САМО В ПИК! Първан Симеонов с ключов коментар за политическия екшън между БСП и ГЕРБ и вота на недоверие срещу кабинета
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
БСП внася вот на недоверие срещу правителството заради здравеопазването. Корнелия Нинова нарече здравната реформа гавра. Министър Кирил Ананиев пък скочи срещу нея, че българинът ще плаща два пъти и половина пъти по-малко, отколкото плаща под масата сега. Предстои пореден политически рунд между управляващите и най-голямата опозиция.
Този вот на недоверие, който неминуемо ще доведе до пореден политически скандал у нас, се случва на фона на референдума в Македония. Тепърва предстоят бурни политически противопоставяния в западната ни съседка, предсрочни избори, а те при всички случаи ще дадат своето отражение и в България.
Потърсихме за коментар изпълнителния директор на "Галъп интернешънъл" Първан Симеонов.
Интервю на Албена БОРИСОВА
- Предстои нов вот на недоверие срещу кабинета. Здравната система наистина е в дълбока криза и в това никой не се съмнява. Сега ли е моментът обаче да има ново политическо състресение в държавата, която и без това преживява политически трус след трус, г-н Симеонов?
- Ами кога, ако не във време на криза?! Имаме проблеми в здравната система, хората не стават все по-добре. Адмирации за здравния министър, защото има смелостта да предложи визия за реформата. Повече от наложителен е този дебат в обществото. Защото недъзите в здравеопазването някак станаха част от нашата народопсихология. Хората свикнаха с това, че нещата в системата не вървят добре.
- Ясно е обаче, че този вот няма да мине...
- Нищо. Вотовете не са само, за да свалят правителства. Те служат по-скоро, за да предизвикат дебат. Последния вот управляващите го оставиха да увисне. Това не е най-добрата тактика. Хубавото е да ги има пререканията.
- Опасности за нашия политически микроклимат има не само отвътре, но и отвън. Как ще се отрази на България случващото се в Македония?
- Най-важното за България е да продължи усилията за сближаване с Македония и да й помога за нейната евроинтеграция. Трябва да работим за единството и териториалната цялост на нашата съседка. И да имаме здрави нерви да издръжим. Най-важното е да знаем, че ние имаме приятелски отношения с народа, който живее в Македония.
- Очаквахте ли тези резултати от референдума в Македония?
- Да. Макар че се надявах се на по-висока активност. Референдумът беше обявен, че ще има консултативен характер. Затова и усилията трябва да продължат. Преминаването през техния парламент ще бъде доста трудно. Иска се 2/3 от мнозинството да го подкрепят. Затова е реална възможността от предсроччни избори. На тях трябва да се препотвърди евроатлантическата ориентация на Македония.
- Референдумът беше провал за Зоран Заев. Не е ли редно той да подаде оставка?
- Не, не съм съгласен. Той обяви, че няма да подава оставка. Пак казвам, референдумът имаше консултативен характер - да покаже силите, които искат евроинтеграция. Нямаше как да се очаква по-висока изборирателна активност. Автогол си вкараха управляващите със свръхочакванията, които вложиха. Има си и ускорен процес на изграждане на национална митология.
- Но главно албанците подкрепиха референдума?!
- Албанците не са кой знае колко активни. Което показва, че те очакват бъдеще, което не минава през Македония.
- Има раздвижване на албанците на Балканите, не съществува ли опасност от прекрояване на границите?
- Да, съществува. И то голяма. Точно това не трябва да позволим - България, Гърция и Македония.