ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Самотата може да предизвика депресия, сърдечни болести и затлъстяване, съобщава електронното издание на в. „Дейли мейл“.
Националната служба по здравеопазване на Великобритания препоръчва на хората, които се чувстват самотни, да се срещат по-активно със семейството и приятелите си.
Всеки се чувства самотен от време на време, но ако самотата стане хронична може да предизвика сериозни заболявания, които ще влошават общата здравна ситуация в обществото. Проблеми като депресия, безпокойство и стрес, причинени от самотата, са познати от десетилетия. Сега обаче лекарите откриват, че самотата може дори да състари човек – при това по-бързо от тютюнопушенето.
Съвместно проучване на Станфордския университет и на този в Хонконг установи, че усещането за самота влияе на биологичния часовник по-силно, отколкото го правят цигарите.
Изследователите уточняват, че хроничната самота не е равносилна на временни състояния като липса на приятели или малко социални контакти. Много хора живеят щастливо и сами. Усещането за изолация може да е налице, дори когато даден човек има връзка или голямо семейство. Това може да намали физическата активност, което от своя страна да причини проблеми като безсъние, болки, високи нива на стрес.
В крайна сметка самотата отключва проблеми с високото кръвно налягане, сърцето затлъстяване, срив на имунитета, когнитивен упадък и деменция. Високите нива на хормона кортизол имат пряко отражение върху способността на мозъка да запаметява, казват учените.