САМО В ПИК! Социологът доц. Антоний Гълъбов: Политическата школа на БСП деградира - България спечели от усилията на Борисов! Има сили у нас, които не искат страната ни да е силна в ЕС, те са мотивирани и финансово
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Политическата школа на БСП деградира. Това мнение изрази ексклузивно пред ПИК социологът доц. Антоний Гълъбов. Потърсихме доц. Гълъбов относно Срещата на върха за Западните Балкани, опитите на БСП да яхне протеста на превозвачите, както и вътрешнополитическите очаквания след края на председателството.
Интервю на Асен РАШКОВ
- Доц. Гълъбов, как премина Срещата на върха ЕС-Западни Балкани през Вашите очи?
- Общата оценка е положителна. Искам да разделя тази среща на две части - първата е резултатът от усилията през тази една година, през която България успя да изведе тази тема като важна за европейския дневен ред, и втората част, която всъщност е началото на един нов етап, в който зависи от усилията на всички ни до каква степен ще успеем да реализираме българските интереси.
Става дума за доста конкретния финансов ангажимент през следващите години. На прага сме на проекти като общата газова връзка със Сърбия, като ангажимента за изграждането на железница до Скопие. Всичко това са важни неща за българския интерес не само за страните от Западните Балкани.
В тази връзка оценката може да е само положителна.
- Не такова е мнението обаче на лидера на опозицията Корнелия Нинова. Наблюдавате ли опит да се очерни и омаловажи тази среща и усилията на премиера Борисов?
- Бих искал да припомня на Корнелия Нинова деня преди Срещата на върха, когато се проведе среща на Партията на европейските социалисти (ПЕС), и оценката, която получи нейната позиция от ПЕС.
Много е важно да си дадем сметка, че БСП излиза все повече и повече извън европейската политическа перспектива. Така че оценката на политическата партия, която се движи извън собственото си европейско семейство, едва ли има значение.
- Как определяте този опит за омаловажаване на тази среща?
- Той е повсеместен. Има такова усилие. Добре е, че то се оказва недостатъчно ефективно, тъй като вчерашната среща и предшестващия ден дадоха доста конкретни резултати. Усилията да бъде потопено това събитие или да бъде омаловажено засега не дават резултат. Но тези усилия ще продължат, в това няма никакво съмнение.
Има сили в България, които не желаят страната ни да излезе силен и ефективен участник в европейския процес. Тези сили са мотивирани по различен начин, включително и финансов. Става дума за опасен тип политическа корупция. Време е най-после, след като отмине европредседателството, да си дадем сметка кой къде се позиционира в този политически процес.
- Днес вицепремиерът Каракачанов каза, че необходимо национално обединение, когато се правят такива исторически срещи. Според него именно заради тези опити за очерняне губим имидж и авторитет пред Европа. Споделяте ли мнението му?
- Така е. Това е много важна задача на политиците в момента - да преведат към собствените си общества на разбираем всекидневен език какви са конкретните резултати от тази среща. Тук говори не само за българските политици, но и тези от Западните Балкани и Европейския съюз.
Политиците до този момент заявиха воля. Следват бизнесът, който трябва да започне да реализира тези проекти и да привлича финансиране, и, разбира се, най-важното са комуникациите и готовността хората да подкрепят с разбиране и информираност подобно действие.
- Освен Срещата на върха вчера се проведе и протест на превозвачите. Около този протест се получи малко странна ситуация - БСП обвини правителството, че не защитава интересите им, а пък самите превозвачи благодариха на кабинета за усилията и подкрепата. Имаше ли опит този протест да се яхне от опозицията?
- Разбира се, и то с много примитивен опит. Политическата школа на БСП деградира. Това е много примитивно използване на дневния ред на новините, за да може при всеки повод да се търси възможност да се каже нещо.
Ако трябва да се върнем назад към фактите, при първото посещение на президента Макрон в България, той постави този въпрос. Това беше през лятото на миналата година във Варна. Още тогава българското правителство заяви, че е в контакт с българските превозвачи и ще преговаря и по тази тема. Така че има постоянен ангажимент към превозвачите и той беше потвърден не само от министъра на транспорта и министър-председателя, а и от френския президент, германския канцлер и останалите участници в срещата.
Няма основания да се смята, че дори и за кратко правителството се е оттеглило от защитата на интереса на превозвачите.
- Как очаквате да приключи това напрежение с превозвачите?
- Смятам, че ще бъде постигнат напредък по отношение на отделни искания. Някои от тях наистина звучат нелепо и неадекватно. Ще имаме смекчаване на тази тежка рамка, която в началото беше поискана, не на последно място с чисто европейски аргументи. Важно е каква цел ще бъде постигната, а не какви процедури ще се следват. Ако целта е да се постигне равно заплащане за равен труд, то тогава всички останали конкретни норми могат да бъдат предоговорени, така че да бъдат постижими.
- Срещата на върха приключи, българското председателство също е към своя край. Очакваме резултати от тази среща във външнополитически план, но как виждате вътрешнополитическата краткосрочна обстановка?
- Председателството изигра много силна стабилизираща роля по отношение на правителството. Основният риск в момента пред управляващите е да загубят ритъма, който имаха досега. Това би било риск. Би било риск, ако намалят темпото, ако бъдат рязко сменени приоритетите, ако активната европейска работа бъде занемарена. Тогава правителството би било изложено на по-голям политически риск. Не очаквам обаче до края на годината да се стигне до ситуация на предсрочни избори.