Сатаната дебне от... светената вода! 62 млн. бактерии откриха австрийски учени
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Милиони миряни на планетата твърдо вярват ,че светената вода е способна на чудеса –тя носи здраве, лекува тежкоболни, гони негативна енергия. Но група австрийски учени твърди тъкмо обратното - не само не е чудотворна, но е причина за куп опасни болести. Изявлението им буквално взриви църковния клир - и православния, и Ватикана.
Екип на Института по хигиена и имунология към Медицинския университет във Виена, ръководен от известния микробиолог д-р Александър Киршнер, само преди дни разби на пух и прах заблудата за качествата на светената вода. Мит, който църквата поддържа сред миряните от векове.
За да са достатъчно убедителни, микробиололозите са изследвали „вълшебната течност” от 21 т.нар. „осветени” източника и от 19 църковни купела, в които свещениците са кръщавали деца. Опитни лаборанти са взимали проби в продължение на една година през различни интервали от време.
Оказало се, че една минимална част от т.нар. „светена вода” в храмовете отговаря на здравните стандарти на страната. Докато 86 процента от нея бъка от болестотворни организми.
Според австрийските учени, концентрацията им в светената вода е огромна – само в 1 милилитър от нея те са открили над ... 62 милиона бактерии.
Сред тях най-страшни са ентерококите, които се съдържат във фекалите и предизвикват стомашните бактериални инфекции, диарии, дизентерия, водят до болки в корема и висока температура. При децата предизвикват обезводняване и дори смърт. Още: в светената вода, която често се пие, има и голямо количество нитрати, просмукани във водоизточниците от изкуствените торове, използвани в земеделието. Те също водят до смърт сред децата. Нещо повече, според д-р Кирхнер количеството на бактериите в светената вода е в пряка зависимост от броя на енорияшите. Колкото повече хора посещават една църква, толкова повече бактерии има в светената й вода.
Това обаче не пречи на търгаши, облечени в расо, да продават шишета с уж светена вода, която хората доверчиво пият. Цената на едно такова шише, примерно в храм „Св. Георги” в Добрич е 10 лева и енориашите се питат – редно ли е свещеници да правят бизнес с нея, след като благодатната й сила идва от Светия Дух – така поне е в писанието.
Мартина Величкова от Хасково пък се оплака, че повикала местен свещеник да направи водосвет за здраве в новата й панелна гарсониера. Но близък на жената, който по случайност бил служител в църквата, й доверил, че отец К. хич не си дал зор да осветява някаква си вода. Просто наточил от чешмата в двора едно бидонче, и с неговото съдържание напръскал жилището на Мартина за късмет. Но не се посвенил да й поиска 50 лева за ритуала.
Покойният вече патриарх Максим казва: „Светената вода трябва да се приема винаги на гладно и преди нафората. До Богоявление може да се пие всеки ден. Водата се занася вкъщи и се съхранява на специално място цяла година – да е близо до икона, кандило или иконостас. При телесни и духовни нужди, нека светената вода се пие след еднодневен пост“, препоръча още патриарх Максим.
Съвсем друго препоръча обаче откривателят на бактериите в нея д-р Кирхнер:
„Хората трябва да бъдат предупредени и да знаят каква опасност се крие в светената вода!” – каза той. - Властите на всяка държава задължително трябва да поставят табели в църквите и да информират хората, че чудодейните свойства на светената вода са само един мит. Особено опасна е консумацията й в параклисите на болниците. Защото пациентите са със силно понижени имунни сили, допълни д-р Кирхнер.
Срещу тези думи на австриеца скочиха църковните настоятелства в почти всички държави. Това се случи и у нас. Миряните в Пазарджик например изреваха, че нито едно бебе, кръщавано през студените зими в купол със светена вода, не се е разболяло. Нито един мирянин, напръскан от свещеника със светена вода и целунал ръката му, не бил хванал вирус. Нищо, че стотици вярващи били целували същата ръка преди него. Както нямало и боледувал човек, добрал се на Йордановден до светия кръст в ледените води на реките и язовирите.


