ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Саудитците поемат стопроцентов контрол върху най-голямата нефтена рафинерия на Америка, съобщава Си Ен Ен. „Сауди Арамко”, държавната нефтена компания на Саудитска Арабия, придоби 100% от намиращата се в щата Тексас рафинерия „Порт Артур”, като с това бе завършена сделка, започнала още през миналата година, съобщи телевизия "Блумбърг".
„Порт Артур” се смята за перла в короната на системата от рафинерии в САЩ. Съоръжението може да произведе до 600 000 барела нефт на ден, което го прави най-голямата рафинерия в Северна Америка.
По-рано Арамко притежаваше 50% от рафинерията чрез съвместно предприятие - Motiva Enterprises, собственост на Royal Dutch Shell. Двамата гиганти обаче имаха проблемни взаимоотношения и през март 2016 сключиха сделка за разделяне на активите.
Вчера от Шел направиха изявление, потвърждаващо тази „раздяла“.
В допълнение към „Порт Артур”, Арамко придобива и 24 разпределителни терминала. Също така получава изключителното право да продава бензин и дизел с марката „Шел” в Грузия, Северна Каролина, Южна Каролина, Вирджиния, Мериленд, източната половина на Тексас и по-голямата част от Флорида.
Чрез тази сделка Арамко ще задържи един от най-добрите си клиенти – САЩ. След като вече притежава най-голямата американска рафинерия, Саудитска Арабия може да изпраща суров петрол за рафиниране в САЩ и после да го продава на американските търговци.
Саудитска Арабия вече е вторият по големина източник на суров петрол в Америка след Канада. САЩ са внесли 1,3 млн. барела саудитски суров петрол на ден през февруари, което е с 32% повече от миналата година, съобщава Администрацията за енергийна информация.
Саудитска Арабия се надява първичното публично предлагане на Aрамко да бъде оценено на 2 трлн. долара. Кралството продължава да се бори с ниските цени на петрола, което прави IPO-то на компанията особено важно.
Саудитска Арабия, най-големият износител на петрол в света, драстично намали данъците, с които облага Арамко през март, поради опасения относно нивото на пазарната оценка на компанията.
Всичко това се случва на фона на думите на новия президент на САЩ Доналд Тръмп, който заяви, че ще работи за енергийно независима страна. Още преди да бъде избран, Тръмп заплашваше, че ще спре вноса на петрол от Саудитска Арабия и други страни от региона, ако те не вкарат сухопътни войски в борбата срещу Ислямска държава.
След като Тръмп бе избран от гражданите на САЩ, енергийният министър на Саудитска Арабия посочи, че при евентуално намаляване на вноса, ще има ответен удар.
Въпреки реториката, взаимоотношенията между САЩ и най-голямата страна от Арабския полуостров се заздравяват под управлението на Тръмп.
Саудитският вицепрестолонаследник принц Мохамед бин Салман се срещна с Тръмп в Овалния кабинет през март - среща, обявена от кралството като "историческа повратна точка" между двете страни.