САМО В ПИК: Социологът Димитър Димитров категоричен: Гласуващите са 15 пъти повече от протестиращите, улицата не може да решава властта

Интервю

САМО В ПИК: Социологът Димитър Димитров категоричен: Гласуващите са 15 пъти повече от протестиращите, улицата не може да решава властта

57685
на 17.11.2018
САМО В ПИК: Социологът Димитър Димитров категоричен: Гласуващите са 15 пъти повече от протестиращите, улицата не може да решава властта
Автор:   Симо Русев

Free Bet Бонус за специалистите в Спортните Залози на efbet.com (18+)

Държавата се тресе от скандали, а тълпата от улицата, начело с мутри и криминално проявени продължава да оказва натиск върху управляващите. Снощи вицепремиерът Валери Симеонов, подаде оставка и заяви, че решението е негов личен мотивиран избор. "Лично реших да подам оставка и си давам сметка, че срещу мен има медийна кампания", отбеляза политикът. По думите му тази кампания се превръща в пречка за нормалното функциониране на управлението. "Считам, че това е най-правилната постъпка от морална гледна точка да не създавам проблеми на правителството. Протестите използват манипулирани медийни кампании срещу кабинета", подчерта политикът.

препоръчано

Групи протестиращи от цялата страна обявяват в социалните мрежи, че се самоорганизират за грандиозни шествия и блокади. Очаква се окупация на Народното събрание и Министерския съвет през уикенда. В постовете се призовава президентът Румен Радев да суспендира Конституцията и да обяви извънредно положени за сваляне от власт на легитимното правителство на Бойко Борисов. Потърсихме за коментар социолога и университетски преподавател Димитър Димитров.

- Г-н Димитров, заканите за окупации и блокади на Народното събрание и Министерския съвет утре реално рискови ли са за социалния мир, организиран и от кого е този протест?

- Има много възможни отговори на този въпрос. Протестиращите пряко сили обаче са само двайсетина хиляди души или дори по-малко. Тези, които гласуват на избори, са 15 пъти повече - 3 300 000. Няма как управлението в една държава да бъде решено от 10, 15 или 20 000. Между другото, не съм против протеста. Често той има много рационални и ясни послания.

Случаят с Валери Симеонов е добра и нагледна илюстрация за това, че има поводи, които заслужават протест. Само че не може да има протест, който започва с лозунга „Да сменим системата!“, защото не става ясно за коя система, нито пък „Да спрем демографската катастрофа!“ Тя се спира с работа по конкретни политики.

- Имат ли основание и подлежат ли на реализация призивите за извънредно положение и суспендиране на Конституцията от президента Радев?

- Това е най-лошото възможно нещо, което може да се случи на България. То евентуално би могло да бъде мотивирано от някакви външни сили, но не мисля, че в страната, вътре, има разумни политици, разумни гласове, които въобще биха се ангажирали с подобен призив. Често се отива отвъд здравия разум.

Илюстрация е обръщението на президента, в което фигурираше позоваване на 29 години преход. Никъде по света преходът не може да бъде 29- годишен. Както и да го разглеждаме, в България преходът е бил до 1991 г. В краен случай до 1997-а, ако се вземе пред вид важността на това да изберем наднационалната общност, към която ще принадлежим. Т.е. НАТО и Европейския съюз. След това има нормално функционираща демокрация с тази уговорка, че в рамките на този начален етап държавата два пъти е фалирала и сме стартирали от равнище, близко до нулата. Сега може да се огледаме и да сравним тогавашните цени и заплати, както и всичко останало, със сегашните, за да разберем какъв е смисълът от демокрацията.

- Има вече анонс за предстояща среща между премиера Бойко Борисов и президента Румен Радев, на която двамата да си говорят за корупцията. Дали такава среща би могла да тушира обществените напрежения, като се стигне до финализирането на протестите?

- Със сигурност една такава среща не може да даде резултат, който да има непосредствен и незабавен ефект. Борбата с корупцията е много дълга тема. В нея основно място заема независимата съдебна система. Няма как да преборите корупцията, ако нямате системното усилие на съдебната власт с всичките и компоненти – съдилища , прокуратура. По-скоро това ще бъде нов повод да се свали напрежението.

- Защо са тогава, какъв е смисълът от призивите за смяна на системата?

- Тези призиви ми приличат на призивите пожелания „искам да съм млад, красив, богат и здрав“. Това е хубаво, но принадлежи към жанра „мечти“. ГЕРБ не са в положението от 2013 г. Много са причините, но има един хубав признак, по който можем да разграничим тези две състояния – тогава видимото на повърхността бяха множеството самозапалвания, изключително потискащи и потресаващи. Сега, слава богу, е в много поносими граници. Не мисля, че нещо ще се случи в неделя, но тези, които са организатори, да си берат гайлето. Нищо по-лошо не може да се случи на България от този тип нестабилност.  

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Вижте ексклузивния хороскоп на Алена за 19 март САМО В ПИК: Вижте ексклузивния хороскоп на Алена за 19 март
ПИК TV x
САМО В ПИК TV! Социологът Мира Радева: Бойко Борисов е с най-голям политически опит, разбирам защо не е обичан, но алтернативата е едни вдетинени 40-годишни мъже (ВИДЕО) САМО В ПИК TV! Социологът Мира Радева: Бойко Борисов е с най-голям политически опит, разбирам защо не е обичан, но алтернативата е едни вдетинени 40-годишни мъже (ВИДЕО)
ново
Днес: 48
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК