Само свръхчувствителни хора усещат микроземетресения като днешното, явно българите сме такива!
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
"Само свръхчувствителните хора могат да усетят земетресения под 3,0 по Рихтер. Това са така наречените микроземетресения, които се случват много често. Фактът, че хората в София са усетили труса от 2,7 по Рихтер, означава, че столични са станали свръхчувствителни към подобни неща". Това каза пред ПИК проф. Емил Ботев по повод земетресението, което бе усетено в столицата в 17:20 часа.
"Земетресението днес е станало между планината Витоша и София, вероятно под Околовръстното шосе. Силата е незначителна, би трябвало единичен брой хора да са го почувствали. Това, че е имало такова земетресение не трябва да ни плаши, че ще има ново или по-силно. Пернишкото земетресение беше 5,5, което е най-малко десетина хиляди пъти по-силно от днешното. Софийската зона е на пето място по сеизмичност в страната, така че не трябва да има притеснения. Веднъж на 10 години при нас стават земетресения с магнитуд 4, което е много рядко, те вече може да са опасни. Разликата между сегашното и тези над 4 е поне 1000 пъти. Опасни са земетресенията над 6 по Рихтер", категоричен е професор Ботев.
"Хората да не се притесняват, има дежурни служители на БАН, въпреки че е почивка. До 5 минути нещата са на сайта на БАН, дават се сигнали и на Гражданска защита, ако има опасност", успокои читателите на ПИК професорът.
"Това, че Вранча в Румъния се "събуди" и там стават често земетресения, също не трябва да ни плаши. През миналия век - през 1977 г., когато бе силното земетресение от 7,4 по Рихтер, у нас имаше жертви заради проблемите със строителството на 2 блока, които не бяха направени като хората. Там имаше изменения в партерните етажи заради строеж на дискотека, премахнати бяха носещи колони", каза пред ПИК специалистът.