САМО В ПИК: Ще удържи ли кабинетът на шантажа на "Лукойл", или ще продължи да спонсорира режима на Путин
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
"Лукойл" се опитва да плаши със спиране на рафинерията. Важно е както българското правителство, така и Европейската комисия да не се поддават на този шантаж.
Това коментира пред ПИК Мартин Владимиров от Центъра за изследване на демокрацията - независимата организация, която заедно с "Глобал Уитнес" и финландския център за енергийни проучвания "Креа" разкриха мащабна схема, при която от "Лукойл" са нарушавали дерогацията с износ на горива за страни от Европейския съюз и САЩ.
Вчера от рафинерията заплашиха правителството, че заради отнемането на възможността да изнасят нефтопродукти от 1 януари 2024 г. ще се стигне до бързо препълване на складовете заради продукцията, която не може да бъде пласирана, и съответно до спиране на производството.
В тази връзка Владимиров припомня, че дерогацията позволява износа на горива до трети страни само при изричното наличие на екологични рискове от съхраняването на продуктите. Доказателство за наличие на такива не са представени от правителството на Европейската комисия и страните-членки в двуседмичен срок от износа на всеки товар. Дерогацията не е дадена, за да се гарантира голям износ на "Лукойл", а само, за да се покриват нуждите от горива на България.
Енергийният експерт изтъкна защо правителството не трябва да се поддава на шантажа от страна на петролната компания. Според него реакцията на рафинерията от тази сутрин е именно с цел запазване на възможността да печели от износа на евтини продукти, а аргументът за екологичната сигурност не е основан на факти.
"Лукойл може да замени изцяло доставките на руски нефт с алтернативни сортове от 1 януари, 2023 г. Така ще може да изнася колкото си иска продукти навсякъде включително и в ЕС, където да се възползва и от по-високите цени. Ако толкова не иска да замени руския нефт още от 1 януари, то рафинерията може да намали преработката на суровината до 40% от капацитета на рафинерията, което е напълно достатъчно за покриване на нуждите на българската страна. Преди началото на инвазията в Украйна, когато реално 50% от потреблението на България се покриваше от внос на алтернативни на "Лукойл" горива, рафинерията съответно оперираше само с 40-50% руски петрол.
Между 1 януари, 2024 и 1 март, 2024 г., рафинерията има предостатъчно време да премахне изцяло зависимостта от руски нефт и да пренастрои системите си за преработка. Всъщност това може да се случи още на 1 януари, 2024 г., но българското правителство даде възможност за генериране на още 1 млрд. долара приходи от износ през следващите 4 месеца", заяви Владимиров в социалната мрежа.
Според него, ако "Лукойл" откаже да изпълни изискванията за забрана на износа след 1 януари, българското правителство следва да изработи в спешен порядък план за поемане на рафинерията под специално управление. Като това включва назначаване на особен управител, който да работи под шапката на държавна енергийна компания, например БЕХ.