САМО В ПИК: Първан Симеонов с експресен коментар за подкрепата ни от ЕП за Шенген - каква е ролята на Станишев и Борисов?
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Днес Европейският парламент с огромно мнозинство подкрепи призив за приемането на България и Румъния в Шенген. 659 евродепутати участваха в гласуването в Страсбург. 514 от тях подкрепиха решението, 107 бяха против, 38 се въздържаха.
Само няколко дни по-рано лидерът на ПЕС Сергей Станишев обяви, че ние е трябвало да изтъргуваме подкрепата, която дадохме на Холандия при кандидатстването й за седалище на Европейската агенция за лекарства след напускането на Великобритания. Страната на лалетата спечели с един глас пред Милано в Италия. България даде своя глас за Холандия, а това са стотици милиони и милиарди постъпление.
За коментар на случващото се потърсихме изпълнителния директор на "Галъп интернешънъл" Първан Симеонов.
Интервю на Албена БОРИСОВА
- Как приемате новината от Европарламента, г-н Симеонов?
- Има няколко европейски теми, които вълнуват българина. Шенген се харесва. Когато стане дума за еврото, българинът се притеснява, най-вече заради очакването на по-високи цени. Ако нещичко стане, ще е добре за България.
- След толкова много политически говорения и усилия на тема "Шенген" все пак новината от ЕП е добра?
- България отдавна трябваше да е по-напреднала. Но политически ни спират. Имам чувството, че отиващата си Европейска комисия може да ни направи този жест. Ние проведохме добро Европредседателство.
- Сергей Станишев обяви, че работи за приемането ни в Шенген. След преизбирането си за лидер на ПЕС пък каза, че имаме всички основания да претендираме Холандия да спре да бъде наша пречка.
- Не вярвам Сергей Станишев да има основна роля. Той, разбира се, е факт. Като лидер на ПЕС думата му се чува. На Бойко Борисов също думата се чува. Не мисля, че само едно изказване е било основополагащо за този резултат. Предполагам, че това може да бъде прощален жест от страна на Европейската комисия към нас за всичките ни усилия.
- Призивът няма задължителен характер. Ще бъде ли постигнато единодушие в Съвета на ЕС?
- Не можем да търсим политическа логика. Виждаме, че не всичко в Европа се подчинява на логика. А България би трябвало да бъде поощрена за нейните усилия.
- Това е първата крачка. И в крайна сметка тя не показва ли, че е възможно постигането на единодушие между левица и десница у нас?
- В европейски мащаб център ляво и център дясно действат заедно. Те работят срещу радикалите. Можем да видим на евроизборите сблъсък между умерените срещу радикалите.
- Европа се тресе от конфликти в момента. Виждаме какво става във Франция и в Германия. Говори се за разпад на ЕС. На този фон колко е добра идеята за влизането ни в Шенген?
- Чак за разпад може би не може да се говори, по-скоро за блокиране, ако в него влязат крайни авантюристични елементи на следващите европейски избори. Шенген може и да не е най-добрата идея като се има предвид тежката мигрантска криза. А той означава и разпределение на мигрантите. Но дайте да видим какво ще се случи. Хората харесват идеята. Представете си, че влизането ни се случи в навечерието на евроизборите. Това ще бъде голям подарък, най-вече за ГЕРБ.