поради тази причина си мисля, че той си знае и затова какво да ги пита. Той не се допитва до тях, а им казва и нарежда – това ще свършите, това ще направите и т.н. Затова се говори, че той е авторитарен. Такъв е, защото няма с кой да работи.

- Да се върнем отново към БСП. Защо се стигна до изключването на Георги Гергов – развиват се различни версии, каква е истината?

- Георги Гергов сам си подложи динената кора, на която се хлъзна. Защото още от 2000-ата година, онзи ден ми дадоха един вестник, където беше написал: „С БСП отдавна съм свършил, моята идеология е тази на СДС“. Това е от онова време, надявам се, че не се лъжа за точната година. Винаги се опитваше да играе някакъв табс , който не се хвалеше със стъпките на БСП. Затова се случиха и тези неща с него. Ние сме приятели с него, аз много го уважавах като човек, той е работяга. Опита се да направи доста работи, но стигна дотам, че накрая сам си сложи динената кора.

- Казахте, че СДС отдавна се разпадна, но и в БСП няма ли подобен момент, макар и в много по-малка степен, визирам отломки като АБВ,  „Движение 21“ и т.н. Това не е ли по някакъв начин в ущърб на партията ви по време на избори?

- Нали правите разлика между тези отломки  и тези при СДС, които са много големи. Те се разбиха окончателно, а тук те са отделни елементи при нас. Бившият президент и Румен Петков, които са мои приятели, решиха да създадат АБВ, но направиха грешка, че се отцепиха. Нищо не успяха да спечелят, хората не ги одобряват. Същото стана и с Татяна Дончева. Всеки, който е тръгнал да се цепи от БСП получава някакви проценти, които са дори под 1%. Не става въпрос за 5-6 или повече проценти.

- Възможна ли е коалиция с тях, ако все пак се случи чудо и успеят са влязат в парламента?

- Те са с леви убеждения и е възможно коалиция. Знаете, че сме заложили определена визия за България, за всяка отделна област и сме решили, че ако спечелим изборите, тази визия ще бъде осъществена – в областта на здравеопазването, икономиката и т.н. Ако нашите другари споделят тези идеи, няма никакъв проблем след това да бъдем заедно.

- Каква очаквате да бъде ролята на Слави Трифонов в предстоящите избори и може ли неговата формация да се превърне в най-голямата изненада, както предричат някои анализатори, които са на мнение, че може да заеме третата позиция? Все пак, въпреки твърденията към момента, потенциален партньор на БСП ли е неговата партия?

- Това за мен е най-неясното нещо поне от 90-а година. Аз съм лекар и си работя и като хирург. Но следя политиката в България. Точно това обаче не мога да го разбера – шоумен, който е добър шоумен, а сега да се занимава и с политика. Той не е политически шоумен. Но иначе нещата в настоящата му роля на шоумен си вървят добре. Спомнете си Бареков, който беше категоричен, че ще излезе на втора или трета позиция. Какво стана, къде е Бареков сега? Същото ще стане и със Слави Трифонов.

- С кого очаквате да се заиграе ДПС, макар че становището на партията ви е да не влизате в коалиция с тях след изборите?

- В ДПС има доста положителни хора. Имайте в предвид, че ние сме работили с тях.  Те имат доста подготвени кадри.  Но там има  нещо, което дава една несигурност, защото си има човек, който стои в гръб. Каквото каже сега например Бойко Борисов в ГЕРБ, това се случва. Същото е и в ДПС – каквото каже Доган, това ще се случи.  Там направи ли се грешка крачка, веднага се излиза от играта. Затова те са несигурни.

Спомнете си, с когото са били, например с Филип Димитров. След това изкараха с нас един мандат, който беше горе-долу добре. В следващия мандат, който беше с Орешарски, те пак бяха в играта, която провали Орешарски и целия екип. И оттам тръгнаха нещата. Затова сега всички бягат от коалиране с тях, защото са несигурни като партньори.

-Друга интересна коалиция е тази между формацията на Мая Манолова и „Отровното трио“. На какво ще разчитат те, според вас – главно на хората от протестите ли? Потенциален коалиционен партньор на БСП ли са те?

- Възможно е. Това са хората, които излязоха и протестираха. Голяма част от протестиращите бяха членове на БСП. Имаше и отделни групички лумпени, които се опитваха да провалят народния гняв, който се изливаше в този момент. Става въпрос за тези, които държат, че трябвало да си отиде това правителство, че трябва да се намери друг път за развитието и просперитета на България. Ние сме съгласни с тях и нямаме нищо против да се коалираме в бъдеще. Всичко ще зависи вече от изборите. Ако хората предпочетат БСП или предпочетат „Изправи се! Мутри вън“.

- Роенето на толкова много партии в България не е ли всъщност пречка за създаването на стабилно мнозинство в парламента и респективно правителство ?

- Това е демокрацията. Спомнете си, че имаше един от Перник, който искаше да става президент, и колко такива лица имаше. Все пак сме демократично общество. В България вече всеки смята, че може да бъде депутат, съветник в дадена община и т.н.  

Онзи ден бях в едно от селата в България. Там те ме питаха и даваха примери за хората. Всеки един от тези съветници, които са в това село има неща, заради които никой не го уважава, но партията го издигнала, получил определено количество гласове и станал съветник. Те ме попитаха какво могат да направят, а аз им казах, че не могат да сторят нищо. Просто това е демокрацията. Щом са си ги избрали, трябва да ги търпят.

И тук е същото. Вижте колко коалиции, колко партии. То е страшна работа! Аз като гледам в момента гонят 40.

Другото е тоталитарна система, където се знае кой ще бъде на първо място, кой на второ, на трето и т.н. Подреждат се нещата. Тук сме демократично общество. Каквото каже народа, това е положението.

Ако мен ме питате лично, аз бих внесъл закон, с който неграмотни хора да не могат да участват в изборите. Но пак ще кажа, понеже сме демократично общество, трябва да търпим и това.

-Тази ваша идея се препокрива с възгледите на ВМРО, например. Те се отделиха от НФСБ и сега евентуален партньор ли са на БСП?

- Нещо стана с патриотите . Не мога да ви кажа. Не се бъркаме в техните дела. Каквото искат, това да си правят.

- Какви са очакванията ви за партията на Христо Иванов  - „Демократична България“?

- Същата история. Водачът им беше министър на правосъдието, беше с Бойко Борисов, работиха заедно. Сега изведнъж стана голям опонент и биткаджия срещу това правителство. Може. Хората променят становищата си. Това е негово решение и на партията, която той оглавява.

- На база на това, че и те са опозиция в момента, възможна ли е коалиция след изборите дори и с тях, въпреки идеологическите различия?

-  Не е воден разговор на тази тема.

- За съжаление и вие се срещнахте лице в лице с коронавируса. Излекуван ли сте напълно и как се чувствате?

- Изкарах заболяването и в момента съм добре. Щом ходя на работа и оперирам, значи съм в кондиция.

- Ваксинирахте ли се вече? Ако не сте, планирате ли да се имунизирате?

- При всички случаи ще се ваксинирам, но понеже имах много високи антитела – близо 100, засега изчаквам. Не е необходимо при това положение да бъда ваксиниран. Но ще го направя по-късно.

- Адекватно ли се справя правителството ни с COVID-кризата?

- Тук нещата са много сложни. Аз съм казал, че тази пандемия има здравен аспект, за което не можем да спорим. Обаче тя прерастна в здравна пандемия, в която има много силни политически, икономически и финансови интереси. Ако трябва да се говори за тази тема, тя е много сложна, защото използвайки здравния проблем, какъвто несъмнено има, вече се уреждат и провеждат различни политически, икономически и финансови интереси. Става въпрос, че се уреждат. Мога да ви кажа, че сега в момента фармацевтичната промишленост е задминала по доходност и е станала на първо място, изпреварвайки оръжейната промишленост.

По отношение на справянето с пандемията у нас имаше моменти, когато се направиха страхотни грешки. Когато затвориха София и аз трябваше са отида на едно място в областните градове, където ме бяха повикали да оперирам. Не ме пускаха и казаха, че не може. Заявих им, че трябва да оперирам, защото човекът може да умре. След големи разправии все пак ме пуснаха. Това беше още в самото начало, когато полицията загради града. Това правилна позиция ли е ? Има и още много други неща, но …

-За прокарването на различни интереси визирате целия свят, включвайки и България?

- Да. Включвам и нашата страна. Говоря по принцип, но тук става въпрос и за България.

- С бавни темпове ли върви ваксинационната кампания у нас, каквото впечатление се създава?

- Ние сме последни, както винаги. Вижте Гърция, Румъния, страните около нас. Каквото и да говорим, ние вървим разбираш ли в правилна посока. Ние в България си играем футбол и ние имаме А група, но вижте нашите когато излезнат на игрището с другите отбори, какво се случва – бият ни с голяма разлика. Същата история е сега и със здравеопазването, и с ваксинационния период. Ваксинираме се, но бавно, както се казва „яваш-яваш“.

- До някаква степен това не се дължи и на факта, че доста хора все още гледат с недоверие към ваксините?

- Ние нямаме единно становище и в тази сфера. По телевизията всеки ден излиза някой, който да изкаже съмнение за едната или другата ваксина. Освен това тези неприятни позиции идват и от Запада. Видяхте какво се случи в Англия. Там англичаните с тяхната „АстраЗенека“, след това се видя, че има още някакъв мутант в Южна Африка, друг в Бразилия, както и в Англия. Така започнаха, че едната ваксина влияела на единия мутант, а другата на истинския вирус. По този начин хората съвсем се объркаха. Как да вярват те в такива случаи? Оттук идва цялата работа.

- Кога очаквате да успеем да се преборим с пандемията?

- Ако пандемията беше чисто здравен въпрос, ние вече щяхме да се преборим или към средата на тази година. Аз ви казах, че тази пандемия не е само здравна и проблемът не е само здравен. Пак ще повторя, че той е политически, финансов и икономически. Затова играта  стават много-много сложна. Говоря за целия свят, включвайки и България.

Ето ви и друг аспект – руснаците произвеждат ваксина, дадоха я на сърбите и те се ваксинираха преди нас. Те не са в европейската общност, но сърбите са доста по-напред от нас по отношение на ваксинацията. Първо ваксините се купуват, израелците си купуват, ние още се чудим и се ослушваме накъде. Ето това вече не е здравен проблем, а политически. Ние вместо да кажем ще оправим хората, ще вземем от всичките ваксини, независимо откъде идват. Коя е по-добра? Има си специалисти, които да кажат.

Аз съм хирург. Не дават съвети и да излизам с експертно становище коя ваксина е по-добра. В България си има достатъчно инфекционисти, вирусолози и хора, които разбират. Но какво се случи?! Сложихме на пангара хирурзите. Визирам, че тримата големи са хирурзи.

- Доколкото ви разбирам, съчувствате на вашите колеги хирурзи, отговарящи за здравето на нацията по време на тази пандемия?

- Наистина им съчувствам, но те са поставени на пангара и няма какво да правят. Защото ако решиш да направиш нещо друго, нали знаете какво ви очаква? Хората са принудени да бъдат там. Съчувствам им, не ги критикувам.

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
ХОРОСКОПЪТ НА АЛЕНА ЗА ПЕТЪК: Семейни проблеми мъчат Стрелците, Везните - в плен на емоциите ХОРОСКОПЪТ НА АЛЕНА ЗА ПЕТЪК: Семейни проблеми мъчат Стрелците, Везните - в плен на емоциите
ПИК TV x
Виктор Димчев пред ПИК TV: Борисов е преценил, че ППДБ ще са малкото братче на ДПС, а не големият ръжен в ръката на Агата (ВИДЕО) Виктор Димчев пред ПИК TV: Борисов е преценил, че ППДБ ще са малкото братче на ДПС, а не големият ръжен в ръката на Агата (ВИДЕО)
ново
Днес: 110
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК