Сарафов погва политици от всички партии - на мушката са Киро, Лена, Асен, хора на Радев
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Борислав Сарафов запретва ръкави и започва работа по дела, които досега изглеждаха дълбоко замразени във фризера. Юристът е заложник на политическата криза заради кандидатурата си като титуляр на поста главен прокурор. Сега той е изпълняващ функциите на обвинител номер 1, а преди това беше заместник на Сотир Цацаров и Иван Гешев. Така новия силен обвинител в страната щял да отговори на упреците за недостатъчна активност.
Едно от условията за управляващо мнозинство на ПП-ДБ към другите партии е саботаж на избора на Сарафов чрез бърз избор на нови членове на Висшия съдебен съвет от квотата на парламента и това не е случайно, твърдят запознати с тънките политически игри. Има няколко разследвания, по които висши политици скоро могат да станат обвиняеми и само кризата с липса на управление и стабилно Народно събрание спира обвинителите да приключат делата с обвинителен акт в съда, показва проверка на "Филтър". Досега Сарафов не давал зелена светлина, за да не го обвинят в политическа намеса в сложната ситуация.
По ключовите разследвания обаче имало вече достатъчно много и тежки доказателства за съд – свидетелски показания, експертизи и много други. Именно от това се страхувал Кирил Петков, който лягал и ставал с името на изпълняващия длъжността главен прокурор, разкриват хора от „Продължаваме промяната“, които стават заложници на страховете на своя лидер.
Двама независими един от друг информатори потвърдиха, че някои от така наречените дела на трупчета досега тръгват с пълна сила. Тайният списък от домовата книга започва именно с бившия премиер Кирил Петков. На 10 април бе публикуван протокол от разпита на бившия министър на електронното управление Александър Йоловски, към когото на специална среща в заведение лидерът на партията „Продължаваме промяната“ Кирил Петков и депутатът от ПП-ДБ Божидар Божанов са отправяли заплахи и са му оказвали натиск да изпълнява техни поръчки за разпределяне на публични средства и кадрови въпроси в повереното му министерство. Така в продължение над половин година действащ министър в страна от ЕС и неговото семейство бяха под охраната на НСО. Йоловски е поискал охраната на специална среща при тогавашния председател на Народното събрание Росен Желязков.
„Беше ми наредено да правя каквото и както ми кажат, включително да ми подават фирмите, които да печелят поръчки от министерството“, казва при разпита си Йоловски. Той разказва за натиска и заплахите срещу него от страна на съпредседателите на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков и Асен Василев, от депутата от „Да, България“ Божидар Божанов и от Васил Величков, приближен до съпредседателя на „Демократична България“ Христо Иванов, през годините съветник на множество министри, обявен за „бизнес ангел“ от „Капитал“ на Иво Прокопиев. Припомняме, че по казуса с Йоловски Гроздан Караджов, Тошко Йорданов и депутати от „Има такъв народ“ сезираха офиса на европейската прокуратура в София.
Второто дело също е свързано с Кирил Петков и с медийно разследване на журналиста от BIRD Атанас Чобанов, че Петков е станал служебен министър на икономиката с цената на фалшифицирани документи и фактическа измама, представени на Агенцията по вписванията. Във фалшификацията е замесена Лена Бориславова. Неверните обстоятелства са били нужни, за да се изчисти Петков от всякакъв вид конфликт на интереси като един от основателите на сдружението „Да запазим Корал“. Скандалът избухна през април тази година, когато членове на сдружението „Да запазим Корал“ говориха публично за аферата. Те са подали сигнал в прокуратурата още през август 2023 г., когато е започнало досъдебното производство. То е за използване на фалшиви документи и измама. Когато Кирил Петков влиза в политиката като служебен министър на икономиката през май 2021 година, той трябва да освободи постовете си във фирми и нестопански организации. Дотогава е в управителния съвет на сдружението за Корал. По същото време в Агенцията по вписванията се получават документи, уж от Кирил Петков, че напуска, а на негово място е избран от непроведено общо събрание приближеният му Мартин Драгулев. Документите са изпратени от Лена Бориславова, която още е адвокат, но и бъдещ шеф на кабинета на Кирил Петков и главна героиня от аферата с парапета пред един апартамент под наем. „По делото всичко е ясно, защото има документи и свидетелски показания. Разследването е в Софийската районна прокуратура, но още няма обвиняеми.
Сравнително отскоро е разследването за корупция и контрабанда в агенция „Митници“ от времето, когато Асен Василев беше министър на финансите и пряко отговаряше за тази дейност. През април бяха арестувани и обвинени бившата директорка на агенцията Петя Банкова, бизнесмените от Хасково Стефан и Марин Димитрови, които са баща и син, главният секретар на МВР Живко Коцев, който е личен приятел на Атанас Атанасов. Контрабандистът Никола Николов-Паскал е арестуван в Сърбия, а Банкова беше пусната от ареста, след като уличи Асен Василев с показанията си. От тях стана ясно, че точно съпредседателят на „Продължаваме промяната“ е кадрувал и получавал пари от нелегален внос, както и бившият вътрешен министър и настоящ депутат от ПП Бойко Рашков. Там разследването продължава, а от прокуратурата няколко пъти намекнаха, че ще има и нови обвинени за аферата, без да посочват Асен Василев. Това обаче още не е факт най-вече заради предпазливостта на държавното обвинение, за да няма публично говорене за натиск и намеса в изпълнителната и законодателната власт. Изглежда, че вече тези неоснователни притеснения на държавното обвинение вече отпадат.
Боташ, ББР и купуването на гласове също смущават съня на политиците
От разкрития за търговия с гласове и контролиран вот треперят всички парламентарни партии, Росен Христов-Катамарана вкара и Гълъб Донев в кюпа.
ПП-ДБ са най-върлите критици на Сарафов, но разследвания срещу много други също са активни в прокуратурата. Едно от тях е за договора с турската компания „Боташ“ за доставка на газ. Той беше сключен от служебното правителство на пропрезидентския премиер Гълъб Донев през 2023 година. Тогава министър на енергетиката беше Росен Христов-Катамарана, а директор на държавната „Булгаргаз“ – настоящият министър на енергетиката Владимир Малинов. Заради съмненията за неизгодна сделка и загубите на страната от 1 милион лева на ден депутатите от 50-ото Народно събрание сформираха временна комисия, на която изслушаха всички замесени. Докладът от работата беше изпратен в прокуратурата.
Освен тези дела в прокуратурата има достатъчно данни за купуване на гласове от различни партии на последните избори и в тях са замесени народни представители от почти всички от групите в настоящия парламент, научи „Филтър“. Засега е ясно само името на Марио Рангелов от Алианса за права и свободи, за когото са събрани и много доказателства от МВР. По информация от ДАНС обаче се работи и по много други от целия политически спектър – както за купуване на гласове, така и за контролиран вот.