САМО В ПИК! Росен Петров пред медията ни за речта на Румен Радев, как ще продължи своя път БДЦ на изборите и реакцията на парламента срещу Шоуто на Слави

Интервю

САМО В ПИК! Росен Петров пред медията ни за речта на Румен Радев, как ще продължи своя път БДЦ на изборите и реакцията на парламента срещу Шоуто на Слави

106262
на 21.01.2017
САМО В ПИК! Росен Петров пред медията ни за речта на Румен Радев, как ще продължи своя път БДЦ на изборите и реакцията на парламента срещу Шоуто на Слави

Последвайте ни в Google News Showcase

Росен Петров е първи мандат депутат от групата на БДЦ. Той е един от най-диалогичните, качество, което повечето политици вече са загубили, дали заради дългото си време в политиката или заради интереси, но острият тон е все по-често срещан. Свидетели станахме на това и след речта на Румен Радев. 43-то Народно събрание вече остава в историята, но се задават нови парламентарни избори. За това какво следва от тук нататък и как трябва да се промени политическото мислене у нас потърсихме за коментар Росен Петров. Човекът работил дълги години със Слави Трифонов, шоуменът изрекъл едни от най-тежките и грозни обиди в национален ефир към народните представители.

WINBET – най-голямото разнообразие от игри и джакпоти! (18+)

препоръчано

Интервю на Гергана Ингилизова

 - Г-н Петров, редица народни представители се изказа за речта на президента Румен Радев, как ви се стори тя на вас?

- В политиката обикновена има едно такова правило, че се дават 100 дни, ние не му дадохме и 10 минути. За мен репликата към депутатите „имате още една седмица” не беше особено уместна, но   със сигурност ще бъде много харесана от хората. У нас има силно негативно отношение към депутати въобще независимо от кой политическа сила са.  Иначе очаквах , че речта на президента Радев ще е по различна. По кратка и повече  в стила на американските президенти. Видяхте вчера за какво говори Тръмп.  Техните речи винаги са по-философски, за принципите, които обединяват нацията, те никога не влизат в прекалена конкретика, те говорят за оптимизъм, за това, което прави една нация по-силна от другите. Очаквах от него да говори повече за нещата, които могат да ни обединяват, да ни водят напред.Очаквах  от него да се обърне обърне и към заветите на историята ни, към заветите на Левски, Ботев....Стефан Стамболов, да се обърне към нещата, които обединяват българите.

У нас президента има специфична роля.Той олицетворява единството на нацията и смятам, че Радев като човек с военна закалка, учил в такива престижни места бързо ще осъзнае какъв стил на поведение трябва да има. В нашата Конституция е залегнало едно голямо противоречие. Аз съм говорил с много от създателите й. От една страна българският президент е институцията е създадена, за да олицетворява държавното достойнство на България, да е символ на държавността и националното единство,от друга страна начинът по който си избираме президентът,винаги го вкарва в едно тежко политическо говорене. По време на кампанията се говори се пенсии, образование, заплати което го вкарва в една политическа плоскост. Битката е политическа, а функцията му после е над политическа, партийния кандидат трабва да стане надпартиен президент.

- Вие видяхте ли червени нюанси в речта на Румен Радев?

- Червени нюанси не. Той реално каза истинските проблеми, а проблемите ни –не са нито червени, нито сини. Те са общи. Различното развитие на регионите, едните изостават за сметка на други, южната част на страната за сметка на северната, разликата между селото и градът е огромна. За какво образование може да говорим, наскоро имаше гола снимка на директор. Не е страшно, че има гола снимка на директор, проблемът е, че образованието ни е голо. Може ли 41 процента от учениците на 16 години да са функционално неграмотни, да не разбират какво четат.

- Учителите обвиняват тези, които пишат учебниците, някъде може би се размива отговорността?

- Докато учителите обвиняват тези, които са написали учебниците, те от своя страна обвиняват учителите, че не могат да преподават учебниците, семействата обвиняват образователната система, че не възпитава децата им, те връщат всичко в семейството, че то не играе основната си роля да възпитава, така попадаме в един омагьосан кръг, от което на пазара на труда се появяват едни 40 процента българи, които били функционално неграмотни. Като цяло перспективите към държавата ни никак не са розови и пред обществото ни също. В демографско отношение сме пред катастрофа. Вякой казват , че ще станем 9 млн., това може да стане в кръга на шегата, ако превземем бързо Македония. Но понеже македонската армия е малко по-добре въоръжена от нашата, може и да стане обратното. Представители на един определен етнос превърнаха раждането на деца в бизнес, в средство за препитание. Без да се противопоставям на хората, аз самият живея в кв. Филиповци, никога не съм имал проблем с ромите, живеем задружно, но накъде отива една държава, където деца раждат деца и това се приема за нещо нормално.

- Това е защото искаме да сме широко скроени, защото го замитаме, защото не може да се оправи или просто защото някой просто не иска да промени нещата?

