САМО В ПИК: Шефът на "Антимафия" Пламен Георгиев с шокиращи разкрития след скандалното решение на ВКС и Лозан Панов: Амнистират милиарди незаконни пари, които иначе влизат в бюджета! Спестиха 2 млн. лв. и на Христо Бисеров

Интервю

САМО В ПИК: Шефът на "Антимафия" Пламен Георгиев с шокиращи разкрития след скандалното решение на ВКС и Лозан Панов: Амнистират милиарди незаконни пари, които иначе влизат в бюджета! Спестиха 2 млн. лв. и на Христо Бисеров

137557
на 11.12.2018
САМО В ПИК: Шефът на Антимафия Пламен Георгиев с шокиращи разкрития след скандалното решение на ВКС и Лозан Панов: Амнистират милиарди незаконни пари, които иначе влизат в бюджета! Спестиха 2 млн. лв. и на Христо Бисеров
Автор:   ПИК

Тук можеш да видиш най-новите казино игри от efbet (18+)

Върховният касационен съд в лицето на Лозан Панов сложи чадър над корупцията. Това е обощението на експерти след като в петък стана ясно, че ВКС е излязло с тълкувателно решение на антикорупционни закон, както ПИК съобщи.

препоръчано

Според висшите магистрати на Панов, наказателните дела са обвързани с отнемането на незаконно придобито имущество и когато първото се прекрати, то автоматично отпада и второто и така десетки милиони, а дори милиарди левове се амнистират, вместо да влязат в бюджета.

Потърсихме председателят на КПКОНПИ Пламен Георгиев, който алармира за задаващата се опасност, а първото решение за опростени 2 милиона лева вече е факт. Вчера съдът реши, че бившият заместник предсдетален на Народното събрание Христо Бисеров ще си спести близо 2 милиона лева след тълкувателното решение на Лозан Панов и ВКС. Това са пари, за които няма доказан произход и трябваше да бъдат отнети и да влязат в хазната.

Ето какво заяви пред репортер на ПИК председателят на КПКОНПИ Пламен Георгиев. 

Интервю на Гергана Ингилизова

- Г-н Георгиев, вчера съдът е решил да не бъдат отнети близо 2 милиона лева на Христо Бисеров от незаконно придобито имущество. Всичко това става след тълкувателното решение на Лозан Панов и ВКС. Какво се случва, как се стигна до тук - да бъдат върнати пари, чиито произход е вероятно корупционен?

- Вчера беше първото решение след тълкувателното решение от петък. Беше прекратено наказателното дело срещу бившия заместник-председател на Народното събрание Христо Бисеров, което е за 1,921 млн. лева - имущество, за което ние претендирахме за отнемане от него, но предвид тълкувателното решение, съдът прекрати делото, а и нямаше какво друго да направи, защото тълкувателните решения са задължителни.

Но ефектът на това решение беше много сериозен, защото делата за отнемане на имущество на стойност 21 млн. лева ще бъдат прекратени.

Тук искам да подчертая, че това са случаи за незаконно придобито имущество, но поради това, че ВКС реши да ги обвърже отново с наказателната предпоставка, се случва това. Според мен това противоречи на целите на закона.

Но така или иначе това тълкувателно решение се произнесе, че наказателното решение ще е решаващо за изхода и от нашето дело. Сега реално тези незаконни имущества за повече от 21 млн. лева, държавата ще ги изгуби и тези пари се амнистират.

- Може ли да говорим с имена, кой ще спечели от тази амнистия - първият е Христо Бисеров. Прокопиев влиза ли в това число и кой още ще се измъкне?

- Г-н Прокопиев все още има висящо дело, което не е прекратено. В момента извършваме анализ и ще излезем с конкретна и точна информация колко души, какви дела и за какви суми става въпрос.

Важно е обаче да се уточни, че говорим за дела за корупция, за пране на пари, сериозни престъпления, организирани престъпни групи, хора, които по една или друга причина не са осъдени от наказателния съд.

