САМО В ПИК: Финансистът Емил Хърсев с ексклузивен детайлен анализ пред медията ни на Бюджет 2019 - ето как ще растат заплатите
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
След 17 часа дебати, депутатите приеха най-важния закон – бюджета за следващата година. Премиерът Борисов при представянето му го определи като най-щедрия изобщо в историята на България. Традиционно, опозицията не го хареса, а по някои от точките избухнаха и разгорещени дебати. Сред тях бяха парите за Здравната каса, пенсиите и минималната работна заплата. Агенция ПИК потърси за детайлен анализ на Бюджет 2019 финансиста Емил Хърсев.
С него разговаря Ивайло Атанасов:
- Г-н Хърсев, каква е рамката на бюджета? Всички го определят като щедър, като най-добрия, който някога България е имал. Така ли е това наистина?
- Абсолютно очевидно е, че този бюджет, който беше приет, е съставен по същата методология, по същите принципи, които страната следва почти без изменение почти вече 15 години. Да, той е с най-висока норма на разходи от бюджетите, които през последните години сме имали. Дали това е хубаво – много от тези оценки хубав, лош, в икономиката нямат съдържание. Това е възприятието на нещата на страничния наблюдател. Ако да харчим много е хубаво, то да – хубав е. Тъй или иначе, икономиката не познава морални оценки.
- Според вас като финансист, правилно ли са разпределени парите по пера?
- Точно това е политиката – да разпределиш харчовете на държавата по пера така, че да следваш политиката, която народът те е избрал да провеждаш. Разпределението винаги е плод на политически компромис.
- Стигнахме и до може би най-щекотливата тема по време на дебатите – парите за здраве. Корнелия Нинова заплаши, че ще сезира Конституционния съд, защото с бюджета на Здравната каса ще се променят 18 разпоредби.
- За първи път т.нар. бюджетна панделка си спомням да не е приемана без изменение на законови актове от 1993 г. Всяка година го има. Как да ви кажа – това е то политиката, това е то истинската, реалната политика. Така се прави. Не съм запознат с практиката в други държави, но у нас това се прави от 1993 г. и всеки път виждаме едно и също нещо – заедно със Закона за бюджета се променят и актовете, от които зависи спазването на тази линия, която е вградена в бюджета.
- Опозицията предложи минималната заплата веднага да стане 640 лв. Тази сума е заложена в програмата на ГЕРБ до 2023 г. Възможно ли е това сега да се случи?
- Аз предполагам, че много по-бързо ще се стигнат тези стойности над 600 лв. като минимално трудово възнаграждение. У нас през последните години работната заплата расте много бързо. В цяла Европа има едно непрекъснато растящо търсене на труд, на работници и работна ръка. Оттам вече конкуренцията за работна сила е трансгранична и България не трябва да изостава. Работодателите трябва да плащат повече, за да получат работници, иначе те ще търсят своето препитание зад граница. Това е положението. Аз мисля, че по-бързо ще нараства работната заплата, поне докато достигнем типичните за Европейския съюз нива.
Подобно бързане на политиците да обещават и с административни средства, като решенията за минималната работна заплата, да форсират икономическите процеси, може само да нанесе много щети на икономиката. Опасно е, защото не можеш да изтупваш брашнения чувал и толкова бързо да изтискваш доходите на бизнеса в посока към заетите. В икономиката всичко се пребалансира и резултатът накрая е по-лош от това бързане.