САМО В ПИК: Съмнения, че карантината на Киро е дипломатическа болест
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Ако след вчерашното заседание на КСНС всички се питаха защо събраните политици от Румен Радев обсъждат 6 часа нещо, което отпреди 5 години се знае и дори има решение на Народното събрание, взето с пълен консенсус, след днешното карантиниране на премиера Кирил Петков заради контакт със заразения с COVID-19 Никола Минчев всякакви въпроси отпадат.
Тази карантина на "Просто Киро" означава едно - че на 18 януари няма да може да замине на планираното от него посещение в Северна Македония по случай 30-годишнината от първото й признаване като независима държава, направено от България.
Казано на дипломатически жаргон, Кирил Петков пипна "дипломатическа болест". Тоест намери си незаобиколим повод да не ходи в Северна Македония.
На това място ще припомним, че почти нямаше дипломат или наблюдател, който да не обяви, че посещението на Петков в съседната ни държава на фона на сложните отношения помежду ни и ветото на България за започването на преговорите й с ЕС, е груба дипломатическа и държавническа грешка. Най-грубо казано, защото не България иска да влиза в ЕС и това да зависи от Северна Македония, за да й ходим на крака, а обратното и посещението трябва да е в обратната посока.
След вчерашния КСНС шефката на парламентарната група на ГЕРБ Десислава Атанасова също заяви, че са задали този въпрос на Петков, а той отговорил, че това щяло да бъде "посещение на добра воля".
Но въпросната карантина на Петков обяснява и още нещо - защо от "посещение на добра воля" пишман премиерът премина към "дипломатическа болест"?
Много просто. Както да въртим и да сучем, Румен Радев и събраните при него политици нямат какво да обсъждат в течение на цели 6 часа по гласуваната от парламента позиция на България за членството на Северна Македония в ЕС и след това да я препотвърдят, освен ако в течение на тези 6 часа някои от тях не са се опитвали да я променят, смекчат, осучат, замажат и пр.
Десислава Атанасова, като единствената дала изявление след края на 6-часовото заседание, на три пъти се направи, че не чува въпроса дали това е правено и дори след като най-сетне го чу, пак не отговори. А старото правило гласи, че когато един отговор е нито "да", нито "не", значи е ДА.
Само че номерът явно не е минал. Сценарият не е сработил. Имало е отпор. И сега Кирил Петков няма какво да прави в Северна Македония. Защото още преди Румен Радев да го курдиса заедно с авера му Асен Василев във властта, Херо Мустафа направи пътека до президентството, а двамата харвардски аферисти - до американското посолство. И всички до един знаехме, че един от ангажиментите и на двамата е промяната на позицията на България за членството на Северна Македония в ЕС.
Това е и причината Петков да изпрати в съседната ни държава да подготвя посещението му най-върлата застъпничка на тази промяна и - забележете! - вече негова съветничка Весела Чернева - авторката на фразата: "Ние принизихме нашите съседски отношения и диалози с Македония до исторически спорове, което само по себе си е недопустимо в преговорния процес. И ветото ни поставя в ъгъла на проблемните държави в ЕС, като Полша и Унгария".
Резил! Меко казано. А твърдо - национално предателство.
Но след вчерашния КСНС това просто няма как да стане. Поне официално. Така че "Просто Киро", може би за пръв път откакто стана премиер, взе правилно решение - да се поболее от "дипломатическа болест" и, след като прегази Конституцията и законите, поне да не гази демонстративно националните ни интереси.
Така лека-полека, с COVID и без COVID всичко ще си иде на мястото. Както и всеки, откъдето е дошъл.