САМО В ПИК: Сеизмолог №1 проф. Емил Ботев: Очакват се катастрофални земетресения в три балкански държави, но България няма да е сред тях
Усетили сме труса от Румъния, защото имаме високо строителство, допълва професор Ботев
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Земетресението, което разлюля Вранча тази нощ, по никакъв начин не може да се свърже с нашите сеизмични зони и не може да получи развитите. Усетено е основно в крайдунавските градове Русе, Тутракан, Силистра, дори и в Разград. И това , защото там имаме високо строителство. Това каза в интервю специално за ПИК топсеизмологът Емил Ботев. Той е ръководител на секция „Сеизмология” при Националния институт по геофизика, геодезия и география към БАН. Потърсихме го за разяснение до колко трусът от тази нощ може да е опасен за страната ни.
- Професор Ботев, хората могат ли да са спокойни, че след Вранча трусът няма да дойде и у нас?
- Нека да се има предвид, че нашата територия, така да се каже се е освободила от напрежението още в началото на миналия век. Ние тогава сме си „изстреляли патроните”. Но, за съжаление, близко разположените ни зони, както съм подчертавал нееднократно, ще са с различно състояние. Турция - там отдавна се очаква катастрофално земетресение, ще има в Румъния, възможно е да има и в Сърбия, в Гърция задължително ще има. Но тези трусове няма да са свързани с територията на България, подчертавам отново.
- Значи няма опасност от вторични трусове от Вранча?
- Това е от земетресенията,които наричаме дълбоки. Макар и да има доста по-дълбоки - към 700 километра в земната кора. Това е на 100 километра под земната кора. Затова то не може да доведе до сериозни последствия. При тези земетресения няма характерни афтършокови или след трусови поредици. Ако бе като земетресението в Италия, там то бе на малка дълбочина и заради това материалните щети бяха големи.
- Значи ако има някакви материални щети, то се ще са само за територията на Румъния?
- Не, ще ви поправя. И там няма да има такива, защото трусът е на голяма дълбочина. Енергията на това земетресение е някъде 400-500 пъти по-слаба от онова катастрофално земетресение на Вранча през 1977 година, което беше усетено в абсолютно цяла България. Имаше тотална паника, а в крайдунавските градове имаше разрушени блокове.
Сегашното земетресение ние считаме, че въздействието му е много по-слабо в сравнение с предишното от Вранча през 1977. Сега дори не се е стигнало до никакви сериозни безпокойства да не говорим за паника.