САМО В ПИК: Сътресенията в ППДБ, заради които коалицията виси на косъм. Козът за оцеляването им държи...
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Преломна за "Продължаваме промяната" - "Демократична България" и последната година, в която партията на провалилите са политици от Харвард и десните сили отбелязват в коалиция, е на път да се окаже 2024 г. Годината им тръгна с избухналия в началото на януари "Чаталджагейт", премина през два парламентарни вота, в които избирателите им показаха червен картон, а завърши с разцеплението на коалицията при гласуването за избор на председател на Народното събрание и последвалите преговори за съставяне на правителство с ГЕРБ-СДС.
На 10 януари сайтът "Бърд" публикува шокиращо разследване - бившата фирма на финансовия министър Асен Василев "СТВ Контълтинг" е с блокирани сметки заради иск на американския гражданин Себастиан Бертшнайдер за 5 милиона лева.
Купувач по сделката се оказа фирмата на Станислава Арнаудова, по-известна с прякора си "Кралицата на винетките" - посредник, прибиращ 7% от всяка винетка. На 7 септември 2023 г. фирмата продава недвижимото си имущество - дворното място и 5 имота в сграда на ул. "Чаталджа" 3 в София за близо 3 млн. лв. на "Кралицата на винетките" Станислава Арнаудова, и 3 месеца по-късно фалира. Така бившият офис на "Промяната" бива спасен и не попада в ръцете на Бертшнайдер, който си търси обезпечение за предоставен заем в договор, подписан от Асен Василев, в който "СТВ Консълтинг" се е задължила да отговаря безусловно за всички дадени суми, включително като учреди ипотека върху имоти за вземания на кредитора.
Арнаудова сключва сделка и с Даниел Лорер за имота в сградата, който е негова собственост. Бившият министър на иновациите ги продава с огромна печалба от 1.5 милиона лева в същия ден като "СТВ".
Три месеца след сделките ППДБ внесоха предложение в деловодството на Народното събрание за промяна на комисионната, която получават фирмите, продаващи винетки - да се намали от 7% на 3%. На 16 януари парламентът прие законопроекта на първо четене. Още в първите дни на скандала и Василев, и Лорер отрекоха да има нещо съмнително в сделката.
Под знака на "Чаталдгажейт" преминаха първите два месеца на годината, а в края на февруари коалицията се раздели и с властта, след като ротацията на правителството "Денков-Габриел" се провали с гръм и трясък. След деветте, любезно предоставени им от ГЕРБ-СДС месеци, в които ППДБ управляваше държавата, оценката за това как са се справили, им дадоха българските избиратели на изборите на 9 юни.
На тях коалицията бе големият губещ. ППДБ записа записа най-слабия си резултат на парламентарни избори до момента, като се срина до трето място и на националните, и на европейските избори. Кирил Петков, Асен Василев, Христо Иванов и ген. Атанасов загубиха над половината от гласовете, получени на изборите в предходната 2023 г. В числа погромът за "Промяната" и "Демократична България" изглеждаше по следния начин: 621 069 от 2 април 2023 към 307 848 на 9 юни. Подкрепата за "добрите сили" се срина не само на национално ниво, но и в София, където коалицията е най-силна.
И вместо в коалицията да последва вълна от оставки, само лидерът на "Да, България" Христо Иванов бе този, които пое отговорност за слабите изборни резултати. Председателят на ДСБ Атанас Атанасов пък поиска доверие от своята партия, и призна, че "ние се провалихме в процеса на удовлетворяване на очакванията на собствените ни избиратели". Единствената реакция на ПП дойде от Кирил Петков, който от срам почти си зарови главата в пясъка с няколко реда във Фейсбук, където съобщи, че партията ще се събере, за да "осмисли новата ситуация в дълбочина".
Слабите резултати засегнаха предимно "Демократична България", а знакови политици останаха извън 50-то Народно събрание. Затова и в навечерието на октомврийските избори бе на кантар дали коалицията ще оцелее или ДБ най-накрая ще се отцепят от "Промяната", които теглят лодката им към дъното. За няколко седмици съюзът висеше на косъм, но след много условности, компромиси и драми около реденето на кандидат-депутатските листи, Изпълнителният съвет на "Да, България" в крайна сметка взе решение партията да остане в коалицията. Поставиха дори и обща цел - да генерират поне 100 хиляди избиратели от общо 300 000 загубени на предходните избори.
За никого не бе изненада, че изборите на 27 октомври отново бяха спечелени от ГЕРБ-СДС. ППДБ си върнаха над 17 000 гласа в София и останаха първа сила в столицата, но това не бе достатъчно, за да възстановят щетите върху резултата си преди кабинета "Денков-Габриел". От столичните 23-ти, 24-ти и 25-ти МИР дойдоха почти 40% от всички подадени гласове за коалицията. Но изводът, който трябваше да си направят в нея, бе следният: Обединението на ПП и ДБ видимо е било работещо решение през 2023 г., но вече не може да мобилизира стария си потенциал. Естествено, план максимумът за 100-те хиляди гласа не бе реализиран - успяха да върнат доверието само на 39 хил. души.
Отявлено противобойство демонстрираха "Промяната" и "Демократична България" в първите седмици на 51-ия парламент, който в кански мъки си избра председател в лицето на Наталия Киселова. Вътрешно-коалиционните битки избухнаха заради желанието на ПП да се влезе в мнозинство с "Възраждане" за предложения от ИТН временен председател - Силви Кирилов. Това от една страна доведе от изключването на противниците на тази идея - Явор Божанков и Даниел Лорер от ПП и отказа на ДБ да бъдат отстранени от парламентарната група, и от друга - до напрежение между "Промяната" и демократичните сили.
Напрежението се покачи до червено и с помощта на "Възраждане", които вбиха клин в коалицията с разкритието, че зад гърба на "Демократична България" Кирил Петков ги е агитирал за издигнат Бойко Рашков за председател на парламента.
Тихите коалиционни войни ескалираха в последния месец на годината, в който съпредседателят на "Продължаваме промяната" Асен Василев отправи директна заплаха към партньорите си, че ако пристъпят към разговори за съставяне на правителство с ГЕРБ, без Борисов да е подписал декларацията за санитарния кордон около Делян Пеевски, това ще влоши окончателно отношенията в коалицията.
Въпреки заплахите - преговорите са факт! А техният развой се очертава ключов за това ще остане ли в историята коалицията между "Промяната" и "Демократична България". Предстои да разберем отговора на този въпрос буквално до дни.
Козът държи Бойко Борисов...