- Според мен истината е, че не виждаме как може да се оправи и за това го замитаме. По отношение на ромите до момента няма изградена държавна политика. Имаше едно десетилетие на интеграция, което приключи с тотален провал.

- Често обаче обвиняват партиите, че не правят нищо, защото им е важен ромският глас, а не те да са образовани?

- Един голям проблем стои пред така наречените системни партии и това е липсата на приемственост. И едни от огромните достойнства на кабинета Борисов 2, което мога да кажа абсолютно откровено, е, че при него нямаше реваншизъм. Политически назначения може и да е имало, но реваншимъзм нямаше, нямаше гонения въпреки събитията от 2013-2014 година. В администрацията много хора на средно и високо ниво останаха на позициите си и това даде възможност на държавата да се стабилизира и икономиката да отбележи ръст - липсата на реваншизъм. Аз много се надям той завинаги да се изтрие от българската политическа реалност.

Тук е отговорността на големите, както и на малките политически сили да седнат на една маса и да се разберат. Знам, че звучи утопично, но говорим за пет неща. Не е нужно да чуем речта на ген. Радев, за да знаем кои са големите проблеми: демографията, интеграцията на ромите, развитието на икономиката, бедността, образованието. За всичко това партиите трябва да седнат и да решат какви ще са общите преоритети. Държавата да не се развива в песпектива от две  години, и след всеки нов избор да има нов курс.Защото и в следващия парламент може да е патова ситуацията и да се наложи да се отиде на още едни избори. Тогава ще настъпи наистина хаос, който всички предричахме, ако кабинета подаде оставка по-рано.

- Егото ли пречи на тези партии да се обединяват в името на държавата?

- Егоцентризмът им пречи и криворазбрания партиен интерес. А именно в техен интерес е,да има поне елементарно съгласие по някои въпроси, така ще се засили доверието към институциите и политическата система.

- Вие от БДЦ сте една от диалогичните партии в 43-то Народно събрание, как виждате обаче ДПС и патриотите да седнат на една маса?

- Защо да не могат. Патриотите са българска партия, Движението за права и свободи също е българска партия. Знам, че и между тях има известна непоносимост, но тези партии нали са призвани да работят за една държава. Не може да не признаем, че от най-големите достойнства на нашата страна е етническият мир. Защото България преди 27 години беше обречена да има съдбата на Югославия. Читателите може да не помнят, Югославия беше перфектната страна в етническо отношение, с перфектната Конституция. След смъртта на Тито, шест президента се редуваха за по шест месеца,за да може всяка югославска република да управлява... и вижте какво се случи там - една война, един разпад, стотици хиляди убити. Виждате, че и до ден днешен между Сърбия и Косово има огромна пропаст. А това не се случи в България, въпреки че при нас имаше много по-големи предпоставки за това.И аз съм патриотично настроен, дори националистично, но не мога да отрека ролята на ДПС в това. Нали не си представяте, че без тях това щеше да се случи. Може да е най-голямото клише, но ДПС спомогна за това етническия мир да се запази у нас.

- 43-то Народно събрание беше белязано с много скандали, имаше не едно и две сътресения между коалиционните партньори, как обаче бихте оценили работата на народните представители?

- Наскоро ме питаха по шестобалната система как оценявам работата на 43-то Народно събрание и според мен 3.5 е нормалната оценка. Вчера премиера в оставка каза нещо много важно, че всички ние искаме  работата да става бързо, но нещата стават бавно за съжаление. И това действителността с, която аз се сблъсках в Народното събрание. И аз влязох тук с други очаквания, че нещата се решават за нула време, но разбрах какво е работа в комисии, приемането на закон, да работиш с други политически сили...Пред България стоят тежки проблеми и те няма как да се решават бързо. Само който не е бил във властта не оценява цялата тежест на тази отговорност. Аз не съм бил в изпълнителната власт и не завиждам на никой, който е там и трябва да действа в ситуация като Хитрино, бунта в Харманли или да трябва да плати 3 млрд. едните за американските тецове, другите за Белене. Не завиждам на никой, на който му се е паднала такава участ. Защото е лесно да се разсъждава от страни и аз съм го правил като водещ. Най-лесния ми въпрос към политиците е бил „как се живее с 300 лв. на месец?” И те винаги са се затруднявали, но той как да направи така, че да не е 300 лв., как да се стигне до там, че да се оправи икономиката, със закон доход не се вдига. Политиката е много по-сложна от това, което се наблюдава от вън. За това пак повтарям, че трябва да има приемственост.

- Как да стане това, до сега на власт бяха ГЕРБ, ако дойдат БСП как ще стане това?

- Не трябва да има реваншизъм. Властта изхабява бързо, ако преди това ставаше за 4 години, сега с новите медии, социалните мрежи, властта изхабява още по бързо. Много от политиците това не го разбират все още. Един скандал издържа в социалните мрежи и в медиите четири часа и се затрупва от друг. Едно е да упражняваш власт във миналото, в което вестника ще напише днес, пък хората ще разберат на следващия ден, друго е днес когато всичко се консумира на секундата. Както и способността хората да споделят своите виждания и да анализират.

