САМО В ПИК! Тома Биков с експертен коментар: Борисов жъне успех след успех за България! Речта му за Шенген защитава националния ни интерес
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Премиерът Бойко Борисов изнесе ключова реч по време на откриването на българското европредседателство на Съвета на ЕС в Брюксел вчера и заяви с високо самочувствие на европейски лидер интересите на България по отношение на влизането в Шенген и мигрантската криза. За коментар на посланията му потърсихме депутата от ГЕРБ Тома Биков, който експертно разясни посланията на премиера пред лидерите на ЕС.
- Г-н Биков, как оценявате речта на Бойко Борисов по време на историческото събитие снощи в Брюксел – откриването на европредседателството? С голямо самочувствие сякаш като на важен европейски политик той очерта интересите на България и каза, че не е правилно, че още не сме в Шенген…
- Именно, със самочувствие, което е напълно оправдано – на успешен премиер, на страната, която успешно се справя с опазването на границите на ЕС и покрива всички изисквания на Шенген, докато много други страни, които са в него, се провалиха.
Всички признават, че България се справи в една много тежка ситуация, когато на външната граница на Европа трябваше да преодоляваме голяма мигрантна криза. Няма държава в Европа, която да не признава това. Докато редица членове на Шенген се провалиха и то точно в тежките моменти. Защото това е Шенген – да работи в тежките моменти, когато има натиск. Когато е спокойно и си член на ЕС, Шенген не променя живота на гражданите. Той е инструмент, който спомага да сигурността на Европа в тежките моменти.
Ние показахме, че можем да пазим сигурността и сме готови технически. Оттам нататък, ако някой в Европа има политически мотиви да спира България по отношение на интеграцията към Европа, това може да даде резултат и в нашата вътрешна политика.
По този начин биха могли да се подхранят евроскептични настроения, недооцененост и антиевропейско говорене. В това отношение Европа е длъжник на България. Ние две години успявахме да се справяме с тази криза, за разлика от Гърция, например. Там мигрантите минаваха все едно няма граници.
- В този смисъл е основателно наистина и самочувствието на Борисов и как прогнозирате да се развие този въпрос?
- Напълно основателно е и виждаме, че гласът му се чува. Да не говорим, че ние имахме и много правилна и бърза реакция по отношение на мигрантския въпрос. Докато други държави се колебаеха в политиката си и обмисляха дали няма да е по-добре да пуснат хората в страните си, ние имахме ясна позиция, че трябва да пазим границите си и започнахме да строим ограда. Бързо взехме решение, пратихме армия и полиция и успяхме да се договорим с Турция от тук да не минава мигрантски поток. Това е заслуга на Борисов и на България.
А в някои доста по-развити държави от нас, където не можеха да вземат решение, виждате какво стана, какви терористични атаки последваха и някои дори са в извънредно положение.
- Посещенията на Виктор Орбан и на Курц в България някакъв завой на Борисов към Вишеградската четворка и по-консервативните сили в ЕС ли е, заради тази неправда с Шенген?
- България не прави завои. Ние имаме една и съща политика от няколко години и тя е насочена към следване на националния интерес и в тома отношение Борисов жъне успех след успех. Този национален интерес е в синхрон с интересите и на Европа така, както ние виждаме европейския интерес. В този смисъл България общува с всички фактори в ЕС – и с Вишеградската четворка, и с Германия и Франция, и с останалите страни.
Това е един от големите позитиви на нашата външна политика в момента – че ние не сме си сложили ограничения. Затова имаме добри отношения и с Турция, и с Русия. Затова не случайно преди два дни говорителят на руското външно министерство Мария Захарова излезе с изявление, в което каза, че отношенията между България и Русия са много добри. Това е политика, която ние следваме – България да има добри отношения и със съседите си, и на Западните Балкани, и в Европа. Така имаме и самочувствие да казваме какво мислим и на държави, които имат претенциите да са по-значим геополитически фактор.
Успех и на Борисов, и на България респективно е, че можем да говорим с всички, не си затваряме врати, а обединяваме. Така можем да работим за националния интерес и това е прагматична политика.