Моето виждане е, че това беше последният остров на държавата - да може да се справи с тези деяния, когато не са събрани достатъчно доказателства за осъдителна присъда. Но като отнемеш парите, за които няма никакво обяснение откъде са, в крайна сметка справедливостта ще възтържествува.

- А не е ли точно това идеята на борбата с корупцията?

- Именно, точно това е идеята и се отчитаха сериозни резултати. Защото ние борехме корупцията на два фронта. Веднъж се осъжда лицето за извършено престъпление, втори път му се отнема незаконно придобитото имущество, но с това тълкувателно решение се сложи прът в колелата. И оттук нататък, когато не се успее да се докаже виновността по наказателното дело - парите се амнистират.

- Това не само, че ви връзва ръцете, но говорим за ощетяване на хазната с милиони, нали така?

- Не с милиони, говорим за сумата от около 3 милиарда лева общо. Така че ако се четат оправдателни присъда за стотици милиони и милиарди, тези пари никога няма да влязат в държавната хазна.

Аз силно се надявам, че законодателят ще реагира, защото в крайна сметка това е тълкувателно решение на съда, което по личното ми мнение не беше интерпретирани правилно според закона. Надявам се законодателят да покаже наистина воля за борба с престъпността и да подкрепи комисията. Защото и от мотивите при приемане на закона стана ясно, че това е гражданска конфискация, вън и независимо от наказателната отговорност. За мен този закон беше тълкуван превратно.

- Шефът на правната комисия Данаил Кирилов е започнал законодателни промени, но докато се случи това, едни милиони ще потънат и няма да влязат в хазната на държавата.

- Вероятно ще има, така е. Дано да са по-малко, защото щетата по тези дела ще бъде трудно обратима.

Дай Боже, час по-скоро парламентът да застане зад нас и тук апелирам към всички народни представители, без значение дали са управляващи или опозиция, всички трябва да покажат кой застава зад нас, зад гражданската конфискация и борбата с корупцията и кой застава зад това тълкувателно решение, което амнистира милиони.

- Без да ви карам да се ангажирате с моите думи, но това тълкувателно решение от страна на ВКС не е ли чадър над корупцията?

- Разбирате, че аз няма как да използвам подобни думи, защото като страна бих могъл да бъда обвинен в пристрастие. Но вие сами може да си направите извода.

За мен това е отнемане на един сериозен инструмент от ръцете на държавата, благодарение на който ние бяхме неколкократно похвалени в мониторинговия доклад на Европейската комисия, като държава, която е предприела сериозни мерки с борбата срещу корупцията, защото имаме освен наказателното преследване и отнемане на незаконно придобитото имущество. А сега всъщност с това тълкувателно решение сме вкарани в задънена улица.

- Антикорупционната комисия установява незаконно придобитото имущество и когато установите престъпление, вие нямате право да арестувате, а сега пък ви се отнема и единствения друг инструмент за действие, защо се прави това и как ще работите?

- Арестуването има връзка с наказателното преследване. Но има кой да арестува. Сега обаче се отнема нещо, което няма кой друг да свърши - ние бяхме единственият орган, който отнемаше парите от богатите, които са незаконно придобити и ги връщаше на държавата. 

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Вижте ексклузивния хороскоп на Алена за 28 март - Близнаците завладени от добро настроение, изкушения дебнат Стрелците САМО В ПИК: Вижте ексклузивния хороскоп на Алена за 28 март - Близнаците завладени от добро настроение, изкушения дебнат Стрелците
ПИК TV x
Топ конституционалистът доц. Борислав Цеков с важни подробности пред ПИК TV: Радев не може да откаже назначаване на министри! Ако никой не иска да бъде служебен премиер, трябва да ни управлява правителството в оставка (ВИДЕО) Топ конституционалистът доц. Борислав Цеков с важни подробности пред ПИК TV: Радев не може да откаже назначаване на министри! Ако никой не иска да бъде служебен премиер, трябва да ни управлява правителството в оставка (ВИДЕО)
ново
Днес: 6
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК