ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Американски астронавт и руски космонавт излетяха към Космоса в петък, за да се опитат да извършат нещо, което две държави не са правили заедно досега - едногодишна мисия на Международната космическа станция (МКС), отваряща врата към изпращането на хора на Марс, пише Space.com.
Стартът на епичната едногодишна мисия беше поставен с изстрелването на Скот Кели и Михаил Корниенко с ракетата “Союз” от космодрума Байкoнур в Казахстан. На борда беше и космонавта Генади Падалка, който ще живее и работи на станцията в продължение на около шест месеца. “Една година в Космоса започва сега”, заяви при изстрелването говорителят на Националната космическа агенция на САЩ (NASA) Дан Хуот.
След близо 6-часов полет капсулата “Союз” се скачи с орбиталната станция. Малко над два часа по-късно люкът на станцията се отвори и Кели, Корниенко и Падалка бяха посрещнати от намиращите се там Тери Върт, Саманта Кристофорети и Антон Шкаплеров.
Учените ще използват данните за здравословното състояние на Кели и Корниенко по време на едногодишния им полет в земната орбита, за да разберат повече за ефектите на продължителния престой в Космоса върху човешкото тяло. Изследователите вече знаят какво се случва с хора, които живеят шест месеца на станцията. Не е известно обаче какви промени протичат в човешкото тяло при по-дълъг престой в условия на безтегловност.
Мисия с човешки екипаж до Марс - голямата цел на NASA, би могла да отнеме над 500 дни, затова информацията за потенциалните проблеми на астронавтите по време на дълги полети е изключително важна.
Марк Кели - идентичният брат близнак на Скот Кели и бивш астронавт на NASA, ще участва в експерименти на Земята, за да помогне на учените да наблюдават неговия брат в Космоса. Братята близнаци ще бъдат изследвани преди, по време и след едногодишната мисия.
Корниенко и Кели са се подготвяли за изпитанието от две години, но това не е първият им полет. Кели е бил общо 180 дни в Космоса по време на два полета със совалка и една мисия на МКС. Корниенко е пребивавал веднъж на орбиталната станция за 176 дни през 2010 година. След шестмесечния си престой в орбита, Падалка ще постави рекорд за най-много общо време, прекарано от човек в Космоса. В края на мисията зад гърба му ще бъдат малко под 900 дни космически полет.
Мисията на Кели ще бъде най-дългият престой на американец в орбита, но той и Корниенко няма да са първите хора, предприели едногодишна мисия. Космонавтите от ерата на Съветския съюз са живели и работили повече от година на космическата станция “Мир” в края на 80-те и през 90-те години на миналия век.
В момента NASA разчита на руските ракети “Союз”, за да транспортира астронавтите си до МКС, но това може да се промени в близко бъдеще. Агенцията се надява да превозва астронавтите си с частните космически апарати на Boeing и SpaceX. Очаква се тези полети да започнат през 2017 година.