- Вие как виждате предизборната кампания, вече се говори за коалиции, кой с кого евентуално може да управлява, къде се позиционира БДЦ?

- БДЦ се позиционира в центъра, водихме последователна центристка политика. Това са партии, които могат да вземат и осъществят добрите идеи от лявото или от дясното политическо мислене. Добра идея от дясното политическо мислене, макар и въведена от правителството на Станишев е плоският данък. Той осветли голяма част от доходите и допринесе за възхода на икономиката. Добра идея от левия спектър е завръщането на държавната икономика. Без държавност в определени сфери ние няма как да се оправим. Нашата амбиция е за създаване на широк центристки блок, с нормално говорене.

- Кой виждате в този блок?

- Има много формации, не ми се иска да говоря от тяхно име, защото тепърва ще се водят разговори. За мен най-големия урок, който научих тук в парламента е да се говори нормално. Без лични нападки, вадене на зъби и дано да има битки на идеи, въпреки че надеждите са ми малки за това.

- Какво обаче според вас трябва да се промени в 44-то Народно събрание?

- За мен едно от първите неща е да има кворум на парламентарен контрол. Не може в зала да има един министър и един депутат и повече тв оператори, които да ги снимат. Въпросът на депутат от Хасково може да не касае този от София, но това е неуважение към изпълнителната власт. После няма как да очакваме висок рейтинг. Трябва да има уважение към тази институция, тук са крачели велики българи, ние сме далеч от тях, но поне може да се пази достойнството. В тази сграда са взимани съдбовни решения, по времето на Борис III тук се е обединила България.

- Миналата седмица имаше председателски съвет, на който и вие сте участвали по повод обидите на Слави Трифонов към народните представители или по-точно на неговите сценаристи. Редно ли е според вас от национален ефир да се говори по този начин, все пак толкова години сте работил с него?

- Първо не е редно да се говори от национален ефир по този начин, каквито и да са депутатите, второ самата идея да се свика председателски съвет по този повод за мен е абсурдна. Не може Народното събрание да се занимава с едно предаване.Представете си американския конгрес да се занимава с шоуто на Джей Лено. Не може Народното събрание да се занимава с едно телевизионно предаване. Да, езика там е прехвърля границите, колегата Явор Нотев ми чете цялата стенограма с обидите. Езикът е непремерен, но не може едно шоу да се обсъжда от председателски съвет на парламента. Аз се радвам, че и БДЦ, ГЕРБ, БСП и АБВ бяха против да има такава декларация. Представяте ли си абсурда, Народното събрание да излезе с декларация срещу шоуто на Слави. Имам известна представа как би отговорило шоуто на подобна декларация.

- От една срана сте прав, че парламента може би не е добре да легитимира подобно поведение, но вече толкова години се ползва национален ефир за очерняне името на не един и двама политици?

- Аз спазвам една много силна максима и тя е, че няма политик, който да е спечелил битка с медиите. Няма нито у нас, нито в света, медиите винаги ще са по-силни, от който и да е политик. Обаче трябва да се знае и една друга истина, когато медиите  рушат безпределно институциите, те най-накрая убиват самите себе си. Защото политическата система е важна е за функционирането на медиите. За мен понякога по отношение на отразяването на Народното събрание се минава в крайности, не казвам за всички, но съм виждал и такива неща. За това процесът е взаимен –политиците да уважават свободата на словото, медиите да спазват поне елементарно възпитание.

- Казвате уважение, но само преди дни видяхме как Беновска се опита да замери Плевнелиев с ябълка, преди това беше Радев, но този път беше изнесена от НСО.

- Тук смятам, че и Беновска е в правото си да задава въпроси, но и НСО в правото си да реагира. Тя има своето право на журналистическа провокация, НСО има правото на реакция.  Аз лично например не бих направил таково нещо.  Знаете, че тази метафора с ябълките тръгна от Дю Кабан. Тук трябва да отбележим и неговото недопустимо говорене за нас ,което е хиляди пъти по-осъдително от ябълките на Беновска. Защото не си спомням нашият посланик във Франция да е давал оценки за тяхната правосъдна или политическа система. Някой посланици у нас съвсем се разпилщоват. Нека моля да знаят, че ние сме членки на ЕС и НАТО, но сме суверенна държава.

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 18 април - денят носи успех за Телците, Стрелците имат възможност да попълнят банковата си сметка САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 18 април - денят носи успех за Телците, Стрелците имат възможност да попълнят банковата си сметка
ПИК TV x
ИЗВЪНРЕДНО В ПИК TV! Депутатите решават дали ще имат заседания по време на избори. От Възраждане“: Неможачите, които промениха Конституцията, сега искат да я суспендират (НА ЖИВО/ОБНОВЕНА) ИЗВЪНРЕДНО В ПИК TV! Депутатите решават дали ще имат заседания по време на избори. От "Възраждане“: Неможачите, които промениха Конституцията, сега искат да я суспендират (НА ЖИВО/ОБНОВЕНА)
ново
Днес: 32
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК