САМО В ПИК: Ултиматумът на БСП пести 220 бона месечно на данъкоплатеца - депутатите на Корнелия Нинова ще взимат 1100 лв. заплата, без да ходят на работа
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Непредвидената ваканция, която Корнелия Нинова спретна на БСП, като принуди депутатите си да не ходят на работа, ще спести на парламента и на държавния бюджет минимум 217 038 лева на месец, разузна ПИК. Такава е минималната равносметка при отсъствието на общо 79 народни представители от парламентарната им група.
Въпреки обясненията на червената лидерка, че народните избраници няма да получават никаква заплата, според правилника на Народното събрание, ако един депутат не ходи на работа безпричинно, той все пак взема 1/3 от чистата заплата. Тя е 3540 лева, което значи, че червените ще получават над 1100 лв. чисти пари, без да ходят на работа. Ако се откажат от тези пари, както е редно, от БСП ще спестят на хазната цялата сума от 325 887 лева. Нинова обаче не е обявила, че ще се откажат от цялата си заплата, след като не работят.
Червените кръшкачи от работа не уточниха и какво ще правят с безотчетните пари, наричани още "за представителни нужди", които възлизат на 2000 лева на депутат и дали ще си ги взимат. За парламентарната група на БСП това прави 158 000 лева месечно за 78 души. С тях народните избраници плащат на секретарки и сътрудници и ги използват за други цели от сорта на "сватби и погребения".
Ако се откажат и от тези пари, понеже няма да имат парламентарна дейност и съответно нямат нужда от сътрудници и секретарки, можеха да спестят на бюджета близо 400 000 лева, ако към тях се прибавят и бензина, амортизацията на колите и шофьорите, от които Нинова обяви, че се отказват.
Разтърсващата сума се формира от чистата заплата на депутатите - 3540 лева, и надбавките, които получават за участие в комисии в размер на 10% като редови членове - тоест, 351.90 лева, или общо 3891 лева.
Шефът на парламентарната група, в случая Корнелия Нинова, и председателите на комисии обаче получават 35% надбавки от чистата заплата, което прави 4806,95 лева.
БСП има трима председатели на комисии - Петър Кънев, Антон Кутев и Кристиян Вигенин. 17 пък са зам.-председатели на комисии, чиито надбавки са 30% от чистата заплата, а това прави 4631 лева, изчисли ПИК. Един червен депутат - Желю Бойчев, е и председател на временна комисия, чиито надбавки са 5% от депутатската заплата.
Общата сума от спестеното от бюджета от липсата на БСП е даже по-висока, защото някои от депутатите участват в работата на две комисии и това също увеличава надбавките им.
Нинова за втори път прави врътката с напускането на парламента, но през септември миналата година обеща, че на работа ще ходят по 20 червени депутата. Те обаче винаги бяха повече в пленарната зала и някак неусетно и тихомълком всички се завърнаха на банките, именно за да си получават пълните заплати.
Тогава от "Позитано" 20 обявиха, че ще компенсират депутатите си от партийната субсидия. А още на другия ден, след като Нинова обяви, че отиват "при народа", заведе депутатите и активистите на БСП на хипер луксозен и скъп СПА хотел в с. Баня, което ви показа ексклузивно ПИК TV. Там повечето присъстващи обясняваха, че са поели разходите от джоба си, но някои от тях обявиха пред камерата на ПИК, че си носят командировъчни.
Мистерията около сериозната сума, която бе потрошена в скъпарския хотел, тъй си остана неразгадана. Това едва ли би представлявало интерес за някого, ако парите не се вземаха от държавния бюджет чрез т.н. партийна субсидия, която е 11 лева на получен глас.
Тъй като на последните парламентарни избори БСП се класира втора с 955 490, нейната субсидия възлиза на 10 510 390 лева годишно.
Тъй че с последното си решение отново да кръшка от работата си в парламента, за която са искали доверието на избирателите, Нинова прекрасно се вписва в сметките от времето на социализма, когато икономистите изчисляваха, че държавата губи много по-малко, когато предприятията не работят, отколкото, когато работят.