САМО В ПИК! Явор Гечев: Широкият фронт връща нормалността в ляво, Жан Виденов е добър професор
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Членът на Националния съвет на БСП и бивш заместник-министър на земеделието и храните Явор Гечев, който минава за независим и различен глас в ръководството на партията, и бе сред първите, поискали оставката на Корнелия Нинова след разгромната изборна загуба, проговори пред ПИК за формиращия се широк ляв фронт с АБВ, Кадиев и Татяна Дончева. Кристиан Вигенин по-добър ли ще е като шеф на предизборния щаб на Столитницата и какъв е случаят с партията на Жан Виденов, анализира още Гечев.
- Широкият ляв фронт между БСП, АБВ, Кадиев и Дончева консолидиране за изборите на 11 юли ли е, или е проект с по-дългосрочна визия?
- В политиката, знаете, че няма нищо вечно и нищо малотрайно. За мен това е едно добро начало за партньорство, невероятно послание. Обаче оттук нататък е въпрос на отношение и двустранни разговори.
- Кой е инициаторът за стартирането на тази коалиционна политика?
- Аз бях един от хората, а и Костадин Паскалев повдигна темата, по реално решение на Националния съвет за провеждането на разговори и докладване за такъв тип отношения с всички леви сили. И ето, че колективизма в Националния съвет този път свърши работа. Явно са откликнали колегите. Този подход вече връща нормалността в лявото пространство, връща диалога и себеуважението и уважението на другите, независимо кой колко е голям.
- Обявеното ново крило „Социализъм XXI век“ вписва ли се в този цялостен ляв формат?
- Това не е точно крило. БСП е демократична партия. Дори и говорителите на т.нар. ново ляво крило цитират и моето име, и на колегите, които направихме платформата „Социалисти БГ“. Това, че в БСП има нужда да се обсъжда, да се говори за политики, да се дискутират определени тематики за бъдещето на лявото, подходите, секторните политики и приоритетите с целия им поглед, това е – щом има нужда, се появяват дискусионни клубове и течения, които да го правят. Т.е. аз не го разглеждам като фракционерство. Фракционерството е нещо друго. Ако всички тези дебатни форми, които са уставни на всичкото отгоре, никой не го забранява това в БСП, така се събират хора и обединяват мнения - защо не? Аз самият не мисля за себе си като за фракционер или че съм тръгнал да правя друга партия. Това са полезни неща. Т.е. когато правим дискусии с изключително читави професори, учени, ляво мислещи икономисти, и когато тези неща, които дебатираме експертно, ги предлагаме на Национален съвет, това обогатява правенето на политики, качеството на политиките, които се предлагат.
- Ще има ли промяна в методологията и принципа за подреждане на листите?
- Не мога да ви кажа. Аз лично се надявам това добро начало на практика да продължи. Да има чуваемост в ръководството. Единственият начин наистина БСП да върне и обогати позициите, които имаше и които в момента има, е пътят, посоката, по която се върви – обединение на лявото, защото на практика всички знаем, че в крайна сметка междуличностните конфликти, дърпането във фракции наляво и надясно, не е добро. Нужна и отвореност и промяна на лицата. Други хора, които по друг начин да поднасят посланията. И това прозира след последния Национален съвет. Вече ги няма резките изказвания. По-скоро се работи. Ако тази стилистика се запази и продължи, насоката е добра. Това е нещото, което може да бъде показвано и да бъде разбрано от хората.
- Новият председател на предизборния щаб Кристиан Вигенин по-диалогична фигура ли е в сравнение с предшественика си Георги Свиленски?
- Труден ми е този въпрос. Не мога да преценя току-така. По принцип Кристиан е дипломат и не само по битие, и по професия. От тази гледна точка това може би е ОК.
- Да, може би срещу командния, офицерски профил на Свиленски?
- Да. Това може да помогне при разговорите, воденето на диалозите. Но предизборните коалиции не се правят просто от щаба, те се правят от партията. Без да се съмнявате, че някой, освен председателя, може да говори с някой друг председател от изброените вече. Но нещата могат да се подготвят. Друга е магията, други са авторитетите. Не мога да кажа, защото моето изконно разбиране е, че председателят на щаба трябва да печели изборите. Тъй че може би е рано за този въпрос. Пожелавам му успех на Кристиан. Познаваме се от много години, още от младежката организация. Той е изключително познат в партията. Изключително диалогичен е. Така този път може да сме улучили ваксата.
- Случаят „Жан Виденов“ какъв е – той вписва ли се в идеята за широк ляв фронт, или клони по-скоро към ляв екстремизъм?
- Аз съм от хората, които изключително много уважават Жан Виденов. Той е част от историята на БСП. Той стои като емблема въобще в българската политика въпреки събитията от 1997 година. Обществото има разбирането за него като за добър човек, който си тръгна от политиката с по-малко, отколкото влезе.
- Има ли обаче бъдеще тази история, която на всичкото отгоре не е еднозначна, а и той не е член на БСП?
- Жан Виденов – не зная. Аз лично съм малко объркан. След толкова години той се връща в политиката, но във формации, които са странни.
- Най-малкото архаични?!
- Аз го познавам. Той не е архаичен човек. Но аз имам един принцип. Всички най-малко морално много дължим на партията си. Ако нещо не ти харесва в партията, нашата партия, хората, които се оприличаваме с нея, трябва да се мъчиш да ги променяш вътре. С диалог и с аргументи, със знания и тежест. Несъмнено, Жан Виденов има и експертност, и тежест. Друг е въпросът, че пътят, по който е тръгнал, не е правилният. Аз самият неведнъж и два пъти водя спорове вътре в партията. Така че ореолите не са вечни. Те могат и да блестят, но могат и да загаснат. Но в крайна сметка всеки отговаря лично за собственото си мнение и действия. Защо не в случващия се диалог да участва и Жан Виденов. Няма лошо. Той е един чудесен български професор.