САМО В ПИК: Проф. Рачев с дългосрочна прогноза за май и за лятото - ще има ли дъждовни изненади на баловете и евроизборите
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Топ климатологът проф. Георги Рачев даде ексклузивно интервю за агенция ПИК, в което разкри какво ще бъде времето след почивните дни по Гергьовден. Пред медията ни той коментира още ще има ли дъжд за баловете на абитуриентите, ще вали ли на евроизборите и какво ще бъде лятото в България.
Интервю на Асен РАШКОВ
- Проф. Рачев, какво време да очакваме след празничните дни?
- Във вторник ще бъде най-студено. Минималните температури ще бъдат между 5 и 8 градуса, а максималните ще са в рамките на 10-15 градуса. Във вторник ще продължи да превалява, главно в източната половина на България. Най-вероятно 7 май ще е най-студеният ден през месеца.
Още от 8 до 11 май започва едно относително затопляне на времето, подчертавам относително, защото максималните температури ще бъдат вече между 18 и 24 градуса, но отново в следобедните часове ще си имаме типичната нестабилна атмосфера и на места близо до планините ще има превалявания и прегърмявания. Като казвам това, не означава, че сутрин няма да има слънце. Напротив, денят вече е твърдо над 14 часа и в края на месец май ще достигне 15 часа, така че слънчевите часове ще бъдат доста и значителни.
- До кога ще продължи това стабилно време?
- От 12 до 15 май ни очаква нов период с още по-голяма нестабилност на атмосферата и следобедните часове ще обхващат значително по-голяма част от територията на България. Тогава очакванията са и максималните температури да се понижат с 1-2 градуса.
От 16 до 20 май ни очаква едно по-стабилно време, отново със следобедни валежи, главно над планинските райони. Но слънцето ще бъде много повече и температурите ще са между 18 и 23 градуса.
Поне в средносрочен план до 24 май, Празника на светите братя Кирил и Методий, ни очаква едно и също време - слънце сутрин, заоблачаване в следобедните часове с превалявания и прегърмявания, като температурите на няколко етапа ще се движат между 17 и 23 градуса. Това е типично майско време.
- От 24 май отново започва една серия празнични дни. Тогава са баловете на абитуриентите, а и европейските избори. Ще трябва ли да ходим до урните с чадъри и трябва ли да се притесняват за прическите абитуриентите?
- Към този момент дългосрочните прогнози на двата световни метеоцентрове за тези три дни са за по-стабилно време, макар че в следобедните часове ще имаме заоблачаване с кратки валежи и гръмотевици, но на значително по-малко места. Такава е прогнозата засега.
- Ще се изпълни ли нормата на валежите през май месец, тъй като март беше изключително сух, за разлика от април, когато имаше много дъждове?
- Точно така - и февруари, и март месец бяха сухи. На някои места не успяха да се изпълнят и половината от нормата на валежите през февруари и март. Април месец неутрализира тази суша, която беше обхванала значителна част от България. Имаше райони на България, където валежите бяха под 20% от нормата. Април си отиде влажен и той опроверга прогнозата, че ще бъде нормален и с по-малко валежи. Напротив, април месец беше нормален по отношение на валежите, а почти половината от територията на България беше с норма-норма и половина над валежите за периода.
Май месец се очертава да бъде малко по-шарен. Това е така, защото тук са т.нар. летен тип валежи. Летният тип валежи не са като през зимата, когато вали кротко по няколко дни. Летните валежи са интензивни, с гръмотевици, вали час-два, а понякога съществената част на валежа е в рамките на 10-15 минути, но пък дава голямо количество.
Като кажа че май месец се очертава западната половина на България да бъде с нормални и малко по-големи от нормалните валежи, това не значи, че вали от сутрин до вечер. Напротив, ще има много слънце, но тези няколко следобедни валежа ще формират значително количество. А като се знае, че май месец в т.нар. вътрешно годишно разпределение на валежите, е един от най-валежните заедно с юни месец, защото повече от 70% от територията на България има майско-юнски максимум на валежите, това означава, че тези 60, а на места и 80 литра на квадратен метър валежи, ще бъдат изпълнени и дори в Западна България ще бъдат преизпълнени.
Това е фантастично добре за растениевъдството, защото ще даде много богата реколта, тъй като температурите през май месец се очертават в нормата, а тази норма е между 15 и 19 градуса средни месечни температури. Това ще даде мощен тласък на всичко онова, което е посадено през пролетта. И да припомним максимата на старите хора, че след Гергьовден всяка капка дъжд е равна на жълтица и практически основа за богата реколта.
В Източна България валежите ще бъдат в нормата и дори прогнозата е да бъдат малко по-малки от нормата.
- Каква е дългосрочната прогноза за лятото в България?
- Месец май е последният пролетен месец. Юни, юли и август са типичните летни месеци за климата на България. Лятото се очертава твърдо засега с нормални температури. Това не означава, че няма да имаме 35 градуса, нищо чудно някой ден да достигнем и до 36, 37, 38 градуса, това не е страшно. Поне към този момент не се очертават големи периоди на жега и на много топло време и обратното - на периоди със студено време.
Деликатният момент е с валежите. Засега световните метеоцентрове прогнозират лятото на Балканите да бъде с повече валежи в западната част, включително с малко повече валежи в Западна България и нормални валежи и малко по-малко от нормалното валежи в Източна България, включително и по Черноморието. Очертава се перфектното време за всички - и за тези, които работят под открито небе, за агробизнеса, и за тези, които се готвят активно да отдъхнат по българското Черноморие.